Gizle

“Gelir vergisi istisnası artıyor”

Düzce OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu, imalat sanayinde 2018-2019 yıllarında faaliyette bulunan bir işletmenin yeni makine ve teçhizat alması durumunda KDV ödemeyeceğini söyledi.

Büyütmek için resme tıklayın

OSB Yönetim Kurulu Başkanı Selim Yirmibeşoğlu Maliye Bakanlığı kaynaklı açıklamalara dayanarak OSB ve KSS’leri kapsayan yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi. Vergi Kanunları ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapan Tasarı da (Torba) düzenlemeler yapıldığına değinen Yirmibeşoğlu bu konuda şu bilgileri verdi: “Tasarı, esnafından işçisine, çiftçisinden öğrencisine, memurundan sanayicisine kadar çok geniş bir kesimi ilgilendiriyor. Tasarıda yatırım, üretim, ihracat ve istihdamın teşvik edilmesi, tasarrufların artırılmasına yönelik düzenlemeler bulunuyor.” İmalat sanayinde 2018-2019 yıllarında faaliyette bulunan bir işletmenin yeni makine ve teçhizat alması durumunda KDV ödemeyeceğini ifade eden Yirmibeşoğlu “Teknoparklarda Ar-Ge ve tasarım merkezlerinde ve üniversitelerin araştırma laboratuvarlarında kullanılacak makine ve teçhizat alımlarında da KDV istisnası getiriliyor. 2019 yılı sonuna kadar yatırımcılarımıza, Ar-Ge merkezleri bu istisnadan istifade edecek” dedi. Yirmibeşoğlu, Tasarıyla, OSB’lerde yapılacak altyapı yatırımları ve küçük sanayi sitelerinde iş yeri yapımında da KDV istisnası getirildiğini söyledi. İstihdamın artırılmasına yönelik güçlü ve kapsamlı teşvikler de getirildiğini belirten Yirmibeşoğlu “Asgari ücretin yılbaşında belirlenen tutarının, yıl içerisinde hiçbir şekilde ocak ayında belirlenen seviyenin altına düşmemesini sağlayacak şekilde gelir vergisi istisnası artırıyor” ifadelerinde bulundu.

09 Mart 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?