İttifak'ın "Saadet'i istemeyiz" deme lüksü yok!

Saadet Partisi'ni kendi ittifaklarına katmak isteyen AKP ve MHP'nin son açıklamalarını değerlendiren Karar gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İbrahim Kiras, bugünkü köşesinde "yüzde 50+1 çıtasının aşılmasını gerektiren bir seçim söz konusuyken “Saadet’i istemeyiz” deme lüksüne sahip olmadıklarını bilmemeleri düşünülemez." diye yazdı.

Büyütmek için resme tıklayın

"Toplumdaki dindar-muhafazakâr duyarlıkları temsil etme özelliği Saadet Partisi’nin durduğu yere tabiri caizse dindar ve muhafazakâr kesimler nezdinde ekstra bir meşruiyet sağlıyor" diye yazan Kiras'ın bugünkü "İttifak'ın "Saadet'i istemeyiz" deme lüksü var mı?" başlıklı yazısından ilgili bölüm şöyle:

MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın dün Meclis’te düzenlediği basın toplantısında demiş ki mealen: “Bizim AK Parti ile yaptığımız ittifak iki partiyi kapsıyor. Burada Saadet Partisi’ne yer yok; ama çok isterlerse AK Parti listesinden aday gösterilebilirler. Zaten oyları yüzde 0,6.”

Oysa bugün konuşulan konu milletvekili seçiminden ziyade cumhurbaşkanlığı seçiminin kaderi. MHP-AK Parti ittifakı, farzımuhal, yüzde 11 oy bile alsa MHP barajı geçip Mecliste sandalye kazanabilecek. Ama AK Parti için önemli olan cumhurbaşkanlığını kazanmak. Cumhurbaşkanlığı seçimi kazanılmadığı takdirde diğer bütün başarılar anlamsız hale gelecek. Hatta Cumhurbaşkanı Erdoğan, birkaç ay önce yaptığı bir konuşmada böyle bir sonucun 15 yıldır elde edilen bütün siyasi başarıları sıfırlayacağını ifade etmişti.

AK Parti’nin kendi tercihiyle yükselttiği bir çıta var önünde. Her halükârda yüzde 50+1 oy kazanılmasının gerektiği bu noktada her bir ekstra oya ihtiyaç olduğunu söylemek bile gereksiz. Dolayısıyla -çok basit düşündüğünüzde bile- bu “binde 6” hor görülecek, küçümsenecek bir oy değil. Yeri geldiğinde bir nal bir at kurtarır, bir at bir savaşı kazandırır.

Kaldı ki Saadet’in herhangi bir ittifak blokuna muhtemel katkısını aritmetik olarak hesaplamak siyaset bilmemek demektir. Saadet’in “Cumhur İttifakı” içinde yer almasının taşıyacağı sembolik anlamın aritmetik sonuçlarını görememektir çünkü bu yaklaşım…

*****

Demem o ki Saadet Partisi tabanındaki siyasi tutumları AK Parti tabanının hiç değilse bir bölümünün tutumundan ayrı değerlendirmek doğru görünmüyor.

Diğer yandan, toplumdaki dindar-muhafazakâr duyarlıkları temsil etme özelliği Saadet Partisi’nin durduğu yere tabiri caizse dindar ve muhafazakâr kesimler nezdinde ekstra bir meşruiyet sağlıyor. Dolayısıyla Saadet’in içinde yer alacağı bir ittifakın kazancı bu partinin bir önceki seçimde aldığı oy miktarından kat kat fazla olur.

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu’nun “kesinlikle hayır” anlamına gelen cevabına rağmen AK Parti cephesinin bu konuda kapıyı bir türlü kapatmak istemeyişi boşuna değil. AK Partililer ne olursa olsun bir şekilde bu iş birliğinin sağlanabileceğine inanıyorlar. MHP sözcüsünün “Bizim ittifakımızda Saadet’e yer yok, zaten ne kadar oyları var ki” mealindeki açıklaması ise muhtemelen bu işin olmayacağına ilişkin kanaatlerinin ifadesi… Yoksa yüzde 50+1 çıtasının aşılmasını gerektiren bir seçim söz konusuyken “Saadet’i istemeyiz” deme lüksüne sahip olmadıklarını bilmemeleri düşünülemez.

08 Mart 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Cihan - AKP ile ittifak yanlis fikir ve uygulamalar ile ittifak olur. O zaman Saadet Partisi'nin onlardan ne farki kalir?

Yanıtla . 4Beğen 08 Mart 18:24
03

Osman Özdemi̇r - Bırakın kendi yaptıkları yolda yürüsünler.Çünkü 16 senede meydana getirdikleri yapı ve ısrar bunlarda vazgeçilmezlik ruhu oluşturdu.Bir defa dahi muhalefete düşmemenin verdiği bir ego ve dik kafalılık mevcut. C. Allah'ın kulu olduğunu sadece sözde değil, fiilinle de gösterip, mütevazi olacaksın.SP'ye yakınlık çabası geldikleri yolun sonunu göstermektedir. Yoksa yanlış yolda olduklarını mı görüyor zannediyorsunuz? Allah ıslah etsin.

Yanıtla . 9Beğen 08 Mart 15:53
02

Resul - Bilemiyorum ama bu saatten sonra SP nin cumhur ittifakına katılması pekte aritmetik etki etmeyecek gibi. Çünkü istemiyoruz denildi iki taraf içinde. SP dışarda kalırsa aritmetik etkisi yüksek olacak gibi duruyor.

Yanıtla . 4Beğen 08 Mart 15:37
01

Muhammet Han Gazzeli - Sayin Degerli Hocam cum-hur ittifaki ADELETI-iSLAMI DEGERLERI YOK ETMEKTELER Lutfen bu isbirlikcilerden uzak durunuz

Yanıtla . 12Beğen 08 Mart 14:34

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?