Gizle

“Et fiyatları, KDV 1’e inince düşer”

Kırmızı et perakende fiyatında KDV oranlarının yüzde 1’e indirilmesi çağrısında bulunan Ulusal Et Konseyi Başkanı Ahmet Hacıince, bu yolla fiyatlar düşerken, sektörde kayıt dışılığın da azalacağına dikkat çekti.

Büyütmek için resme tıklayın

kırmızı et, süt ve yem sektörü analizi, mevzuat ve Ulusal Et Konseyi’nin (UKON) aylık faaliyetlerine ilişkin bültende, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerinden örnekler veren UKON Başkanı Ahmet Hacıince, “TÜİK istatistiklerinin sahada yansımaları farklı olabiliyor. Toplam üretim ile sığır eti üretimindeki azlık sahada görülmekte iken resmi istatistiklerde küçükbaşta artış olduğu belirtilmekte, ancak yılbaşından bu yana küçükbaş fiyatlarında artış yaşanıyor” dedi.

Tarım ve hayvancılığın genç kesim için giderek cazibesini yitirmesi ile aile işletmelerinin sayısı gün geçtikçe azalmakta, genç nüfus kentlere göç ettiğine dikkat çeken Hacıince, “Hayvancılıkta kurumsallıktan çok duygusallık ve gönül bağı ile bu işi yapan aile işletmelerinin üretime devam edebilmesi ancak gençleri bu işe yapmaya telkin ve teşvik etmek ile mümkün olacaktır” dedi ve şöyle devam etti:

KÜÇÜKBAŞ ÜRETİMİNİ ARTIRMALIYIZ

“Kırmızı etteki KDV oranının toptanda olduğu gibi perakendede de yüzde 8’den yüzde 1’e düşürülmesi et fiyatlarına olumlu yansıyacak ve sektörde kayıt dışılığı azaltacaktır. Alış ve satış katma değer vergi oranlarının eşitlenmesi doğru olacaktır. Alternatif kırmızı et üretim kaynağımız olan küçükbaş varlığımızı ve eti üretimini ve tüketimdeki payını artırmalıyız.”

08 Mart 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?