Gizle

İhsan Şenocak'tan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a cevap: Çare İslam'a muhatap zihinlerin yenilenmesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bugün yaptığı konuşmada Nureddin Yıldız'a yönelik eleştiride bulunurken sarf ettiği "İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız" sözleri büyük yankı uyandırdı. İhsan Şenocak da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "İslam'ın güncellenmesi gerektiği" yönündeki ifadelerine cevap verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Beştepe Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Dünya Kadınlar Günü Programı'nda yaptığı konuşmada bugün hakkında soruşturma başlatılan Nureddin Yıldız'ı eleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Din adamı olarak ortaya çıkıp da kadınla ilgili çok farklı açıklamalarda bulunup dinimizde kesinlikle yeri olmayan bazı içtihatta bulunan kişiler ortaya çıkıyor. Anlamak mümkün değil. Bunlar ya bu asırda yaşamıyorlar, çok farklı bir dünyada yaşıyorlar. Çünkü İslam'ın güncellenmesinin gerektiğini bilmeyecek kadar da aciz bunlar. Siz İslam'ı 14 asır öncesi hükümleri ile bugün uygulayamazsınız. Beni birçok hocaefendi tefe koyacak o ayrı mesele. Rabbim bizi tefe koymasın." diye konuştu.

İHSAN ŞENOCAK: ÇARE İSLAM'A MUHATAP ZİHİNLERİN YENİLENMESİDİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşması kamuoyunda büyük yankı uyandırdı. Daha önce Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından hakkında soruşturma açılan ve açığa alınan İhsan Şenocak, "İslam'ın güncellenmesi" açıklamasına twitter hesabından cevap verdi.

İhsan Şenocak'ın mesajı şöyle:

"Problem İslamda olmadığına, bilakis İslamın yaşanmamasından kaynaklandığına göre çare İslamın değil, İslama muhatap zihinlerin yenilenmesidir.

Mevzuyu şu ifadelerle klişelendiren Üstad Necip Fazıl’a selam olsun;

İslam bir güneştir. Güneş yenilenmez.Güneşe bakan gözler yenilenir."

08 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

28

R.çkmk - HZ. ALLAH ZİNAYA YAKLAŞMAYIN BUYURUYOR GÜNCELLEMEK İÇİNMİ SUÇ OLMAKTAN ÇIKARTILDI?

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 22:59
24

Yakup Muharremoğlu - Adem

Değerli hoca efendi sizden allah razi olsun çok doğru söylediniz şu anda acil durum İslami günümüze uyarlamak değil bilakis kendimiz ve yeni neslimiz islama tabi olup ehli sünnet çizgisinde hayatımızda yaşamamızdır üzülerek söyliyeyimki şu anda İSLAM dilimizde ifadelerimizde haramlar ve günahlar içinde bocalıyoruz

SIKINTI BURADA ACiL tedbir alınmalı

Tartışmayı Bırakalım buraya odaklanalım!!!.

Yanıtla . 1Beğen 11 Mart 07:06
22

salih - isin gercegi;reis islami kesimin pasifliginden,gucsuzlugunden dolayi onlardan umudu keserek laik,dinsiz ,demokrat kesime hitab eden eylem ve soylemlere giriyo.cunku ulke icindeki ve uluslararasi konjuktur bunu gerektiriyo,buda kendi icinde gayet mantiklidir.kendine hayri olmayan,birlik olamayan ,birbirine dusman cemaat ve tarikatlardan olusan ,ummet olamayan bir topluluktan umud kesilmesi ,guvenilmemesi gayet dogal.

eger islami kesim guclu ve organize olsaydi durum tabiki daha farkli olurdu.pazarlik ve yaptirim gucu olurdu.buda ancak peygamberi metodla demokrasiyi reddedip,sistemi disardan kusatarak etki altina alarak olur.tabi bunun icin once adam olmak lazim.

ummet olmus,halifesine kavusmus gunlere ulasmak dilegi ile.

Yanıtla . 7Beğen 10 Mart 13:15
26

Tahsin - @salih 22 nolu yoruma cevabı: 17 sene olmuş hala güçsüz ve organize olamamış bir islami kesim var. bundan kim sorumlu acaba?

