Gizle

‘Dünyanın ilk atlası’ yayınlandı

Fatih Sultan Mehmet’in çevirttiği, Topkapı Sarayı Müzesi’nin en önemli kitaplarından Klaudios Ptolemaios’un Coğrafya El Kitabı el yazması restore edilerek iki cilt halinde yayınlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Fatih Sultan Mehmet’in (2’nci Mehmet) çevirttiği ve Topkapı Sarayı Müzesi’nin en nadide kitaplarından biri olan KlaudiosPtolemaios’un Coğrafya El Kitabı el yazması restore edilerek tıpkı basımı ve araştırma raporu ile birlikte iki cilt halinde yayınlandı. Araştırmalarını İsviçre Bern Üniversitesi Ptolemaios Enstitüsü’nün yürüttüğü restore edilen kitabın tıpkı basımı ve araştırma raporu Boyut Yayıncılık tarafından iki cilt halinde yayınlandı. İTÜ profesörlerinden Celal Şengör’ün ‘Kitaplarının Işığında Fatih Sultan Mehmet’in Entelektüel Kişiliği’ hakkında özgün ve kapsamlı makalesinin yer aldığı kitabın sunum yazısını ise ünlü Profesör İlber Ortaylı kaleme aldı.

“Gemicilikte kullanılan teori tamamen Ptolemaios’a ait”

İTÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karaca ise, İTÜ’nün Osmanlı İmparatorluğu döneminde gemi inşaatı ve deniz haritalarının yapılması konusunda uzman personel yetiştirmek için ‘Mühendishane-i Bahr-i Hümayun’ adıyla kurulduğuna vurgu yaptı. Karaca, şöyle konuştu: “Gemicilikte kullanılan teori tamamen Ptolemaios’a ait. Geçerli ve arzı merkez kabul eden yani Güneş’i arzın etrafında dönen bir gezegen olarak kabul eden bir teori. O açıdan önemli”.

“Fatih Sultan Mehmet hayran olur bu kitaba”

Fatih Sultan Mehmet’in bu kitaba hayran olduğunu söyleyen İTÜ Maden Fakültesi ve Avrasya Yerbilimleri Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Celâl Şengör, “Bu kitap 1464 senesinde Fatih Sultan Mehmet’in eline geçiyor. Fatih Sultan Mehmet, İstanbul yağma edilirken, ‘Herkes her şeyi alabilir yalnız kitaplar benimdir’ diyor. Topladığı kitapların içinde de din kitaplarından ziyade zamanın bilim kitaplarını istiyor. Bunlardan bir tanesi eline geçiyor ve bu kitabın dünya haritası yok. Bizanslı yüksek bir memur önce İstanbul’da Başbakan yardımcılığında bulunuyor. İstanbul düşünce Trabzon’a kaçıyor. Trabzon’da önemli bir mevkiye geliyor. Trabzon da düşünce Fatih’in eline; ‘ben Müslüman oldum’ deyip Fatih’in yanına geliyor ve Fatih bu adamdan istifade ediyor. Fatih bu adama büyük bir dünya haritası yaptırıyor. Bunlar yapılırken bu kitap ele geçiyor ve Fatih hayran oluyor bu kitaba. Fakat Fatih öldükten sonra bu kitap ihmal edilmiş hatta bunu restore eden Profesör’ün ifadesine göre Topkapı Sarayı’nın zindanlarında 1 sene suyun içinde kalmış bu kitap” ifadelerini kullandı.

09 Mart 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?