Şeker koması

Bir zamanlar “tarım ve hayvancılık ülkesi” olarak anılan Türkiye, giderek gıda ve hayvan ithalatçısına dönüşüyor. Şeker fabrikalarının satışı da, hem milli varlıkların kaybına hem de şekerde ithalata neden olacak!

Haber albümü için resme tıklayın

Şeker sektörünün can damarı olan, bulundukları bölgelerdeki ekonomiyi ayakta tutan, Anadolu’nun en kıymetli ekonomik varlıkları sayılan şeker fabrikalarının özelleştirilmesine tepkiler giderek büyüyor. Her geçen gün özelleştirmenin yanlışlığına dair yeni görüşler ve “vahim bilgiler” ortaya çıkmasına rağmen, siyasi iktidar inadını sürdürüyor. Türkiye, adeta bile isteye “şeker koması”na giriyor!

HALKTAN KAÇIRILIYOR MU!

Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde yol haritasını belirlemek için ciddi paralar vererek hazırlattığı “strateji raporlarını” kamuoyundan gizliyor. 2004’te 600 bin liraya hazırlattırılan strateji raporunda “varlık satışına” karşı çıkılarak “halk modelinin” önerilmesine rağmen, Özelleştirme İdaresi’nin bugün “varlık satışında” ısrar etmesi, “Şeker fabrikaları halktan mı kaçırılıyor?” sorusunu gündeme getirdi. Özelleştirme İdaresi 2016 yılında Ak Yatırım’a hazırlattığı “strateji raporunu” da kamuoyundan sır gibi saklıyor.

Şeker fabrikalarının bir an önce özelleştirme kapsamından çıkarılarak dünya örneklerinde olduğu gibi yeniden yapılandırılması gerekirken, ‘zarar ediyor’ gerekçesiyle satışa çıkarılması dikkat çekiyor. Yapılacak özelleştirmede fabrikaların özel sektör elinde üretimlerini devam ettiremeyeceği net bir şekilde ortada dururken, yanlış özelleştirme politikasında ısrar edilmesi “Şeker fabrikalarına kumpas mı kuruluyor?” iddialarını gündeme getirdi.

STRATEJİ RAPORUNDA KARŞI ÇIKILIYOR AMA…

Özelleştirme İdaresi, kamuya ait şeker fabrikalarını halktan kaçırıyor. Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde izlenecek yolu belirlemek için hazırlattığı ‘strateji raporlarını’ siyasilerden ve kamuoyundan saklıyor. Özelleştirme İdaresi’nin şeker fabrikalarının satışıyla ilgili yol haritasını belirlemek için para vererek hazırlattığı strateji raporlarını kamuoyundan ve siyasilerden kaçırması şeker fabrikalarına kumpas iddialarını kuvvetlendiriyor.

Oyak Yatırım Menkul Değerler AŞ, Rabo International Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerinin 2004 yılında Özelleştirme İdaresi ile imzaladıkları danışmanlık sözleşmesi çerçevesinde hazırladıkları “Strateji Raporu”nda, açıkça “varlık satışı” modeline karşı çıkılırken şeker fabrikalarının özelleştirilmesinde dünya örneklerinde olduğu gibi “halk modeli” önerilmişti. Ancak Özelleştirme İdaresi, 2009 ve 2011 özelleştirmelerinde “varlık satışı önerilmemesine” rağmen şeker fabrikalarını bu modelle özelleştirmek istemişti.

SKANDAL RAPORU MİLLÎ GAZETE ORTAYA ÇIKARMIŞTI

Özelleştirme İdaresi’nin 2004 yılında 600 bin lira para vererek hazırlattığı strateji raporunu kendisinin dikkate almaması kamuoyunda büyük tepkiye neden olmuştu. Kamuoyundan ve siyasilerden gizlenen “Çok Gizli ve Özel” ibareli “Strateji Raporu”nu 2012 yılında Millî Gazete ortaya çıkarmıştı. Raporun ortaya çıkması Özelleştirme İdaresi’nin şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı niyetini de gözler önüne sermişti. Özelleştirme İdaresi, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi için 2016 yılında yeni bir strateji raporu daha hazırlattı. 2016 yılında Ak Yatırım’a hazırlattırılan “strateji raporu” da 2004 yılında hazırlatırılan rapor gibi kamuoyundan saklanıyor.

