Gizle

Filistinli genç şehrin ortasında darp edildi!

Geçtiğimiz haftalarda Üsküdar Marmaray İstasyonu’nda Filistinli Ahmad Dejani kontrol noktasında polisler tarafından sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı.

Haber albümü için resme tıklayın

Dejani, pasaportunu gösterip Türkçe bilmediğini söylemesine rağmen polis tarafından sebepsiz yere elleri kelepçelenip darp edildi. Gazetemize olayı anlatan Dejani, Türkiye’nin ikinci vatanı olduğunu söyleyerek yaşadıklarından dolayı şaşkınlık duyduğunu belirtti.

Filistinli AhmadDejani, Üsküdar Marmaray İstasyonu’ndaki kontrol noktasında polisler tarafından ortada hiçbir sebep yokken sözlü ve fiziksel şiddete maruz kaldı. Türk vatandaşı Yasemin Okutan’ın eşi olan ve Türkiye’ye 1 ay önce giriş yapan Dejani, polislere Türkçe bilmediğini söyleyip pasaportunu göstermesine rağmen polislerin sert müdahalesine maruz kaldı. Üsküdar İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı olan Ahmet Çopur ve Gökhan Balcı isimli polisler tarafından darp edilen Dejani elleri kelepçelenerek adeta bir suçlu gibi muamele gördü.

Gözaltına alınmasının ardından Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne götürülen genç Filistinli için, kollarında kelepçe morlukları, boynundaki izler ve dudağındaki patlağa rağmen ‘darp yok’ raporu aldırıldı. Olayı sonradan öğrenen Dejani’nin eşi Yasemin Okutan hemen savcılığa başvurarak kocasını haksız yere darp edip, hakaret eden 2 polisten şikâyetçi oldu. Dejani’nin Türkçe bilmediği gerekçesi ile darp yoktur raporu veren Dr. Mehmet Yıldırım, daha sonra savcılık kararını görünce Dejan’ı muayene ederek darp raporu verdi. Konuyu gazetemize anlatan karı koca yetkililerin gerekeni yapmasını istedi.

“TÜRKİYE BENİM İKİNCİ VATANIM”

Dejani, Türkiye’nin kendisinin ikinci vatanı olduğunu söyleyerek, “Yaşananlardan dolayı çok şaşkınım. Böyle bir şey olacağını hiçbir zaman düşünmedim. Polislerin görevi bu, her zaman tedbir almaları gerekiyor ama sebepsiz yere beni tutup kontrol etmelerine anlam veremedim. Olayın yaşandığı gün zaten iş görüşmesinden dönüyordum ve benden şüphe edilmesini gerektiren hiçbir şey yapmadım. Resmi üniformalı polisler tarafından darp edilip zorla gözaltına alındıktan sonra sivil giyimli bir polis tarafından da tekrar darp edilmeme anlam veremedim” ifadelerini kullandı.

“BAŞKALARI DA BUNLARI YAŞAMASIN”

Eşi gelmeden önce şikâyetçi olmadığı polislerin, kendisinden şikâyetçi olduğunu öğrenince şoka uğrayan Dejani, kendisine sözlü ve fiziksel şiddet uygulayan polislerin görevden alınmasını istedi. Dejani, “O polisler başkalarına da aynı şeyi yapabilirler. Ben Türkiye’yi de bu topraklarda yaşayan insanları da seviyorum. Benim avukatım bile olayın yaşandığı yerden geçerken benzer şeyler yaşadığını söylüyor. En kısa sürede buna son verilmesi lazım” şeklinde konuştu.

“YAŞANANLAR BANA ÇOK ACI VERDİ”

Dejani’nin eşi Yasemin okutan ise, “Ahmed’in Türk biriyle evliyken iki Türk tarafından bunu yaşaması bana çok acı verdi. Ahmed’in yaşadıklarından ziyade benim genel olarak milletimizden bir ricam var; bir mağduriyet söz konusu olduğunda bizler susmayı tercih ediyoruz ancak o zaman meydan kötü muamelede bulunan insanlara kalıyor. Bu yüzden lütfen eğer herhangi bir yerde en ufak bir hakaret, şiddet veya bir kötü muameleyle karşılaşıldığı zaman susulmasın ki bizim bu çabamız da boşuna gitmesin” açıklamalarında bulundu.

MUAYENE EDİLMEDEN DARP YOK RAPORU VERİLMİŞ

Dejani, “Gözaltına aldıktan sonra, sivil giyimli birinin bana vurması beni çok korkuttu. ‘No Filistin, no İsrail, go İsrail’ diye bağıran o şahıs daha sonra bana zorla bir kâğıt imzalatmaya çalıştı. Bilmediğim bir kâğıdı imzalamak zorunda kaldım. Ondan sonra da hastanede bir doktor beni hiç muayene etmeden o polislere darp edilmediğime dair bir evrak vermiş. Dudağım kanıyordu, boynumu sıktıkları için boynumda kızarıklıklar vardı ve bacaklarıma vurdukları için zorlukla yürüyordum. Tüm bunlara rağmen nasıl oldu da bana ilk başta darp raporu verilmedi anlamıyorum. Daha sonra eşimle birlikte hastaneye gittiğimizde aynı doktor bana darp raporu verdi” diyerek yaşananlardan dolayı duyduğu şaşkınlığı ifade etti.

09 Mart 2018 - Gündem

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?