Çanakkale’nin yürek yakan hikayeleri

Müzisyen Ziya Uğur ve Adem Tuzcu, Çanakkale Zaferi’nin 103’inci yılında Çanakkale ruhunu anlatan ve yürek yakan hikayelerden oluşan  “Ölümsüzlerin Destanı Çanakkale” isimli bir albüm yayınladı. Uzun bir çalışma safhası neticesinde ortaya çıkan albüm, cepheden sılaya yazılan mektuplardan komutanların hatıratlarına özgün bir içeriğe sahip.

Haber albümü için resme tıklayın

ÇANAKKALE ZAFERİ İLE İLGİLİ NE SÖYLENSE AZDIR

Albümün uzun bir zaman diliminde titizlikle hazırlandığını ve dönemin havasını dinleyicilerine teneffüs ettirecek bir yapıya sahip olması için gayret gösterdiklerini belirten müzisyen Adem Tuzcu ve Ziya Uğur, albümleri hakkında yaptıkları açıklamada, böylesine önemli bir zafer için ne yapılsa ne söylense az olduğunu söyleyerek kendilerinin bir müzisyen olarak vefa borçlarını ödemek ve şehitlerimizi anmak adına bir şeyler yapmaya çalıştıklarını sözlerine eklediler.

“SON MEKTUP”

Ölümsüzlerin Destanı Çanakkale albümünde yer alan “Son Mektup” adlı eserin yürek yakan bir hikayesi var. “Son Mektup”, Üsteğmen Zahid’in eşine yazdığı vasiyet mahiyetindeki mektubundan ilham alınarak hazırlanmış. Savaşın şiddetinden ve savaş meydanındaki hadiselerden bahseden duygu dolu mektup şu şekilde sona eriyor: “Vatan yolunda şehit olursam bana ne mutlu. Ancak, sana bir vasiyetim var: Birincisi benim için katiyen ağlama. İkincisi, eşyamın listesi ilişikte. Bunları sat, ele geçecek paradan mihrini al, üst tarafı ile bana bir mevlit okut. Eğer bunlar sana borcumu ödemezse hakkını helal et ve ilk gece aramızda geçen sözü unutma. Bu vasiyetimi aldığınız zaman yüksek sesle ağlamanıza razı değilim..”

09 Mart 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?