Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş: Fıkıh her zaman güncellenebilir

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerini değerlendiren Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği güncelleme konusu idi. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi gerekir" dedi.

Video için play'e tıklayın

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, CNN TÜRK'te Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı.Erdoğan'ın "İslam'ın güncellenmesi gerekiyor" şeklindeki sözlerini de değerlendiren Erbaş, "Cumhurbaşkanımız İslam'ı değil, fıkıhı kastetti" dedi.

"İSLAM'IN DEĞİL FIKIHIN GÜNCELLENMESİ GEREKİYOR"

Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir. İslam kelimesiyle reform kelimesini yan yana getirmek doğru değildir. Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği güncelleme konusu idi. Fıkıh her zaman güncellemeye müsaittir ve güncellenmesi gerekir.

İslam'ın en önemli iki kaynağı Kuran ve sünnettir. Kuran ve sünnet kıyamete kadar değişmezliğini devam ettirecektir.Günümüzde bir takım problemler ortaya çıkıyor. O problemlere cevap vermek, çözüm getirmek gerekiyor. Bu konulara İslam alemlerinin çözüm getirmesi gerekiyor. Bu da en güzel ifadesiyle Cumhurbaşkanımızın işte o güncelleme tabiri... Gayet yerinde bir tabirdir. Zaman geçtikçe bazı problemler çıkıyor ve o konulara çözüm getirmek gerekiyor.

İşte bu yüzden İslam'ın güncellenmesi değil, ama fıkıhın güncellenmesi gerekiyor.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

"İşte son günlerde bakıyorsunuz din adamı olarak ortaya çıkıp da ne yazık ki kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup, dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı kendine göre içtihatta bulunan kişiler çıkıyor ortaya. Anlamak mümkün değil. Yani bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada, farklı bir asırda, zamanda yaşıyorlar. Çünkü İslam’ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. İslam’ın hükümlerinin güncellenmesi vardır. Siz İslam’ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Böyle bir şey yok. Onun için de bugün İslam’ın uygulanması yer, zaman, koşullar her şeyiyle o da değişiyor. İslam’ın güzelliği, önemi burada. Şimdi birçok hocaefendi beni tefe koyup çalacak, o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın."

13 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

19

Keko - bu başkanı cübbesiz gördüm yemınle amerıkalı falan zannettim,bop projesınde ılımlı islam var arkadaşlar,bu zatlar o degırmene su taşıyor,ya haınler yada haberlerı yok yada para ve koltuk çok tatlı

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 19:46
18

Milli Mutabakan - arkadaş seni orya oturtana sen bir şey diyemezsin neden dersen o koltukta oturamazsın.

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 14:47
17

Enes Ahmet - Ülkemizin manevi durumuna bakıp da (Namazsızlık, kul hakları, adaletsizlik, eğitim sorunu, faiz, alkollü içecek, merhametsizlik, şans oyunları, kadına şiddet, çocuk istismarı vs...) İslamın değil; toplumumuzun İslam'ı uygulamada sorunu olduğunu göremiyorsanız hiç kusura bakmayın sizler gerçek alim değilsiniz!!!

Yanıtla . 9Beğen 14 Mart 13:21
16

Şerif - Doğru anlaşılmayan, anlaşılamayan, Doğru anlaşılmak istenmeyen ve doğru Anlatılmayan, asırlardır kirletilen , yozlaştırılan, manası ihmal edilerek, şekilleştirilen islam. Büyü, sihir atfetilen islam. Allah'ın iki dini olaz, Allahın dini birdir. ilk insandan buyana insana tebliğ edilenlarin hepsi bir bütün olarak Allahın dinidir.

Yanıtla . 2Beğen 14 Mart 10:31
15

Ilhan - Ahzap suresi 59 ' u güncellenmiş (!) Haliyle bir yorumlayin bakalim!!!

Yanıtla . 2Beğen 14 Mart 07:03
14

Ilhan - O zaman yeni fetvaya göre;

Başini kapat her halti işle, erkeklerle kadinlar mahremiyeti yokmu yani??? Baksana başörtülü kadinlar açiklama yapanlarin yanlarinda dikilmesi normalmi?

Hocam bu konuya siz güncellenmiş haliyle bir fetva verinde içimiz rahatlasin!

Bir kadin yabanci erkeklerle hangi şartlarda çalişir, hangi şartlarda çalişamaz!!!

Yanıtla . 4Beğen 14 Mart 07:01
13

Heyhat - Hakikaten anlamak mümkün değil. Cumhurbaşkanımız neyi kasdettiğini anlaşılır cümleler ile ifade edemeyecek kadar acizmi de, siz sayın Erbaş te'vil ve tercüme etmeye lüzum gördünüz ?

