Gizle

Bakan tek tek açıkladı! Hepsi özelleştirilip kapatıldı

Maliye Bakanı Naci Ağbal, son 15 yıl içinde özelleştirilen kamu kurumlarını açıkladı. Aralarında SEKA, Sümerbank gibi kamu kuruluşlarının da bulunduğu onlarca kuruluş son 15 yılda özelleştirildikten sonra kapatıldı.

Büyütmek için resme tıklayın

Maliye Bakanı Naci Ağbal, son 15 yıl içinde özelleştirilen kamu kurumlarını açıkladı. Ağbal, özelleştirilen kuruluşlardan 58.4 milyar dolar tahsilat yapıldığını bildirdi.Bu miktardan 2.5 milyar dolarlık satış bedeli ise henüz devletin kasasına girmedi.

SATIŞ BEDELİ 60.9 MİLYAR $

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergesini yanıtlayan Ağbal, “101 kuruluşta bulunan kamu payları ile 10 liman, 90 elektrik santrali, 40 işletme, 11 otel/sosyal tesis, 3 bin 703 taşınmaz, 37 maden sahası, 3 gemi, 6 bin 808 kalem makine-teçhizat, 155 adet isim hakkı/marka ve araç muayene hizmetleri özelleştirilmiştir. Ayrıca, iki kuruluştaki kamu payları ile bir işletme, bin 230 taşınmaz, 95 gemi ve 102 kalem makine-teçhizat da toplam 1 milyar dolar bedelle kamu kurumlarına devredilmiştir” dedi.

VADELİ SATILDI

Ağbal, söz konusu dönemde toplam satış/devir uygulamalarının tutarının 60.9 milyar dolar olduğunu belirterek, bir bölümü vadeli satış biçiminde gerçekleştirilen bu uygulamalara ilişkin olarak, vade farkları dahil 58.4 milyar dolar tahsilat yapıldığını bildirdi.

CHP'li Gürer ise Cumhuriyet döneminden bu yana, ülkemizin neredeyse bütün kazanımlarının, AKP'nin özelleştirme politikası kapsamında satıldığını belirtti. SEKA'nın, Tekel'in, Sümerbank'ın özelleştirildikten sonra kapandığına dikkat çeken Gürer şunları söyledi:

ÇİFTÇİ MAĞDUR

“Şimdi de gözlerini şeker fabrikalarına diktiler. Bu fabrikalar özelleştikten sonra akıbetleri diğer fabrikalarda olduğu gibi kapanmak olacak. Binlerce işçi, on binlerce çiftçi mağdur edilecek. Bu satışlarda, görülmeyenler de var. Milyarlık hurdalar bedelsiz verildi. Özelleştirme sürecinde değersiz kılınan hurdaya çıkarılarak sıfırlananlar ile olan biten gün yüzüne çıktığında yaşananların ne kadar büyük boyutlu olduğu daha açık görülecek.”

STRATEJİK KURULUŞLAR SATILDI

Kamunun elindeki kurum ve kuruluşların büyük bir kısmı, AKP'nin iktidara geldiği 2002 yılından bugüne kadar özelleştirildi. Bu kuruluşların arasında Türk Telekom, TEDAŞ ve PETKİM gibi stratejik öneme sahip kuruluşlar da bulunuyor. Cumhuriyet döneminde temelleri atılan ve Anadolu'nun kalkınmasında önemli bir yere sahip olan SEKA gibi kuruluşlar da özelleştirildikten sonra kapatıldı. Benzer biri durumun, özelleştirilmesi gündemde olan şeker fabrikalarının da başına gelmesi bekleniyor.(sözcü)

13 Mart 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

14

Adnan - abd'nin silahla öldürdüğü Müslümanlar yetmezmiş gibi!Birde abd'li şeker şirketi ile öldürüyorsunuz ve milliyiz yerliyiz diyorsunuz.Hadi oradan.

Yanıtla . 1Beğen 15 Mart 18:04
13

Fatih - Onları bu millet savaştan çıkıp birde osmanlının borcunu öderken hemde böyle dünyada teknoloji gelişmemişken dedelerimiz ninelerimiz tırnaklarıyla kazıyarak yaptılar. Maneviyat önemli, bilene.

Yanıtla . 1Beğen 15 Mart 08:14
12

omer@gmail.com - Yazıklar olsun IMF strateji değiştirdi daha anlamayacak ahmaklar var..para değil değerlerimizi satın alıp dışarı bağımlı hale getiriyorlar..eğer denetleme gücü elinde yoksa muktedir değilsen söyle kardeşim ayıp değil çekil kenera bu güce sahıp vatan ümmet sevdalısı insan çok bu ulkede ...ayıptır Allahtan korkun kapatılan onlarca tesis yok pahasına satılan göz nru fabrikalar milyarlarca dolar kar yapıyor şuan

Yanıtla . 3Beğen 15 Mart 05:43
11

Ilhan - Bu bilgileri cb ve basbakanada ilet!

Bilgisi olsa hala satmaya kalkmaz herhalde!

Yanıtla . 6Beğen 14 Mart 12:24
10

Misafir - Yeter artık..Şekerimizi yükseltmeyin...

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 12:00
09

Mybt1661 - Adam, resmen ben Amerikancıyım diyor. Şeker fabrikası kapatıldıkdan sonra cargill tam devreye girecek. Daha çok hasta, daha çok hastane.

Yanıtla . 5Beğen 13 Mart 22:09
08

Eogur - Tebrikler bey efendiler. Ne iyi, ne hoş ettiniz.. Devletin ve geçmişlerin mirasını satmasaydınız, zaten tekleye tekleye yürüyen ekonomiden nasıl beslenecekti yamyamlarınız?

Yanıtla . 3Beğen 13 Mart 22:08
07

gercek - miras yediligin daniskasini oynuyorlar.yeeeee yeeeee bitmez mi saniyorsunuz ampül kafalilar

Yanıtla . 4Beğen 13 Mart 17:48
06

Ahmet - ABDnin, başbakan olması için destek verme şartlarından biri de, özelleştirmeler değilmiydi ???

Yanıtla . 20Beğen 13 Mart 15:17
05

Erenler - Üzülmeyin kardeşler AMPUL sattıkca halk destekleyip Oyunu verip sen sağol reis vardır senin bir bildiğin diyor eee ne demişler DEVEYE YÜK İNSANA UMUT YETER DERLER

Yanıtla . 18Beğen 13 Mart 12:51
04

Erenler - Üzülme kardeşim halk razı AMPUL Sattıkca vatandaş yaşa Reisimiz sen çok yaşa ALLAH CC seni başımızdan eksik etmesin diyerek desteklerini sürdürüyor deveye yük insana umut yeter

Yanıtla . 7Beğen 13 Mart 12:42
03

Hekim - Siz utanmadan birde SE-KAnın kapatıldığındanmı bahsediyorsunuz. Sekayı siz satın aldınız çalıştırmak yerine makinaları huracıya sattınız. Yaptığınız vurgunu tarihte hiç kimse yapmamıştır.

Yanıtla . 9Beğen 13 Mart 11:16
02

Mka. - devlet ile özelin bakışını doğru yorumlamak vegörmek gerekir.

Yanıtla . 1Beğen 13 Mart 10:34
01

Vaatan - Vatan haini bunlra dedik mi inanmıyonuz

Yanıtla . 11Beğen 13 Mart 10:28

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?