Gizle

Saadet lideri Karamollaoğlu'ndan Cüneyt Özdemir'e yanıt

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Cüneyt Özdemir'in şeker fabrikalarına ilişkin sorusunu yanıtladı.

Büyütmek için resme tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Gazeteci Cüneyt Özdemir'in sorusunu yanıtladı.

Özdemir, sosyal medya aracılığıyla Saadet lideri Karamollaoğlu'na "Şeker fabrikalarının kapatılması ile ilgili sizin görüşünüz nedir?" sorusunu yöneltti.

Karamollaoğlu vermiş olduğu cevapta özelleştirmelerin ciddi riskler barındırdığını belirterek "Türkiye bir çok üründe olduğu gibi şekerde de ithalatçı olmamalı ve şeker pancarı üretiminde süreklilik sağlanmalıdır" dedi.

Saadet lideri Temel Karamollaoğlu'nun Cüneyt Özdemir'e vermiş olduğu yanıt şu şekilde:

Cüneyt Bey, ülkemiz için çok önemli olan bu meseleyi sizinle “saadet çayı” eşliğinde konuşmak isterdim.

Ancak mevcut şartlarda bu çok mümkün gözükmüyor. O sebeple özetle kanaatlerimizi buradan ifade edelim.

Şeker fabrikaları, tarımdan hayvancılığa, doğadan sağlığa, sanayileşmeden bölgesel kalkınmaya birçok konuyu kapsayan milli meseledir.

Bütün boyutlarıyla düşünüldüğünde özelleştirilmeleri ciddi riskler barındırdığı gibi tüm toplumu da kaygılandırmaktadır.

Bu fabrikaların özelleştirilmesinde bizim en büyük kaygımız özelleştirilmenin ardından kapatılma ya da devre dışı bırakılmaları ihtimalidir.

Zira özelleştirildikten sonra beş yıl üretim yapacak diye madde olsa bile altıncı yılda özel sektör “zarar ediyorum ve artık şeker üretemiyorum” diyebilecektir.

Fabrikaların devre dışı kalmasının ardından pazar payını artıracak olan ve insan sağlığı açısından ciddi tehlike arz eden nişasta bazlı şeker de endişe duyduğumuz bir diğer husustur.

Ayrıca özelleştirmelerin gerekçesi olarak, şeker fabrikalarında maliyetlerin yüksek olması ve fabrikaların kamu eliyle yürütülemediği gösteriliyor.

Oysa birçok kamu raporuna da yansıdığı üzere sektöre 2000 yılından bu yana sürdürülebilir bir yapı oluşturması için gerekli yenileme, modernizasyon ve otomasyon yatırımları yapılmamıştır.

Bununla birlikte 25 fabrikanın gelir bilançoları konsolide edildiğinde büyük kârlar sağlamasa da bir bütün olarak zarar eden bir yapı söz konusu değildir.

Ayrıca Pankobirlik çatısı altında çok başarılı şekilde işleyen ve örnek modeller arasında gösterilen şeker fabrikaları, gerekli ilgi gösterildiği takdirde bir bütün olarak Türkşeker’in ekonomiye yük olmadan kamu mülkiyetinde verimli işletmeler olabileceğini gösteriyor.

Özetle ifade edecek okursak, Türkiye bir çok üründe olduğu gibi şekerde de ithalatçı olmamalı ve şeker pancarı üretiminde süreklilik sağlanmalıdır.

Bunun için şeker fabrikaları, Almanya, Fransa, Polonya vb. AB ülkelerinde olduğu gibi pancar üreticisi ve şeker işçisinin içinde bulunduğu ancak devletin de denetlediği bir şekilde yeniden yapılandırılmalıdır.

Bunun dışında atılacak bir adımın ülkemize bedeli çok ağır olacaktır.

07 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Salih - Reisin vardir bi bildigi, CHPmi gelsin yanii

Yanıtla . 0Beğen 08 Mart 17:51
04

Devletşahkorkmaz - cüneyt özdemir can dündarın başka bir versiyonudur......

Yanıtla . 0Beğen 08 Mart 15:28
03

Erenler - REİS ÖZELLEŞTİRDİKCE MİLLETİMİZ DE YAŞA REİS DİYEREK ALKIŞLADILAR BU YETMEDİ YAPTIĞIN HERŞEY DOĞRUDUR DİYEREK OYLARIYLA DESTEKLEDİLER BUDA YETMEDİ ASKARİ ÜÇRET CAY VE SİMİTE YETMEDİĞİ HALDE REİSİN VARDIR BİRBİLDİĞİ O NEYAPYISA DOĞRU YAPMIŞTIRDEDİLER BEN HEP ALDATILDIM HEMDE ALDATTIM DEDİĞİ HALDE SENİ SEVİYORUZ REİS DEDİLER

Yanıtla . 2Beğen 07 Mart 23:09
02

Ömer - Özelleştirilmeler yapılıyor ama o Kurumlar Siyasi olarak özelleşmiyorlar, yine siyasi iktidarın referansını esas alan işletme düzenlemeleri yapılmaktadır. Ülkemiz öyle hale geldi ki insan üzülüyor, bakkal dükkanı açsanız, çırağı benim gönderdiğim çocuk olacak diyen bir anlayış var. İstersen böyle, Öyle yapmazsanız size ruhsat vermiyorlar. Ahlaki sorunlarımız mı var, Muhterem Rahmetli Hoca, Önce Ahlak ve Maneviyat, sonra Ağır Sanayii Hamlesi Derdi de.

Yanıtla . 1Beğen 07 Mart 17:55
01

Bülent Altun - Esselemualeykum Şeker Fabrikalarını kapatmak VATANA İHANET le eşdeğerdir.

Yanıtla . 74Beğen 07 Mart 13:54

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?