Yanıtla . 0Beğen 12 Mart 00:47
25

Numan - @salih 22 nolu yoruma cevabı: O zaman Hakiki mürşid-i kamil etrafında toplanalım.

Yanıtla . 0Beğen 11 Mart 20:24
21

Tekyol - Gider papazıla gürüşürsen, jonilere dostum dersen,anadolunun köhneleşmiş kiliselerini benim vergimle yenilersen.Ondansonrada dersin: 14 asır önceki din bizi yönetemez dersin ve güncelleyelim diye beyanat verirsin.Allahim aklıma ziyan biz yaptık!!!!!! . (Rabbim: içimizdeki günahkarlar yüzünden bizi helak etme......)

Yanıtla . 17Beğen 10 Mart 11:12
23

Cesur - @Tekyol 21 nolu yoruma cevabı: cumhurbaşkanının söylediği şey 14 asır önce peygamberimizin vefatından sonra uydurulan hadislerle dini öğretileri bırakalım islamın saf hali olan kurana uyalım demektedir ben bunu anlıyorum tabi bazılarının işine gelmeyecegi için çıgırtkanlık yapacaklardır çünkü o çığırtkanlar uydurulan dinden beslenmektedirler

Yanıtla . 2Beğen 10 Mart 17:48
20

Hasan - Acaba Lailahe İllallahı yanlış anlayıp , şeyhim bana şefaat edecek, gavsım beni kurtaracak, dünyada inan ettiremediyse kabirde yanımıza gelip bizi iman edenlerden saydıracak diyen islamdan çıkıp şirke düşmüş yanlış inanışlarımı düzeltelim demek istedi. Eğer bunu kastetti ise çok haklıydı.

Yanıtla . 1Beğen 10 Mart 01:52
19

Bilal - Sol akım medya sevinç çığlıkları atıyor bugün şöyle bir baktım aman Yarabbim hepsi Erdoğana teşekkür ediyor İslamın güncellemesi gerekiyor dediği için.

Yanıtla . 18Beğen 09 Mart 12:43
17

Oğuzhan T. - Nedense hiç şaşırmadım.

Fetöye, İslamoğluna, Adnan Oktar'a soruşturma yok ama nurettin yıldızın sözleri birilerini rahatsız ettiği için kendi çıkarlarına ters düştüğü için ve nurettin hocanın açıkca partizanlık yapmadığından dolayı ya da cübbeli gibi hapise girip çıktıktan sonra lehine konuşacağını düşündüğünden olsa gerek soruşturma açıldı.

Yanıtla . 14Beğen 09 Mart 12:31
16

Ahmet Velid - islamın güncellenmesi olmaz. islam zaten kıyamete kadar günceldir. geçerlidir.

Yanıtla . 38Beğen 09 Mart 10:08
15

Ahmet Velid - Sayın Cumhurbaşkanımızın bu sözlerinden endişe duydum, islamiyetin güncellenmesi de ne demek, anlamış degilim. islam aynıdır, bizim kendimiz güncellememiz gerekiyor bence. kadına en büyük değeri islam vermiştir.

Yanıtla . 21Beğen 09 Mart 10:08
14

Ince - hocam gerçekten çok güzel cvp,kısa ne net,,rabbım ehlı sünnet alımlerımıze güç versın,,sonun başlangıcı buna denilıyormuş demek,,,

Yanıtla . 14Beğen 09 Mart 10:04
13

Arif - Sayin cumhurbaskani herhalde yanlıs kelimeler kullandi. Itikad meselesi olan bu sözler kalbimizde derin yara açtı.umutlarimiz yıkıldı. Allah şaşirtmasin. En kısa sürede bu hatayi düzeltmezse çıktığımız basamaklardan tepetaklak yuvarlanacagiz demektir

Yanıtla . 16Beğen 09 Mart 10:03
29

R.çkmk - @Arif 13 nolu yoruma cevabı: AYNEN ÖYLE AZ KALDI

Yanıtla . 0Beğen 16 Mart 23:07
18

Züleyha23 - @Arif 13 nolu yoruma cevabı: Yoo bilerek isteyerek kullandı gerçek gün gibi ortada gömleği çıkarıp Siyonizm'in çuvalina girmişti sizler yenimi görüyorsunuz bunu 15 yıldır ne anlatıyoruz neden duymadiniz bizi vijdanlariniz sağır mi oldu sizlerin

