Gizle

YÖKDİL sınav giriş belgeleri yayınlandı mı?

YÖKDİL sınav giriş belgeleri ile ilgili son dakika gelişmeler! YÖKDİL başvurusu 2018, YÖKDİL sınav giriş yerleri, YÖKDİL 2018 ne zaman, soru dağılımı ve sınav konuları ile ilgili tüm detaylar sizlerle!

Haber albümü için resme tıklayın

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) öncülüğünde Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliğiyle düzenlenenYükseköğretim Kurumları Yabancı Dil Sınavı (YÖKDİL) projesi, dil yeterliliğini ölçme odaklı bir sınav olarak hazırlanıyor.Doktora öğrencilik ve doçentlik başvuru süreçleri için uygulanan YÖKDİL, adayların dil yeterliliğini ölçmek için diğer dil sınavlarından farklılıklar gösteriyor.

07 - 16 Şubat 2018 tarihlerinde alınan YÖKDİL sınav başvurusu 2018 ile birlikte adaylar zorlu bir sınav temposunun içinde. Diğer dil sınavlarıyla kıyaslandığında daha farklı soru tarzları içeren, zorluk açısından üst seviye bir sınav olarak addedilen YÖKDİL'de sınav giriş belgelerinin yayınlanması bekleniyor. YÖKDİL sınav giriş yerleri ile ilgili YÖK'ten her an açıklama gelmesi mümkün.

YÖKDİL 2018 ne zaman?

YÖKDİL 2018 için sınav tarihi 17 Mart 2018 olarak belirlendi. Ankara Üniversitesi tarafından hazırlanan YÖKDİL sınav soruları, Anadolu Üniversitesi organizasyonuyla adayların karşısına geliyor.

YÖKDİL soru dağılımı, sınav konuları

YÖKDİL, YDS'ye göre daha farklı bir sınav formatı olarak hazırlanıyor. YÖKDİL sınav soruları 7 ayrı başlık altında incelenebilir.

YÖKDİL'de ilk 20 soru:İlk 20 soru özet olarak kelime ve gramer bilgisiden oluşuyor. 14 adet gramer bilgisi, 6 adet de kelime bilgisi alanında bir dağılımdan söz edilebilir. 6 adet kelime bilgisi;1 phrasal verb 5 normal kelime sorusu olarak hazırlanıyor. 14 adet gramer sorusuysa; preposition bilgisi, bağlaç bilgisi, tense bilgisi, gerund & infinitive bilgisi, relative clause & noun clause bilgisi konularından oluşuyor.

YÖKDİL cloze test (2x5) (10):Cloze testi paragraf sorularından oluşmaktadır. İlk 20 soruda olduğu gibi kelime ve gramer bilgisi alanında sorular içeriyor. İlk bölümden bir diğer farkı da kaç adet gramer, kaç adet kelime bilgisi sorusu olacağının net olmamasıdır. Yalnızca 10 sorudan oluşmaktadır.

Boşluk doldurma soruları (11):Cümle tamamlama soruları okuduğunu anlama odaklı ve gramer bilgisi sorularından oluşmaktadır. Toplamda 11 cümle tamamlama sorusu olarak YÖKDİL sınavlarında yer alıyor.

YÖKDİL çeviri soruları (12):Sınava giren öğrencilerin en az zorlanacağı soru tiplerinden oluşmaktadır. YDS'de 6 soru olarak yer alırken, YÖKDİL sınavında bu sayı 12'dir.

Paragraf tamamlama soruları (6): Bu soru tipinde 4-5 cümleden oluşan paragrafların bir cümlesi çıkarılır, boşluğa en uygun seçeneği seçmeniz istenir. Görece basit soru tipleri olarak biliniyor.

İlişkili olmayan cümle soruları (6):Birden fazla cümleden oluşan paragraflarda, bütünlükten uzak bir cümle eklenir ve bu cümleyi tespit etmeniz istenir. 6 sorudan oluşmaktadır.

YÖKDİL paragraf soruları (15):Diğer sorulara kıyasla daha zor sorular olarak biliniyor. Bu bölümden yüksek net çıkaran aday sayısı azdır. 5 paragtan oluşan bu sorularda her paragrafın altında 3'er soru yer alır.

12 Mart 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?