Yanıtla . 8Beğen 13 Mart 20:17
12

Sirin bayburt - Yazik alim mis mis de mis

Yanıtla . 4Beğen 13 Mart 19:42
11

Erbakan - Devlet Kendi Kanunun yenilesin Fikihi degil Devlet Yetersizse bunu Dine Baglama

Yanıtla . 2Beğen 13 Mart 18:18
10

Garip - Kimseyi biryerlere oturtmak veya yaftalamak istemem, ancak;

o söylemde kasıt İslam mıydı yoksa fıkıh mı?

Yanlışa yanlıl diyemeyen alimlere Yazıklar olsun.

Yanıtla . 21Beğen 13 Mart 12:45
20

Ilhan - @Garip 10 nolu yoruma cevabı: Yada ılımlı islam mi?

Yanıtla . 0Beğen 15 Mart 00:06
09

Fatih Hacıoğlu - İnsanın aklıyla alay ediyorlar.İslam değil fıkıh güncellenebilirmiş.Peki alimler fıkıh konularında Kur'an ve Sünnete göre hüküm vermiyorlar mı?Fıkhi hükümlerin dayandırılacağı Kur'an'ın ayetleri ve hadisler değişmeyeceğine göre fıkıh nasıl güncellenecek?

Yanıtla . 20Beğen 13 Mart 12:25
08

Fahri - Yahu sizin göreviniz birilerinin ne dediğini tevil etmek mi yoksa İslam'a göre bu söz yanlıştır, doğrudur demek mi?

Bu kadar saçmalık olur mu?

Şunu kastetmişti!

Vaybe siz kalpte okuyorsunuz öyle mi?

Bu söz kesinlikle yanlış ve doğrusu budur deseniz daha doğru olmaz mı?

Dinmi daha önemli yoksa koruduğunuz şahsiyetler mi?

Yanıtla . 20Beğen 13 Mart 11:58
07

Turgut Bi̇ber - Hadi oradan sizi bozuk sistemin adamları sizi, Bizim kulaklarımız Allah'ın izni ile iyi duyuyor. Erdoğan İslamın güncellenmesi gerekir dedi, 14-15 asır öncesi hükümler uygulanmaz dedi, siz sağır olabilirsiniz ve yada işinize geldiği gibi anlıyor olabilirsiniz , zaten hakkın istediği gibi anlasaydınız o bozuk sistemin başına sizleri getirmezlerdi, bizim kulaklarımız sağır değil ali erbaş efendi. Rabbım bu ümmeti sizin gibi ılımlılardan muhafaza eylesin . AMİN.

Yanıtla . 28Beğen 13 Mart 11:44
06

Wolfalon - BİR İNSAN İLİM SAHİBİ DE OLSA SADECE VE SADECE CENABI ALLAHA YARADANA KULLUK ETMEKLE MÜKELLEFTİR. BUNA SEÇİLMİŞ PEYGAMBERLERDE DAHİLDİR.NE HİKMETSE ŞİMDİLERDE KAPI KULU OLMAKTA İLİM ADAMLARI YARIŞIR HALE GELMİŞTİR.YÜCE ALLAH İLMİYLE AMEL ETMİYEN ALİMİ KİTAP YÜKLÜ MERKEBE BENZETMESİ BOŞUNA DEĞİLDİR.ANLAYANA...!

Yanıtla . 16Beğen 13 Mart 11:32
05

Ihsan - doğrudur birkaç yüz sene evvel mesla zemzem kutsal su idi ama şimdi elektron müiroskop altında normal su ile zemzem karşılaştırılıyor zemzemim kristaoid yapısının değişik olduğu görüldü

Yanıtla . 1Beğen 13 Mart 10:57
04

Erbakan - yanar Döner oldu sözler yandi kavruldu yürekler ama biz Ahirete iman ettik hamd olsun

Yanıtla . 13Beğen 13 Mart 10:46
03

Mka. - Doğru bir ilke şudur "insanların aklına göre göre konuşmak" yöneticiler ağızdan çıkan sözleri sağlıklı düşünerek yapmalıdır. dikkat edilmelidir.Yoksa halk yanlış yola sürüklenir

Yanıtla . 5Beğen 13 Mart 09:43
02

Ali - Din ulvi siyaset fer i dir Din kesinlikle siyaset baskısından kurtarılmalıdır.

Yanıtla . 6Beğen 13 Mart 09:32
01

Cegoba - Fani bir varlığın ilelebet payidar olması ne demek acaba. Bizzat kendisinin söylediği bir cümledir. Bizim inancımızda böyle bir şey söz konusu bile olamaz. Ayetlerle açıkca ifade edilmiş Kıyamet olduğu ve ALLAH hariç her şeyin son bulacağı kesindir. Buradan kendisine sesleniyorum. Bu ifadesini gözden geçirmeli ve ALLAH tan korkmalı ve tövbe etmelidir. Yoksa her dediği doğru olsa bile kıymeti olmaz artık.

Yanıtla . 10Beğen 13 Mart 09:29

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?