Gizle

113 ülke arasında 101’inci olduk

Türkiye Myanmar’ı da geride bıraktı! Türkiye’nin paydaşı olduğu Dünya Adalet Projesi tarafından hazırlanan Hukukun Üstünlüğü Endeksi yayımlandı.

Haber albümü için resme tıklayın

Endekste ülkelerin adalet işleyişleri ile ilgili çarpıcı bilgiler yer alırken, Türkiye’ye ise özel bir yer verildi. Endeks, ülkelerin hukuk üstünlüklerine dair durumlarını 8 kritere göre incelerken, Türkiye 113 ülke arasından 101’inci sıraya gerileyerek, hukukun üstünlüğünde Myanmar’ın bile gerisine düştü!

Türkiye’nin adalet mekanizmasının işleyişi ile ilgili sıkıntılar Türkiye’nin de ortağı olduğu Dünya Adalet Projesi’nin ‘Hukukun Üstünlüğü Endeksi’ne de yansıdı. Kurumun 8 kriter üzerinden derlediği verilere göre Türkiye hukukun üstünlüğü sıralamasında 113 ülke arasında 101’inci oldu. Öte yandan sürekli insan haklarını çiğnemekle gündeme gelen Myanmar’ın ise Türkiye’nin hemen üstünde yer alması ise dikkat çekti. Endekse göre 2016 yılında 99’uncu sırada olan Türkiye 2 sıra birden gerileyerek 101’inci olurken, Myanmar ise 100’üncü sırada kaldı.

DENETLEMENİN OLMAMASI ADALETİ ZEDELİYOR!

Endekse göre hukukun üstünlüğüne riayet eden ülkelerin başında Danimarka ve diğer İskandinav Ülkeleri gelirken, ne yazık ki Türkiye, 13 Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkesinin sonuncusu olarak kayıtlara geçiyor. Öte yandan üst orta gelirli ülkeler sıralamasında ise Türkiye 36 ülkenin 35’incisi olarak dikkat çekiyor. Endeksteki bütün veriler dikkate alındığında Türkiye’nin kötü performansının sebepleri arasında; yönetenlerin denetlenememesi, temel haklar, güven ve düzen başı çekiyor.

08 Mart 2018 - Gündem

Muhabir Bünyamin Güler


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

İsmail Ay - He ya Myanmar da adalet burdan çok çok iyi. Öyleki Arakan bölgedindeki müslümanlar bile yaşadığı adaleti kardeşlerine anlatabilmek için; akın akın Bangladeşe gidiyorlar!

Yanıtla . 3Beğen 08 Mart 23:31
02

Şaşkın - Kesin o değerlendirmeyi yapanlar fetocudur yada hükümet düşmanı dir yoksa bizim ülkemiz hak adalet konusunda elit bir ülkedir. Hz Ömer in dediği gibi Adalet mülkün temelidir i düstur edinmiştir bizim ülkemiz.

Yanıtla . 4Beğen 08 Mart 12:35
01

Londradan - Sonuçta Ülkemizi ‘Adalet’ ve kalkınma partisi yönetiyor.

Yanıtla . 11Beğen 08 Mart 03:43

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?