Yanıtla . 10Beğen 09 Mart 12:36
11

Hay Hak - Vay be milleti yönetme icazetini alanlar belliki yüce islam dini ile ilgili fetva verme icazetini alamamışlar. Merhum Osmanlı padişahları boş boş konuşmaz hüküm vermeden önce Şeyhülislama sorarlardı.... belli ki islamı anlayamayanlar tarafından yönetiliyoruz bu olay durumun aciliyetinin delilidir Saadet Partisi’nin ve onun islamla perçinleşmiş kadrosunun iktidara gelmesi elzemdir vesselam....

Yanıtla . 19Beğen 09 Mart 09:05
10

Abdullah Hoca - Nereye gitti bu kişinin peşinden koşanlar.

Gerçekler er yada geç Günyüzüne çıkacaktır.

Asıl mühim olan kimin kiminle hangi safta olduğunu iyi bilmesidir. Daha sonradan bunlar gibi " BİZ ALDATILDIK " demesin kimse.

Yanıtla . 17Beğen 09 Mart 09:02
09

Allahın Kulu - din degismez insanlar degisir dine uyar

Yanıtla . 12Beğen 09 Mart 08:46
08

Mustafa Kizan - NURETTİN HOCAYA BİR KEZ DAHA ŞÜKRANLARIMI SUNARIM HAK BATIL MÜCADELESİNDE HAKKI BATILDAN AYIRMAYA YARDIMCI OLDU.BAZILARININ İÇİNDE SAKLADIĞI REFORMİSTLİĞİ DIŞARI ÇIKARTMASINA VESİLE OLDU GEÇMİŞTE ÇIKARILAN GÖMLEĞİN ALTINDAKİLER DAHADA NETLİK KAZANIYOR

Yanıtla . 18Beğen 09 Mart 08:18
07

Miiili - Aman hocam sizin gibi alimlerimizin susmaması lazım.Birileri kendisine göre din analyışı oluşturmak isityor.Biz Allahın dini üzere olacağız ve bunu son nefesimize kadar sürdüreceğiz.Leküm diniküm veliyedin.

Yanıtla . 10Beğen 09 Mart 08:12
06

Elman Thagiyev - Islam guncellenmez Allah dinini tamamladi. Sadece insanlar dinini yasamiyor ve kendi nefislerine gore dini sekillendirmek istiyorsa bu insanlarin secdigi yalnis yoldur. Islamin yolu bir ve hakdir.

Yanıtla . 17Beğen 09 Mart 07:58
05

Turgut Bi̇ber - Allah birini azdırırsa Allah tan başka onun kimse doğru yola iletemez , bu yanlış yola sapmandan dolayı bu konuşma senin ve bozuk yönetiminin yerle bir olacagının göstergesi olur inşallah.

Yanıtla . 5Beğen 09 Mart 07:20
04

Merve - Allah razı olsun İhsan Şenocak Hocamızdan . . Böyle feraset ve basiret sahibi alimlerimizi gördükçe insanın ümide hep canlı kalıyor elhamdulillah!!

Yanıtla . 14Beğen 09 Mart 04:47
03

Osman Özkan - sayın erdoğan çok yanlış bir yola saptı dostlarını yanından uzaklaştırıp düşmanlara yakınlaşma siyaseti sonun başlangıcıdır.kendisine yazık etdi hemde çok yazık etdi.

Yanıtla . 44Beğen 09 Mart 01:15
02

Muzaffer - Hocam Allah sizden razi olsun.

Yanıtla . 41Beğen 09 Mart 00:47
01

Acizbirkul - Sonuna kadar haklı ihsan hocamız. Rabbim islami devletimizi vatanimizi milletimizi bölmeye çalışan munafiklara zalimlere fırsat vermesin..ve Nureddin hocamız ve onun gibi alimlerin yar ve yardımcısı olsun.. Biz şahidiz ya Rab. Nureddin ve ihsan hocamızın senin dinini yüceltmeye çalıştıklarına.

Yanıtla . 25Beğen 08 Mart 23:17

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?