Gizle

Cemil Meriç hem yerli hem de küresel bir yazar

Bâbıâli Enderun Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu Prof. Dr. Ümit Meriç’ti. 

Haber albümü için resme tıklayın

Babasının, “Timuçirem Kraliçem” diye hitap ettiği, hayrül halefi, talebesi, biricik kızı sosyoloji profesörü Ümit Meriç, sözlerine şöyle başladı: “Efendim sözü besmele ile avaz eyleyelim. Evvela böyle muhterem ve muhteşem bir kalabalıkla baş başa olduğum için hem kendimi hem babamı çok bahtiyar hissediyorum. Baba kız bize gösterdiğiniz bu olağanüstü iltifat için hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Böyle çok seçkin bir grup önünde Cemil Meriç’i anlatmak, hele de 420 sayfalık kitap yazdıktan sonra ne mümkün?” Ahmet Kabaklı ile Cemil Meriç münasebetini anlatarak Bâbıâli’nin kendisi için önemine dikkat çeken Meriç; Hisar Dergisi ile okuyucularını ilk defa buluşturan, Yeşilay binasındaki konferansı ile dinleyicileri ile Meriç’i ilk kez bir araya getiren Ahmet Kabaklı’yı rahmet ile andı.

“HİÇBİR KİTAP BİTMEZ EVLADIM”

“Son dört yıldır gece gündüz Babam Cemil Meriç kitabının hazırlığı ile geçti. Babam, ‘Hiçbir kitap bitmez evladım…’ derdi. Bu kitap da bitmedi. Çıktıktan sonra hep aklıma yeni şeyler geliyor, onları not alıyorum. Bir yerde de insaflı olmak lazım. 420 sayfa kitap, Cemil Meriç’in 12 ciltlik telifi, 8 ciltlik tercümesini eminim okuyan siz vefalı okurlarının sabrını da taşırmamak lazım. Öbür kitapta olmayan birçok yenilik var bu kitapta. Cemil Meriç’in hayatı bir senaryo metni şeklinde bu kitapta anlatıldı. Mesela ‘Timuçirem Kraliçem’ bölümü var. Babam bana Timuçirem derdi. Ümit Meriç’in tersten okunuşu… Bölüm başlığı aslında çok dostane bir baba kız ilişkisini ifşa eder. Burada babamla olan bazı çekişmelerimiz ve anlaşmazlıklarımızı da okuyucular ile paylaştık. Sırlarımızı ortaya döktük.” Zaman zaman kitapta babasının rüyalarına da yer verdiğini belirten Meriç, son rüyasında Sultan II. Abdülhamid Han’ı gördüğünü belirtti. Meriç, babasının kıymetli hatıralarını anlatmasının dışında gençlere ders niteliğinde önemli mesajlar verdi. Hayatla ilgili gelişmeleri, kendilerini hayrete düşüren hususları, rüyalarını defterlere not almalarını tavsiye ederken, yazılı kültür ve okuma kültürünün önemine dikkat çekti.

Sadece kendimizi bilmekle hiçbir yere varamayız

Ümit Meriç sözlerine şöyle devam etti: “Cemil Meriç’i çok küresel bir yazar olarak değerlendirmek mümkün. Çok yerli ama aynı zamanda da çok küresel… Belki de zaten bundan sonra Türkiye’nin eğer dünya liderliğinde ismi geçecek, önde yer alacak bir ülke ise, bu tavrı içselleştirmesi lazım. Yani kendimiz kadar başkalarını çok iyi bilmemiz lazım. Dünyaya götürecek mesajımız varsa sadece kendimizi bilmekle hiçbir yere varamayız. Dünyayı da çok bilmek mecburiyetindeyiz. Hatta ilgilerimizi kendi ülke tarihimizin fetihten önceki yıllarına kadar da götürmemiz lazım geliyor. Bu şehre, bu ülkeye sahip çıkmamız; bu ülkenin tarihini ve coğrafyasını bütünü ile öğrenmemiz halinde mümkün olabilecektir.”

06 Mart 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?