Reklamı Kapat

MSÜ 2018 sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

Milli Savunma Üniversitesi 2018 Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı'na az bir zaman kaldı. 18 Mart 10:15'ten itibaren başlayacak olan sınava ilişkin adayları zorlu bir süreç bekliyor.

Milli Savunma Üniversitesi aday askeri öğrenci alımı 15 Şubat 2018'de tamamlandı. 18 Mart 2018'de gerçekleşecek olan sınav, saat 10:15'de başlayacak. Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 2018 sınav giriş belgeleri henüz yayınlanmadı. 12-16 Mart tarihleri arasında sınav giriş belgelerinin açıklanması bekleniyor.

Milli Savunma Üniversitesi, 31 Temmuz 2016 tarihinde yürürlüğe giren KHK ile kapatılanHeybeliada Deniz Lisesi, Işıklar Askerî Hava Lisesi, Kuleli Askerî Lisesi, Maltepe Askerî Lisesi ile astsubay hazırlama okulları ve Harp Akademileri okulları nedeniyle ortaya çıkan askeri öğrenci ihtiyacını karşılamak üzere Milli Savunma Bakanlığı'na bağlı olacak şekilde kurulmuştu. Ön lisans, lisans ve lisansüstü eğitim düzeylerinde eğitim veren olan Millî Savunma Üniversitesi sınav başvuruları 15 Şubat'ta tamamlandı. Şimdi adaylar 18 Mart'ta düzenlenecek olan Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı 2018'i bekliyor.

ÖSYM tarafından düzenlenecek olanMilli Savunma Üniversitesi 2018 Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı ile ilgili sınava giriş yerlerine dair henüz bir açıklama yapılmadı. Sınav yerleriyle ilgili yapılacak olan açıklamanın sınavdan 1 hafta önce yayınlanması bekleniyor.

MSÜ 2018 sınav konuları

MSÜ 2018 soru dağılımı YKS'deki dağılıma benzerlik göstermektedir. Soru dağılımı genel olarak şu şekilde:

Türkçe (40 soru)

Tarih (5 soru)

Coğrafya (5 soru)

Felsefe (5 soru) (lisede din kültürü almayanlar)

Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (veya ilave Felsefe soruları) (5 soru)

Temel Matematik (40 soru)

Fizik (7 soru)

Kimya (7 soru)

Biyoloji (6 soru)

Sınav toplamda 120 sorudan oluşmaktadır.

MSÜ 2018 puan türleri

ÖSYM tarafından yayınlanan2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ) Ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzuna göre:

Her aday için Ağırlıklı puanlar kendi içinde en küçüğü 100, en büyüğü 500 olan puanlara dönüştürülerek adayların;

- MSÜ-SAYISAL (SA),

- MSÜ-EŞİT AĞIRLIK (EA),

- MSÜ-SÖZEL (SÖ),

- MSÜ-GENEL (GN) puanları oluşturulacaktır.

MSÜ 2018 puan hesaplama

ÖSYM tarafından yayınlanan2018 Milli Savunma Üniversitesi Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı (2018-MSÜ) Ve Askeri Öğrenci Temini Kılavuzuna göre Milli Savunma Üniversitesi askeri öğrenci aday belirleme sınavı puan hesaplama işlemi için tek bir grafik baz alınacaktır. Grafik aşağıda yer almaktadır.

MSÜ 2018 sınav giriş yerleri ne zaman açıklanacak?

MSÜ geçmiş sınav soruları

Milli Savunma Üniversitesi geçmiş sınav sorularıyla ilgili henüz yeterince veri bulunmuyor. Şu ana kadar Milli Savunma ÜniversitesiAskeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yalnızca bir kez gerçekleştirildi. Ancak yine de sınava girmeden önce sınavda sorulacak benzer sorulara ulaşabilmek mümkün. Eski adıyla YGS ve LYS; yeni adıyla TYT, YKS geçmiş sınav sorularına hazırlanarak başarılı sonuçlar elde etmek mümkün.

MSÜ sözlü mülakat soruları

Milli Savunma Üniversitesi sözlü mülakat soruları askeri öğrenci alımı sürecinde en belirleyici aşama olarak kabul ediliyor. Bu aşamada adaylardan beklenen sorulara cevap vermesinin yanı sıra özgüven, ses tonu, hitabet kararlılık vb. özellikler olarak aktarılıyor. Önceki alımlarda adaylara yöneltilen bazı örnek sorular:

  • Afrin operasyonunu yöneten komutan kimdir?
  • 15 Temmuz'da kaç şehidimiz vardır?
  • Hiyerarşi nedir?
  • FETÖ hakkında bilginiz nedir?
  • PYD hakkında bilginiz nedir?
  • Mit tırlarının durdurulması hakkında ne düşünüyorsunuz?
  • Bildiğiniz terör örgütlerini açıklayınız.
  • Atatürk ilke ve inkilaplarının bize faydası nedir?
  • Sosyal alanda yapılan inkilaplar nelerdir?
  • Milli piyade tüfeğinin adı nedir?

08 Mar 2018 - 13:02 - Eğitim