Gizle

D-8 çok önemli bir adımdı

ESAM ‘Çarşamba Konferansları’nın bu haftaki konuğu “Türkiye’de Sanayileşme ve Kalkınma Deneyimleri” konusuyla Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sencer İmer  oldu. İmer, Türkiye başta olmak üzere dünya ülkelerinin sanayi ve kalkınma hamleleri ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. 

Haber albümü için resme tıklayın

Dünya üzerindeki devletlerin kendi halklarına refah sağlamak için bir mücadele verdiklerini bunun için ise diğer devletler ile dostluk veya düşmanlıklar kurduklarını kaydederek konferansına başlayan İmer, “Bu mücadelelerin savaş düzeyine gelmeden engellenmesi gereklidir. Bunun için ise hukuktan, kültür sanata, ekonomiden, savunmaya birçok alanda güçlü olunmalıdır.” dedi.

PLANLI HAMLELER YAPILMASI GEREKİR

Türkiye’nin güçlü ve söz sahibi sanayi ve kalkınma için gerçekleştireceği bir hamlenin planlı olması gerektiğinin altını çizen İmer, “Bu hamleyi yaparken paraların beş kuruşunu dahi ziyan etmememiz lazım. Sanayinin ve planlı ekonominin önemini benimsememiz lazım ve karma ekonomi kavramını tekrar hatırlamamız, öğrenmemiz ve uygulamamız lazım. Çünkü bu iş tek başına özel sektör ile olmaz. Devlet gerekirse özel sektör ve yabancı sermaye ile müştereken birçok işi yapmaları gerekir. Ancak her halükarda devlet ağırlığını ortaya koyacaktır. Bunların yerine, bunu tamamı ile özel sektöre bırakıp gidip paralar ile kanal yapmanın hiçbir mantığı yoktur.” ifadelerini kullandı.

D-8’deki bütün ülkelerin başına birçok sorun çıkardılar

Türkiye’nin bu hamleleri gerçekleştirirken bölge ülkelerini de bu konuda teşvik etmesi ve toplu bir kalkınmanın olmasının önemine değinen İmer, bu anlamda atılan en önemli adımın D-8 olduğuna dikkat çekti. İmer, sözlerine şöyle devam etti: “Rahmetli Erbakan, İslam ülkelerini bir araya getirerek büyük bir pazar oluşturmak istedi. Bu anlamda D-8 çok doğru bir adımdı. Bu adım devam edebilse idi büyük bir pazara sahip olacaktı. O zaman da sen burası için üretim yaparsan otomobil de satardın başka şeyler de satardın. Birbirini karşılıklı desteklerdin. Ama bu adım ne ABD’nin hoşuna gitti, ne AB’nin ne de diğer ülkelerin. Böyle olunca D-8’deki bütün ülkelerin başına birçok sorun çıkardılar.”

CARGİLL’E ALAN AÇILACAK

Şeker fabrikalarının özelleştirilmesi ile ilgili de değerlendirmelerde bulunan İmer, “Bu satılma kapanmaya doğru da gider. Kar-zarar açısından bakarak, bu fabrikaları satmak çözüm değil. Onları geliştirmek gerekir. Ama bunu yapmak yerine şeker fabrikalarını bitirip Cargill’e alan açıyoruz. Bu durum sadece milli ekonomimize darbe vurmak ile kalmayacak NBŞ gibi zararlı bir ürün ile sağlımız da zarar görecek.

09 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?