Hükümetin şeker fabrikası çelişkisi!

Kamuoyundaki bütün tepkilere rağmen ‘devlet eliyle iyi yönetilmediği’ gerekçesiyle şeker fabrikalarını satmakta kararlı olan hükümet, besilik hayvandan sonra damızlık hayvan ithalatını da devlet tekeline almaya hazırlanıyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Kamuoyundaki bütün tepkilere rağmen ‘devlet eliyle iyi yönetilmediği’ gerekçesiyle şeker fabrikalarını satmakta kararlı olan hükümet, besilik hayvandan sonra damızlık hayvan ithalatını da devlet tekeline almaya hazırlanıyor. Yani devlet şeker gibi stratejik bir sektörde üretimden çekilirken, ithalat gibi istenmeyen bir durumda ise devletin hâkimiyeti artırılıyor.

HÜKÜMET, KAMUOYUNA RAĞMEN SATIŞTA ISRAR EDİYOR!

Şeker fabrikalarının yangından mal kaçırır gibi alelacele satılmasıyla ilgili süreç hızlı bir şekilde yürütülürken, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın canlı hayvan ithalatını kendi kontrolüne almaya hazırlandığı ortaya çıktı. Hükümet, şeker fabrikalarının toplu olarak satılmasına gerekçe olarak ‘devlet eliyle iyi yönetilmediğini’ gerekçe gösterirken, Tarım Bakanlığı, canlı hayvan ithalatını özel sektöre kapatarak ‘devletleştirmeye’ hazırlanıyor.

HAYVANCILIKTA İTHALATA BAĞIMLILIK GİDEREK ARTIYOR!

Türkiye’nin hayvan ithalatına bağımlılığı giderek artarken, Tarım Bakanlığı ithalatı özel sektöre kapatarak kendi kontrolüne alacak. Özel firmalar ve şahıslar, 1 Mart 2018’e kadar yurt dışından boş ve gebe düve ithalatı yapabiliyordu. Ancak yeni yapılacak düzenleme ile bu ithalat hakkı firmalardan ve şahıslardan alınarak sadece TİGEM ve Tarım Kredi’ye verilecek.

BESİLİK HAYVAN İTHALATI ÖZEL SEKTÖRE YENİDEN AÇILMIŞTI

Eski Bakan Faruk Çelik döneminde de besilik hayvan ithalatı, özel sektörün elinden alınarak Et ve Süt Kurumu’nun uhdesine alınmıştı. Ancak yetiştiricilerin taleplerinin zamanında karşılanmaması başta olmak üzere yaşanan sorunlardan dolayı besili hayvan ithalatında Fakıbaba döneminde yeniden özel sektöre serbestlik getirilmişti. Güney Amerika’dan yapılan ithalat Uruguay hariç özel sektöre açılırken, Avrupa’dan yapılan ithalatın da Haziran ayında özel sektöre açılması bekleniyor.

SEKTÖR YETKİLİLERİ KARŞI ÇIKIYOR

Besilik hayvan ithalatı, yaşanan sorunlardan dolayı yeniden özel sektöre açılırken, damızlık havyan ithalatının bu sefer özel sektöre kapatılmak istenmesi dikkat çekti. Sektör yetkilileri, damızlık hayvan ithalatında bir sorun yaşanmamasına rağmen burada yeni bir düzenleme yapılmasına anlam veremediklerini belirtiyorlar.

HÜKÜMETİN ŞEKER ÇELİŞKİSİ!

Hükümet, şeker fabrikaları gibi ülkenin en stratejik kuruluşlarını ‘devlet eliyle yönetilmediği’ iddiasıyla satışa çıkarırken, Tarım Bakanlığı’nın canlı hayvan ithalatını devlet eliyle yapılması için çalışma yürütmesi büyük bir çelişki olarak görülüyor.

13 Mart 2018 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ihsan - beyler devletin asli görevleri var fabrikatötlük tüccarlık yapmasının alemi yok

Yanıtla . 0Beğen 13 Mart 11:03
02

Kalos - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: Mesela İslamı guncellemek gibi mi

Yanıtla . 0Beğen 14 Mart 04:32

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?