İlker Başbuğ: ABD, Öcalan’ı Türkiye'ye verip PKK’yı kontrol etti

26. Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ, 1999'da Washington'ın terörist başı Abdullah Öcalan'ı Türkiye'ye teslim etmesiyle örgütün kontrolünün ABD’ye geçtiğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

Bir dizi etkinlik için ABD'de bulunan Başbuğ, Hürriyet gazetesinden Cansu Çamlıbel'e konuştu. Çamlıbel'in soruları ve Bağbuğ'un yanıtlarından bir kısım şöyle:

Suriye’de YPG mevzusunun ABD ile ilişkilerimizin merkezine oturması açısından bakıldığında tarihsel planda ABD’nin PKK ile ilişkisi açısından en çarpıcı şey nedir?

İlk defa bunu size söyleyeceğim. ABD, 1999’da Abdullah Öcalan’ı neden Türkiye’ye teslim etti? Hatırlayın dönemin başbakanı rahmetli Bülent Ecevit’in bir açıklaması vardır. ‘Neden teslim etti bunlar ben pek anlayamadım’ demişti yanlış hatırlamıyorsam. Esasında bunu bir düşünmek lazım. Tabii bu benim kişisel değerlendirmem ve ilk defa açık bir şekilde ifade ediyorum. Öcalan 1979’da Suriye’ye gidiyor. Çıkışına kadar 20 yıl orada. Suriye’de kendisine bağlı bir Kürt yapılanmasını oluşturduğu süreç de odur. Şam’da yaşarken Öcalan kimin kontrolü koruması altındaydı? Esad rejimi… Daha açık konuşalım El Muhaberat. Tabii Rusya’nın da bir ölçüde etkin olduğunu söyleyebiliriz. O dönemde Öcalan, Muhaberat’ın kontrolü ve koruması altında. Peki siz onu Suriye’den çıkarttınız ve Türkiye’ye teslim ettiniz. Örgüt Suriye’nin kontrolünden uzaklaşmış oldu ve Amerika’nın kontrolüne girdi.

Nasıl bir mekanizmayla ABD kontrolü sağlıyor?

E Suriye kontrolü yok artık.

Irak üzerinden ABD’nin PKK üzerinde kontrol sağladığını mı söylüyorsunuz?

E tabii Kandil ağırlıklı bir yapılanma var. Öcalan’ın etkisi yine cezaevinden de devam ediyor ama artık Suriye faktörü yok.

ABD’nin Öcalan’ı Türkiye’ye teslim etme sebebi kontrol etmektir diyorsunuz. Doğru mu anlıyorum?

Bence ana nedenlerden biri budur. Tabii 1999’dan sonra ABD’nin PKK sorununa siyasal ağırlıklı bir çözüm aramaya daha ağırlık verdiğini de görüyoruz. O da bir ikinci neden. Bir noktada da Abdullah Öcalan’ı Türkiye’de bir cezaevine koyarsanız bu PKK sorunun siyasal çözümü için bir güç olur. Ama asıl mesele Öcalan üzerinden Suriye etkisini almakta.

Başbuğ ABD'nin Baltimore kentindeki John Hopkins Üniversitesi’nde yaptığı konuşma sırasında YPG destekçisi olduğu belirtilen bir grup tarafından protesto edilmişti.

13 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

Ahmet - Bir genelkurmay başkanı olarak terör örgütüne üyelik suçlamasıyla seni hapse atan da abd idi. Ergenekon-balyoz vs. kumpaslarının açıkça dış bir operasyon olduğunu çok iyi biliyordunuz ancak hiçbir önlem alamadınız teslim oldunuz....

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 11:41
05

ak - İnsan ister istemez soruyor "bu adam nasıl genelkurmay başkanlığı yaptı?" diye. şu analize değerlendirmelere bi bakın hele. lise talebesi daha iyisini yapar.

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 09:39
04

Beşir - Akp 1999 da mı kurulmuştu.hani suçu ona atmak istiyom da bi yanlışlık olmasın. Belkide örgütüde akp 1978 de kurmuştur.belki 1.dünya savaşını bile akp çıkarmıştır.

Yanıtla . 2Beğen 13 Mart 23:21
03

Esen Gul - KOZMIK ODAYI ACMAK..BUNU HAZMETMEKMI.ASLA...BUNLA KURDAN ISLERI.

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 16:17
02

Bilal B. - Sizin kontrolünüz kimin elinde acaba? General olmak için önce ABD'ye gidip İslam'i hassasiyet olmadığına dair heykeller altında sözler imzalar atanlar kimler?

Yanıtla . 2Beğen 13 Mart 13:57
01

Ihsan - pkk yı asaladan sonra kuran zaten abd öcalanı vermesi güleni almak ecevitide iktidar yapmak içöindi oyundu yani

Yanıtla . 2Beğen 13 Mart 11:02

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?