Gizle

Turizm için tarih siliniyor

Kültür emperyalizminin en yoğun şekilde yaşandığı yer olan Türkiye’de, kültür ve turizm çalışmalarının aynı bakanlık çatısı altında yürütülmesi, milli kültür erozyonunu tetikliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Antalya’daki birçok kervansaray, restoran ya da eğlence merkezine dönüştürüldü. 787 yıllık Alarahan Kervansarayı 49 yıllığına özel bir şirkete kiralanarak restoran ve eğlence merkezi yapıldı. Yine bir Selçuklu yapısı olan 799 yıllık Şarapsahan ise pavyona dönüştürüldü. İstanbul’da ise Osmanlı döneminden kalma medreseler, nargile kafelerin kıskacında. Devasa salonlarda bol algı yönetimli kültür sempozyumları düzenleyen hükümetin kültür politikası ise hayali tarih dizilerinden öteye geçemiyor.

MEDRESEMİZİN NARGİLE KAFE OLMASINI İSTEMİYORUZ

Sokullu Mehmet Paşa Camii Külliyesi’ndeki Sokullu Tuba Kız Kur-an Kursu, Fatih Müftülüğü’ne bağlı olarak 16 yıldır eğitimini devam ettirmesine rağmen kursun boşaltılması için tahliye davası açıldı. Dava sonucunda da kursun tahliyesine karar verildi. Turistik bölgelerde bulunan tarihi mekânların genelde otel, kafe ve nargile içilen mekânlara dönüştürüldüğünü hatırlatan kurs yöneticileri, tahliyeden duydukları üzüntüyü dile getirdiler. Kursun hocaları, gazetemize yaptığı açıklamada, “Tekke ve medreselerimizin Kur’an ve ilim meclisleri haricinde kullandırılmaması bizce milli bir meseledir. 15 Temmuz, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı operasyonlarında milletin zaferi için hatimlerin indirildiği, Fetih sûrelerinin okunduğu, duaların yapıldığı ve tek amacı Kur’an-ı Kerim’i lafız ve anlamıyla muhafaza edip (hafız) yaşayan şahsiyetli bireyler yetiştirmek olan bu müessesenin kapatılmasının engellenerek bu ata yadigârı müesseselere sahip çıkılmalıdır” diyerek, olayın vahametine dikkat çektiler.

SÖYLEDİĞİNİZE Mİ BAKALIM, YAPTIĞINIZA MI?

Hükümetin çalışmaları neticesinde Antalya’nın Selçuklular tarafından fethi geçtiğimiz yıl kutlanmaya başlandı. Bu seneki kutlamalar 1-5 Mart tarihleri arasında gerçekleşti. Tarihsel şuurdan bihaber, garip şovlar ve gayri milli kostümler eşliğinde iki yıldır yapılan fetih kutlamaları, izleyenlerin büyük ilgisini çekti. Ancak bir taraftan fetih kutlaması yapılırken diğer taraftan Selçuklu eserlerinin aslından uzaklaştırılması şaşkınlıkla karşılandı. Kervansarayların işadamlarına peşkeş çekilmesine sessiz kalmayan vatandaşlar, “Söylediğinize mi bakalım, yaptığınıza mı?” diyerek yetkililere tepki gösterdiler.

09 Mart 2018 - Gündem

Muhabir Tolga Saçıkaralı


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?