Eşkiya yasası onaylandı

İsrail terör hedeflerine yönelik operasyon düzenledikleri iddiasıyla şehit edilen Filistinlilerin naaşlarının teslimine ilişkin kısıtlamalar getiren tasarı, İsrail Parlamentosu Knesset’te, ikinci ve üçüncü oylamalardan da geçerek “yasalaştı”.

Büyütmek için resme tıklayın

İnsanlıkdışı tasarı iki oylamadan geçerek yasalaştı. Tasarıya evet ya da hayır oyu veren milletvekillerinin sayısıyla ilgili bilgi verilmedi. Knesset’ten de konuyla ilgili resmi açıklama yapılmadı.

Söz konusu yasa, Filistinlilerin naaşlarının, “cenaze merasiminin bir provokasyona ya da terörün desteklenmesi sahnesine” dönmeyeceğinden emin olunduğu durumlarda teslim edilmesini öngörüyor. Yasa ayrıca, işgalci İsrail polisine, “cenazeye katılanların sayı ve kimlikleri, cenazenin güzergâhı ile kullanımı yasak olan eşyaların belirlenmesi, belirli bir kişinin katılımının engellenmesi ile istisnai durumlarda da naaşların defnedileceği mekânın belirlenmesi” gibi şartlar yerine getirilinceye kadar naaşların teslimini engellemek için idari emir verme yetkisi tanıyor.

Siyonist İsrail makamları, İsrail hapishanelerinde 5 yıl esir tuttuğu Filistinli bir esiri serbest bıraktıktan hemen sonra hapishane kapısında tekrar gözaltına aldı. Filistin Esirler Cemiyetinden yapılan yazılı açıklamada, İsrail makamlarının Nagab Cezaevi’nde kalan Filistinli tutuklu Memun Ferhat’ı serbest bıraktıktan hemen sonra hapishane kapısında gözaltına aldığı belirtildi.

TERÖRİSTLER ÜNİVERSİTEYİ BASTI

Bu arada Kudüs’ün kuzeyindeki Birzeit Üniversitesi Rektörü Abdullatif Ebu Hacle, işgalci İsrail güçlerinin üniversitenin kampüsüne baskın düzenlemesinin, öğrencilere yönelik ciddi bir tehdit olduğunu belirtti. Ebu Hacle yaptığı açıklamada, yaşananların uluslararası örfün açıkça çiğnenmesi anlamına geldiğini ve İsrail’in kırmızı çizgileri olmadığını gösterdiğini kaydetti. Rektör Ebu Hacle, “Üniversiteye düzenlenen baskın, eğitime yönelik görülmemiş bir tehlikedir. Evlatlarımız şu an çok büyük bir tehlike içindedir. Bu olay onların korku içinde yaşamasına neden olacak” ifadelerini kullandı. Öte yandan, Filistin Halk Kurtuluş Cephesi (FHKC) de İsrail güçlerinin kampüse baskın düzenleyip bir öğrenciyi gözaltına almasını “siyonist suç ve korsanlık” olarak nitelendirdi.

Bu arada İsrail askerleri işgal altındaki Batı Şeria’da 9 Filistinliyi gözaltına aldı.

09 Mart 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?