HALK MODELİ DETAYLI BİR ŞEKİLDE ANLATILIYOR

2004 yılında Oyak Yatırım Menkul Değerler AŞ, Rabo International Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerinin ortaklaşa hazırladığı “strateji raporu”nda şeker fabrikalarının “halk modeli” olarak tabir edilen kooperatif seçeneğinde pancar üretiminin devamlılığının garanti altına alındığına dikkat çekiliyor. Bu konuda dünya uygulamalarından örnekler verilirken, “kooperatif modelinin” de nasıl kurulması gerektiği detaylı bir şekilde anlatılıyor. Türkiye’de mevcut kooperatif modelinin birçok eksikliği bulunurken, bu konuda kooperatif modelinin olması gereken şekli anlatılıyor.

07 Mart 2018 - Gündem

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Ihsan - tarım hayvancılıkla kalkınan ülke gördünüzmü sanayileşmeden olmaz şekeri devlet yerine özel sektör üretecek ne var bunda neresi yanlış

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 10:32
08

Htm - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: Sanayi ülkesi olarak bilinen Amerika'nın aylik 150 milyar dolar ihracatının 100milyar dolarını tarım ürünleri ihracatı oluşturuyor..!

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 21:41
07

Hsn - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: elin gavuru ne üretecek de sen yiyeceksin. zannediyor musun ki adamlar sana şeker üretecek. şekeri kontrol altına alıp nbş şeker denen çok daha ucuz o zehiri millete satacaklar. ondan sonra da kıran girmiş gibi bu miillet ölüp ülüp gidecek . bu milletin dibine kezzab suyu dökmekten başka birşey değil. proje çok büyük. gdo, nbş vs. gıda terörüyle beraber sağlık , ilaç terörüyle bu milleti yok etmek. büyük projenin küçük parçaları; bu dünyaya bukadar insan fazla; gıdayı kontrol et ki insanları kontrol edebilesin. adamlar yıllarca silah sektörüne milyarca dolar harcamaktan i savaş meydanlarında kan dökmekten bıktı. artık daha ucuz daha kolay yollar buldular. mesele dünya hakimiyeti.

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 19:23
06

Mi̇lli̇ Görüş - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: İHSAN DENE N ŞAHIS SEN TARIMIN NE DEMEK OLDUĞUNU BİLİYORMUSUNDA KONUŞUYORSUN PEKİ SANAYİLEŞME DEDİN NE FABRİKASI AÇILMIŞ ŞİMDİYE KADAR EN SON KOLA FABRİKASINI AÇTILAR NEYE YARAR HERŞEY SATILDI NE KALDI BE İŞKEMBEDEN KONUŞMAYIN OKUYUN BİRAZ ARAŞTIRIN NE YAPILMIŞ NE YAPILMAMIŞ SADECE YOL KÖPRÜYLE OLMAZ BU İŞ Kİ BUNU DA DEVLET YAPSAYDI ŞU AN ZARAR EDİLMEZDİ HER GEÇEN GÜN HAZİNENİN BORCUNUN KAPATIYOR BU MİLLET CAHİLLİĞİN LÜZÜUMU YOK

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:57
05

Müslüman - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: Kardeş sen haberi okumuyon mu anlamadım ki ben özel sektör şeker fabrikalarını satın alarak izleyeceği yolu devletten saklıyor diyor haberde, Bunların derdi başka şekeri bitirip nişasta bazlı sürüp uretecekler çok adi ve zararlı bir mal internetten araştır..

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 17:49
04

Vaatan - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: Devletin sattığı fabrikaları ingiliz şirketi alıp kapatacak yada şimdi 3 tl ye aldığın şeker özelleşince 10 tl yaz bunu bi yere...

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 15:44
03

Erdem Ertürk - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: Yazıyı okumadan anlamdan yorum yazan insanları ciddiyetine ve tarafsızlığına inanmam. 2004 yılında Oyak Yatırım Menkul Değerler AŞ, Rabo International Advisory Services BV ve ED&F MAN Sugar Limited şirketlerinin ortaklaşa hazırladığı “strateji raporun”da şeker fabrikalarının “halk modeli” olarak tabir edilen kooperatif seçeneğinde pancar üretiminin devamlılığının garanti altına alındığına dikkat çekiliyor. Bu da bir özelleştirmedir. En güzel örneği de pankobirliktir.

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 14:17
02

Msk - @Ihsan 01 nolu yoruma cevabı: Hangi özel sektör üretecek, daha doğrusu hangi milletten özel sektör üretecek. Telekom satılırken de benzer zihniyet oluşmuştu. Ne oldu? Bütün özel görüşmeler birilerine servis yapıldı. Bir işi yaparken ileride oluşacak sorunları görebilmek gerekir. Buna DEVLET ADAMLIĞI diyoruz. Ama ufukta devlet adamı olacak kimse görünmüyor gibi...

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 13:51

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?