Eski başbakan danışmanı Mahçupyan: Nereden çıktı bu Karamollaoğlu?

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nun toplumun değerlerini öne çıkaran, menfaatlerini koruyan ve yargının bağımsızlığını savunan söylemleri kamuoyunda büyük yankı uyandırırken; gazete ve televizyon kanalları da bu yükselişi görmezden gelemiyor. Karamollaoğlu, dikkat çekmeye devam ediyor. Karar gazetesi yazarı Etyen Mahçupyan da bugünkü yazısında Saadet Partisi ve Temel Karamollaoğlu'nun dikkat çeken ivmesini yazdı.

Büyütmek için resme tıklayın

Etyen Mahçupyan'ın Karar gazetesindeki "Nereden çıktı bu Karamollaoğlu?" başlıklı yazısı:

Milli Görüş geleneği 90’ların dindar muhafazakar dünyasının ‘yenilikçileri’ karşısında kesin bir yenilgiye uğradıktan bu yana, kimsenin Refah-Fazilet çizgisinden söz ettiği yoktu. Küresel ve post modern dünyanın demokratik arayışlarının farkında olmayan, genç kuşakların beklentilerini es geçen, epeyce ‘eski’ kalmış nostaljik bir yaşlı kuşak duruşu ötesinde, ülke siyasetinde hükmü bulunmuyordu.

Ama son birkaç haftanın siyasi atmosferine ve sosyal medyasına bakarsanız, o geleneğin şu anki temsilcisi Saadet Partisi’nin (SP) seçimlerin ‘kilit partisi’ olması bekleniyor ve henüz bir buçuk yıllık Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da en ilginç ve özgün düşünce insanlarından biri olarak kabul görüyor.

Bunda Karamollaoğlu’nun kişisel özelliklerinin payı olduğuna kuşku yok. Sağduyulu bakışı, zekice değerlendirmeleri ve yumuşak üslubu belki de uzun zamandır toplumun aradığı nitelikler. Öte yandan savunduğu görüşler de bir süredir ‘piyasada’ iyi temsil edilemeyen ilkesel siyaseti gündeme taşıyor. Karamollaoğlu güçlü bir Meclis’e sahip, yürütmenin gerçek anlamda denetlendiği, yargının hükümetin etkisinde olmadığı bir başkanlık sistemini ve siyasetin araçsallaştırılmadığı bir yönetim anlayışını savunuyor. Türkiye öyle bir noktada ki henüz on yıl önce AK Parti’nin yaklaşımını izah eden bu bakış, bugün Karamollaoğlu’yu ‘özgün’ bir siyasi ses haline getirmiş durumda.

***

Kıssadan hisse, siyasetin boşluk kaldırmayacağıdır… Bir ülkede iktidar ve ana muhalefetin aynı anda toplumsal dinamiklerin ‘ruhunu’ elinden kaçırması halinde, ufak bir partinin o ana dek önemsenmeyen lideri birden umut ışığı doğurabiliyor. Ancak siyasette boşluğun olması, onu kimin dolduracağını belirlemiyor. Boşluğun nerede olduğunu ve niteliğini de doğru saptamak gerekiyor. Ama bu da yeterli değil… İçinde olduğunuz kurumun ve dayandığınız tabanın da sizinle aynı hassasiyete sahip olması lazım. İşte Karamollaoğlu’nun avantajı bu ve ‘sahiciliği’ de buradan geliyor. Çünkü Saadet Partisi de zaman içinde törpülendi, öğrendi ve değişti. İdeolojik katılıklarını atabilmiş olduğunu söyleyemeyiz… Ama demokrasi konusunda daha evrensel bir standarda geldiklerini de görmezlikten gelemeyiz.

Anketlerde öyle gözükmese bile, birçok gözlemci seçim realitesi ile karşı karşıya kalındığında SP’nin rahatlıkla yüzde 5’in üzerine çıkabileceğini düşünüyor. Bu öngörünün ardında iktidar ve muhalefetin yarattığı siyasi boşluğun doldurulma eğilimine yönelik bir beklenti var. Normalleşme dürtüsünün ağır bastığı bir konjonktürde, SP’nin ‘rahatlatıcı’ bir soluk oluşturabileceğini tahmin ediyorlar.

Siyaset öngörüsü yapan yorumcular hep ‘muhalefet boşluğundan’ söz eder, muhalefetin yapabilecekleri varken yapmadığını öne sürerler. Ne var ki bu terim çaresizliğin adıdır ve işin esasında iktidarın yanlış yapmakta olduğunu ifade eder. Diğer deyişle iktidar yapması gerekenleri yapmamakta, buna karşılık yapmaması gerekenleri yapmaktadır.

