Performans sistemi bir komedi

ÖĞ-DER, MEB’e performans sistemi üzerinden tepki gösterdi…

Büyütmek için resme tıklayın

Şuurlu Öğretmenler Derneği Genel Başkanı Hamdi Sürücü, son günlerde bakanlık yöneticilerinin eğitim ve öğretimin verimli olması için yaptığı performans sistemini eleştirerek, “Sonuçlarının ne olacağını hesap etmeden ne getirip ne götüreceğini düşünmeden hareket ediliyor” dedi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği (ÖĞ-DER) Genel Başkanı Hamdi Sürücü, Milli Eğitim Bakanlığı’nın uzman ve yöneticilerinin eğitim ve öğretimi daha verimli hale getirmek için hazırladığı ‘performans değerlendirme’ sistemini eleştirdi. Performans değerlendirme sisteminin bir komedi olduğunu söyleyen Sürücü, “Öğrenci ve veliler öğretmeni değerlendirecek. Sonuçlarının ne olacağını hesap etmeden ne getirip ne götüreceğini düşünmeden hareket ediyorlar. Veli ve öğrenci karşısında öğretmeni küçümseyen çalışmanın; eğitim, öğretim ve kültür alanındaki başarısızlığımıza nasıl bir çare olacağını düşünüyorlar bilen varsa dinlemek isteriz.” ifadelerini kullandı.

NOT VERİLEN ÖĞRENCİNİN NOTUNA TALİP OLMAK

Öğretmenler için, ‘Dikkat Sözlü Var’ repliği ile öğretmenlerin veliler ve öğrenciler ile karşı karşıya geleceğini vurgulayan Sürücü, “Daha doğrusu not vereceğin öğrencinin notuna talip olmak (!) Öğretmen, öğrenciye verdiği insani değerlerle değil, verdiği bilgi ile değil, verdiği notla değerlendiriliyor. Veli ve öğrencinin iyi öğretmen seçeceği, bazı velilerin vicdanı ile karşı karşıya kalacağı bir metodu ölçme değerlendirme uzmanlarımız hangi mantıkla üretmişlerdir?” sorusunu yöneltti.

08 Mart 2018 - Eğitim

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?