Gizle

Terörün en büyük mağdurları Müslümanlar

Belçika Federal Milletvekili Veli Yüksel, ‘Herkes İçin Güvenlik Radikalizmle Mücadele’ isimli kitabının tanıtımında terörle mücadele konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

Büyütmek için resme tıklayın

Belçikalı Federal Milletvekili Veli Yüksel, Belçika’da 22 Mart 2016’da gerçekleşen terör saldırılarından sonra güvenlik konusunun ülkenin gündemine oturduğunu söyledi. Michel hükümetinin 12 ve 18 maddelik iki paketinin meclis tarafından onaylandığına dikkat çeken Yüksel, Federal Meclis’te Belçika tarihinde ilk defa bir “Terörle Mücadele Komisyonu” oluşturulduğunu belirtti.

Terörle mücadele kapsamında bütün ülkelerin dayanışma içerisinde olmasını gerektiğine vurgu yapan Veli Yüksel, “Terörün dini, ırkı, milleti olmaz. Terör her yerde terördür. Terör örgütlerine karşı dimdik durmalıyız. Terörün en büyük mağdurları Müslümanlardır. DEAŞ, Irak ve Suriye’de Müslümanları katlediyor. 21 Mart Brüksel saldırılarında ölenler arasında Müslümanlar da vardı” şeklinde konuştu. Kitabında iktidar ortağı N-VA’nın İslâm’ı ve Müslümanları hedef almasını da eleştiren Veli Yüksel, “N-VA, Müslümanların meselelerini kaos ortamına çekmeye çalışıyor. Şu anda 23 cami dosyası gerekçesiz bekletiliyor. Hâlbuki radikalizmi önlemenin yolu bu camilerin tanınması, imamların Belçika’da yetiştirilmesi ve Müslümanların devletle olan diyaloğunun güçlendirilmesi ile gerçekleşebilir” şeklinde konuştu.

“EŞİT HAKLAR UYGULANMALI”

Belçika’da radikalizmle mücadelenin başlaması gerektiğinin altını çizen Yüksel, “Bu mücadelenin iki ayağı vardır; ilki güvenlik önlemlerinin alınması, diğeri Belçika’da doğmuş büyümüş gençlerin radikal akımlara kapılmalarının engellemesi. Bunun içinde gençler kendilerini Belçika sisteminden uzaklaştırılmış ve soyutlandırılmış hissetmemeliler” dedi. Belçika’da yaşayan yabancı kökenli sorununa çözüm önerisi sunan Yüksel, “Belçika’da insanlar vatandaşlık haklarını anayasa ve yasalardan aldıklarında ırkçılığa ve yabancı düşmanlığına maruz kalmayacaklardır. Eşit hakların uygulanmasında hukuk devleti temel esastır, hangi siyasi görüş iktidar olursa olsun, bu böyle kalacaktır” ifadelerini kullandı.

09 Mart 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?