Gizle

AKP sözcüsü Mahir Ünal'dan Nureddin Yıldız yorumu

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Nureddin Yıldız hoca hakkında başlatılan soruşturmaya yönelik eleştirilere cevap verdi. Ünal, "Hiç kimsenin 'AK Parti iktidarları döneminde 28 Şubat benzeri uygulamalar oluyor' tarzında bazı mülahazalarda bulunmasını asla kabul etmeyiz." dedi.

Büyütmek için resme tıklayın

"3. Türkiye Arapça Kitap ve Kültür Günleri" ziyareti sonrası gazetecilere açıklama yapan AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Mahir Ünal, Nureddin Yıldız hakkında başlatılan soruşturmaya yönelik yapılan eleştirilere sert cevap verdi.

Ünal, bir gazetecinin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığının Sosyal Doku Vakfı Başkanı Nurettin Yıldız hakkında başlattığı soruşturma ve buna ilişkin bazı çevreler tarafından "28 Şubat bin yıl mı sürecek?" eleştirileri hakkındaki yorumuna ilişkin şunları söyledi:

"Son dönemde özellikle bazı açıklamalar, bazı beyanlar, bazı görüntüler kamuoyu nezdinde bir rahatsızlık oluşturdu. Bunun 28 Şubat'la ya da 28 Şubat'ın devlet aklıyla -demokratik olmayan baskıcı devlet aklıyla- bir ilgisi söz konusu değil. Burada biz devletin hassasiyetlerinden ziyade bugün neyi konuşuyoruz, kamuoyunun hassasiyetlerini konuşuyoruz. Dolayısıyla savcının bu konudaki mülahazasıyla ilgili şu anda bir bilgim yok. Ama hiç kimsenin 'AK Parti iktidarları döneminde 28 Şubat benzeri uygulamalar oluyor' tarzında bazı mülahazalarda bulunmasını asla kabul etmeyiz. Çünkü biz darbelerle 28 Şubat'larla temel insan hak ve özgürlüklerinin kısıtlandığı günlerle mücadele ederek Türkiye bugünlere geldik."

DİYANET İŞLERİ HAREKETE GEÇTİ

Konu ile ilgili kamuoyunda tepkiler olduğunu ifade eden Ünal, kamuoyu nezdinde insanların dini hassasiyetlerinde, dini inançlarında, insanların dinle ilgili kabullerinde rahatsızlık oluşturacak, kız çocuklarına, kadınlara ya da günlük yaşama dair açıklamalar olduğunu anımsattı.

Mahir Ünal, sözlerini şöyle tamamladı:

"Hükümet Sözcümüz Bekir Bozdağ da açıkladı. Diyanet İşleri her şeyden önce bu konuda harekete geçti ve bu konuda bir çalışma yürütüyor. Bugün de burada özellikle dini ilimlerle ilgili bir kitap fuarındayız, yani asıl amacımız, asıl maksadımız toplumun din konusunda temel kaynaklardan Kur'an'dan, sünnetten, Hz Peygamber'in hayatından doğru bir şekilde dinini öğrenmesidir esas olan. Biz dinimizi fetvalar üzerinden öğrenmiyoruz biz dinimizi kaynaklar üzerinden öğreniyoruz. O yüzden bu mesele üzerinden hiç kimse bir 28 Şubat reklamı yapmaya kalkışmasın."

08 Mart 2018 İstanbul- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

09

Süleyman Şah - bir din adamı neden siyasi iktidarı zora sokacak zorlama yorumlar yapar? Dine hizmet için mi yoksa birilerinin uzun vadede siyasi yükselişini başlatmak için mi?

Yanıtla . 1Beğen 09 Mart 21:13
08

Arif - Nurettin Yıldız'ın arkasında duracak siyasetçi yok ise, deniz bitti demektir.

Yanıtla . 4Beğen 09 Mart 12:04
07

Keko - 28 subattan daha betersınız,onlara imansız dı dıyorduk......gerısını anladınız siz

Yanıtla . 6Beğen 09 Mart 10:12
06

Ahmet Malkoç - Şahsen ben Nurettin hocanın pek çok meseleye bakış açısını ve islamın çağımızda doğru anlaşılabilmesi noktasında izlediği yolu takdir eden birisi değilim,Lakin samimiyetindende hiç bir zaman şüphe etmiş değilim ve bu toprakların yetiştirdiği alim şahsiyetlerden biri olduğuna inanıyorum bu durumda alim şahsiyetlerimize yönelik itibarsızlaştırma girişiminin temelde islamı itibarsızlaştırma ve sindirme girişimi olduğuna inanıyorum bu girişime prim vermeyi hangi sebeble olursa olsun kınıyorum .

Yanıtla . 4Beğen 09 Mart 09:43
05

Vaatan - Yaptıklarınıza bi bakın böyle bir zulüm nerde görülmüş

Yanıtla . 2Beğen 09 Mart 09:22
04

Osman Özkan - hocalarımız iki yüz yıl önce yaşamış insanların anlayacağı dille islamı anlatıyorlar günümüzde bu lisanı kimse anlamıyor hele hele elli yaş altı hiç kimse günümüzde islamı anlatan hoca efendilerin lisanlarını hiç anlamıyor.araya din ve vatan hainleri girip ellerindeki basın gücüyle islamı anlatmaya çalışan bir avuç fedakar insanıda linç ediyorlar bu konuda sayın erdogan çok yanlış bir yola girdi umar ve temenni ederimki hatasını anlar ve özür diler.

Yanıtla . 7Beğen 09 Mart 01:33
03

Emre - Bütün dersimiz bunlar zaten hiç bir önemi yok kamuoyunun gözünde zira bunlar iktidar yaptı sonucuna katlanacak ciller kadın kadından. Hiç reis olurmu diyorlardı alın size cik cik .artık bol bol sezen aksudan masum değiliz şarkısını dinlerler hep beraber

Yanıtla . 0Beğen 09 Mart 00:41
02

Heyhat - Hangi zalim, zalimliğini kabullenmiş ki? Rotschild hanedanının uşakları kelimeleri eğip bükmekte pek de mahirdirler.

Yanıtla . 2Beğen 08 Mart 23:11
01

Mustafa Yılmaz - Önce AB uyum yasalarının dürüb çöpe atılması lazım.Milletde artık hocalara da güvensizlik var.Hangi hoca doğru söylüyor.Maalesef hocalar bugün siyasi parti gibi ayrılmış durumda. Herşey çoğunlukla menfaate dayalı durumuna geldi.AKPyi destekleyen hocalar ne derseler doğru kabul ediliyor. AB uyum yasalarına neden itiraz etmezler anlayamıyorum.

Yanıtla . 7Beğen 08 Mart 22:23

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?