İktidarın bu tutumunun nedeni elindeki gücü çeşitli menfaatler uğruna suistimal etmesi olabilir… Ancak çoğunlukla asıl sorun iktidarın gücünü rasyonel ve adil bir yönetim için kullan(a)mamasıdır. Bunun nedenini sorguladığınızda ise (eğer yöneticiler düpedüz yeteneksiz değillerse) karşınıza basit bir olgu çıkar: Yönetimdekiler güç kullanmadan ‘iktidar’ olamamaktadır… Dolayısıyla ellerindeki gücü iyi yönetmek için değil, iktidarda kalmak için kullanmaktadırlar.

***

Yönetimlerin otoriterleşmesine, toplumu baskı, şantaj ve tehditle belirli bir ideolojik konuma hapsetmeye çalışmasına yol açan dürtü, iktidar için güce mahkum olmasıdır. Bu ise demokratlıktan uzaklaşan, demokrasinin ilke ve normlarını yürütmekte zorlanan bir iktidarı ima eder.

Dolayısıyla siyaset boşluğu çoğu zaman bir demokrasi boşluğudur… Siyaset boşluğunu değerlendirebilmek de ancak demokratik değerlere ‘amasız’ sahip çıkmakla mümkündür. Temel Karamollaoğlu basitçe bunu yapıyor… Onun için basit, ama görünen o ki diğer liderler için son derece zor…

06 Mart 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

19

Fatih - Akıllı akp liler akıllı chp liler akıllı mhp liler akıllı bbp liler akıllı hdp liler gelin saadete destek olun demokrasi ve dindarlık nasıl yaşanıyo görün.

Yanıtla . 7Beğen 09 Mart 11:00
18

Bulent - Yazar gercekleri gormus..gelcek secim kurtulus secimi olacak ve halkimiz Saadet partimizle yasanabilir bir Turkiyeye kavusacak insaallah.

Yanıtla . 12Beğen 08 Mart 04:18
17

Nazmi Uçkan - tmel beyin eşi ingilizmiş.müslüman ve türk olmuş.doğrumu?

Yanıtla . 0Beğen 07 Mart 22:15
16

Tat - Benim cevremde 15 yildir AKP ye oy veren yuzlerce insan gelecek secimde AKP ye oy yok diyorlar

Yanıtla . 8Beğen 07 Mart 13:37
15

Harun Uğur - Planlar üzeri plan yapan Rabbime şükür olsun. İnsanların dini veya siyasi görüşleri yüzünden eziyet çekmediği , tam demokrasi ve özgür yaşam için ki bunlar bize zor değil tarihimize baksak osmanlı da ve türklerin yaşadığı ve yönettiği tüm coğrafyada biz bunu başarabildik, ama şu anda bunlar malesef yok. Bunları şu durumda başarabilecek tek siyasi parti Saadet Partisidir.

Yanıtla . 14Beğen 07 Mart 11:50
14

Keko - yerli ve milli tayyıbın danışmanına bak ,eskı agop yazarı ermenı etyen,varın gerisini siz düşünün,haaa ermenı olup bu ulkeyı illakı sevenlerde var ama bu başka

Yanıtla . 4Beğen 07 Mart 11:36
13

Laz - Müslümanım diyip Allah cc ın emir ve yasaklarına uymaya çalışmaktan daha güzel bir şey var mı? Karamollaoğlu bu yolda yürümeye devam etsin, dik durup, omurgasız davranmasın, adalet mülkün temelidir demeye devam etsin, ötekileştirmeyip kucaklayan olsun... Rabbim yar ve yardımcısı olacaktır diye düşünüyorum.

Yanıtla . 14Beğen 07 Mart 10:20
12

Mehmet - akp cenahı ile Milli Görüşün temsilcisi Saadet Partisi arasında zihinsel olarak çok fark var. akp cenahı her şeye tüccar mantığıyla, satın alınabilecek yada korkutulacak meta olarak bakıyor. Kuran'daki Talut kıssasında olduğu gibi, Milli Görüş çok imtihanlardan geçti ve dalga dalga orduyu terkedenler çok oldu. Geriye samimi, ilkeleri ve idealleri önceleyen, şuurlu, ferasetli, ihlaslı, sayıları az da olsa özgül ağırlıkları çok fazla olan insanlar kaldı. Gelinen noktada Türkiyenin gerek iktidarda gerek muhalefette Milli Görüşe ne kadar muhtaç olduğu her kesimce daha iyi anlaşılıyor.

Yanıtla . 19Beğen 07 Mart 09:43
11

Fatih - Bu adam bu ülke için bu dönemlerde en büyük kazancı. Çünkü diğerleri gibi Atatürk yada Din ile milleti gazlamıyor konuşmaları sanki Avrupalı bir siyasetçi gibi insana güven veriyor. Diğerlerini görüyoz milleti gazlıyorlar boş muhabbet.

