“Türkiye’de ilaç pazarı büyüklüğü 7 milyar dolar”

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası (İEİS) Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut, Türkiye’de ilaç pazarı büyüklüğünün 7 milyar dolar olduğunu bildirdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Abdi İbrahim Yönetim Kurulu Başkanı da olan Barut, İEİS’in yönetim kurulu üyelerinin de katılımıyla düzenlenen toplantıda yaptığı konuşmada, “Dünyanın en büyük ilaç tüketicileri Amerika, Çin, Japonya ve Almanya. Biz ortalamada bakıldığı zaman 16. sıradayız.” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de ilaç pazarının 7 milyar dolar büyüklüğünde olduğunu belirten Barut, “2017 yılı rakamlarına bakıldığı zaman Türkiye’deki ilaç satışı IMS verilerine göre 24,2 milyar lira. İlaç kutu satışı ise 2,3 milyar olmuş.” dedi.

Barut, “Endüstrimizde çalışan sayısı şu anda 35 bin civarında, 5 yılda yüzde 18 arttı. Mesela Abdi İbrahim’de 4 bin kişi çalışıyor. 2018 senesinde 500 kişi daha alacağız. Endüstri olarak kapasitemiz arttığı için çalışan sayımızı da artırıyoruz.” diye konuştu. Nezih Barut, Türkiye’nin en stratejik sektörlerinden birisi için çalıştıklarının bilincinde olduklarını belirterek “Tesislerimiz gelişmiş ülkelerdeki birçok benzerinden daha ileri düzeyde. Yüksek üretim teknolojisine ve kapasitesine sahip bu tesislerle sanayici olarak sektörümüz ve ülkemiz adına gurur duyuyoruz.” açıklamasında bulundu.

09 Mart 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?