Yanıtla . 10Beğen 07 Mart 08:58
10

Nesrin - benim için temel beyi farkettiğim tarih referandum sürecidir .son derece sağduyulu ve mantıklı konuşuyordu .bugün teketek de izledim düşüncelerini çok iyi ifade ediyor.ilkesel siyaset ve ehil insanlarla iş görmek konuşmasının en beğendiğim ve desteklediğim bölümleri oldu.

Yanıtla . 11Beğen 06 Mart 23:19
09

Necmettin Yildiz - Sıra Milli Görüşte

Yanıtla . 7Beğen 06 Mart 23:04
08

Adem Oğul - Karamollaoğlu, arifane konuşuyor, nediyor: hürriyet adalet diyor. Adalet mülkün varlığın temelidir. Ben her siyasi partiyle görüşürüm diyor. Ükeİnsanını Ayrıştırmıyo.Ovada siyaset, siyasi partiler Demokrasinin Vazgeçilmezi dir. O hal kakmalı diyor. Ülke İnsanı biribirine küs gibi, huzursuz, güvensiz.SoğanEkmeksiz belki yaşanır ama, kişiliksiz.güvensiz.saygısız şefkatsiz.Hürriyetsiz yaşanılmaz.

Yanıtla . 15Beğen 06 Mart 19:24
07

- Ak parti Karamollaoğlunu ortak aday gösterirmi bilmem ama CHP göstermezse işi yaş. CHP’nin Karamollaoğlundan başka bir çaresi kalmadı malum siyasette de gemileri yakan kazanır!

Yanıtla . 10Beğen 06 Mart 17:36
20

Milli Görüşcü - @ 07 nolu yoruma cevabı: Valla KARAMOLLAOĞLU nu kim aday gösterirse göstersin,"HAYRA MOTOR,ŞERRE FREN " olur.

Yanıtla . 0Beğen 11 Mart 10:23
06

Çelik - Baktılar hakaret ederek, ötekileştirerek yanlarına çekemediler; şimdi alttan alttan(güya çaktırmadan) övmeye başladılar. O iş zor, Temel Bey bu numaraları yemez.

Yanıtla . 35Beğen 06 Mart 14:56
05

Mehmet - siyaset böyle yapılır hamasi duygularla değil

Yanıtla . 29Beğen 06 Mart 14:02
04

Orhan Gündoğdu - hep burada ve hep aramızdaydı.lakin görmek ve duymak istemeyenler farkına varamamış.

Yanıtla . 34Beğen 06 Mart 13:32
02

Bsk - "Bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü?"

Temel Bey'in frekansı halkın frekansını tuttu, bu aşikar.

Temel Bey'e baktığınız zaman merhum Erbakan Hoca'yı hatırlatıyor.

Özlenen de buydu zaten.

Temel Bey hakikatten bahsettiği zaman, vatandaş kendisi konuşuyormuş gibi hissediyor. Bu son derece sevindirici.

Dikkat edilmesi gereken nokta ise şudur:

İyi niyetli yorumcuların teveccühüne kulak verdiğimiz gibi; art niyetli, Saadet Partisi'ni, iktidarın düşüşü için pohpohlamak isteyen, bir "araç" ve "taşeron" gibi yönlendirmeye çalışan algı mühendisi yazar ve yorumcuların gazına gelmemek için de dikkatli olunması elzemdir.

Temel Bey'in üslubunu teşkilat olarak büyük oranda taşıyoruz. Şimdiki işimiz ise bu üslubumuzu insanlara yansıtmak ve umudun hâlâ var olduğunu hatırlatmaktır.

Seçime kadar "biz" olarak kalmayı başarırsak, halkın teveccühü bizi devlet yönetimine taşıyacaktır.

Böyle inanın, böyle yaşayın.

Yanıtla . 94Beğen 06 Mart 11:45
03

Hasan Sevimli - @Bsk 02 nolu yoruma cevabı: Eyvallah katılıyorum

Ancak buradaki durum refah yol iktidarının öncesine benziyor.

Hatırlarmısınız bilmem ama o seçimlerde de refah partisine havuz medyası yer vermeye başlamıştı çünkü orada bir plan vardı

Hazırlıksız yakalayıp kendi iddianla iktidar boğulmak.

Benzerlik arz ediyor ancaaak

Onların planları bu iken milli görüş yine bir efsane hükümet olup büyük orta doğu projesini 2023 e atmayı başardı Allahın izniyle.

O yüzden herkesin bir hesabı var Cevabı hakkında bir hesabı var.

Rabbim cumlemizin ve cümle islâm aleminin akıbetini hayr etsin

Tüm insanlığa saadet getirecek düzeni bizlere nasib etsin inşallah

Yanıtla . 17Beğen 06 Mart 13:29
01

Oguz14 - GELİYORUZ ELHAMDÜLİLLAH

Yanıtla . 46Beğen 06 Mart 10:30

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?