Gizle

Ahmet Taşgetiren: 'İslami STK'lar siyasallaştı, STK üslubu tebliğ söyleminden uzaklaştı'

İLKE İlim Kültür Eğitim Derneği (İLKE Derneği) bünyesinde kurulan Kurumsal Yönetim Akademisi (KYA) için hazırlanan ve İslami STK’ların son 20 yılında yaşadığı değişimleri inceleyen rapor, kamuoyuna sunuldu. Program söz alan Ahmet Taşgetiren, STK’ların siyasi yapıya yakınlığını eleştirdi ve mevcut STK üslubunun tebliğ söyleminden uzak olduğunu ifade etti.

Haber albümü için resme tıklayın

İLKE Derneği Yürütme Kurulu Başkanı ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Lütfi Sunar’ın hazırladığı “Türkiye’de İslami STK’ların Kurumsal Yapı ve Faaliyetlerinin Değişimi” başlıklı rapor, dernek merkezinde düzenlenen etkinlikle kamuoyuna açıklandı ve müzakere edildi. Programa raporu hazırlayan Lütfi Sunar, Saadet Partisi İstanbul İl Başkan Yardımcısı Fatih Akgün, İl Yönetim Kurulu Üyesi Zekai Tatlı, Gazeteci Ahmet Taşgetiren, Sosyolog Yazar Erol Erdoğan, Kemal Öztürk, Asım Gültekin, akademisyenler Mehmet Lütfi Arslan, Mehmet Emin Okur, Adem Seleş ve çok sayıda STK temsilcisinin yanında geniş bir dinleyici topluluğu katıldı.

Program Lütfi Sunar’ın raporu özetlemesi ile başladı. Türkiye’de İslami sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinin, çıktılarının ve ilişkilerinin gittikçe daha fazla ilgi çekmeye başladığını söyledi. 20 yıl öncesine göre STK’ların birçok yönde büyük değişimler yaşandığını söyledi. Sunar, İslami STK’larda yaşanan değişimleri 11 maddede sıraladı. Bu maddeler kısaca şu şekilde:

“STK’lar geleneksel cemaatsel yapılardan yeni kurumsallaşmış yapılara dönüştü. İçe dönük bilinçlendirme faaliyetlerinden dışa dönük bilgilendirme faaliyetlerine geçildi. Yeni kamusal temsil biçimleri oluştu. Mali kaynaklardan dışsal fonlara geçildi. Yerel toplumsal ilişkiler sürdürülürken uluslar arası ilişki ağları kuruldu. Cemaatsel yapılardan profesyonel örgütsel yapılara dönüşüm yaşandı. Adanmış insandan eğitimli insana bir geçiş var. Kadınların etkinliği arttı. Kapalı mekanlardan açık kamusal mekanlara geçiş oldu. Ayakkabısız girilen yerlere ayakkabıyla girilmeye başlandı. Devlet karşıtı konumdan devlete yardımcı konuma evrilme oldu.”

“İSLAMİ STK’LAR SİYASALLAŞTI MI?”

Sunar’ın sunumundan sonra katılımcılar raporla ilgili görüşlerini beyan etti. İlk olarak söz alan Ahmet Taşgetiren, raporun tüm STK’lar için önemli bir kılavuz olduğunu söyledi. Rapordaki tespitlerin çok doğru yapıldığını ancak çok nahif bir dil kullanıldığını kaydeden Taşgetiren, STK’ların siyasi yapıya yakınlığını eleştirdi ve mevcut STK üslubunun tebliğ söyleminden uzak olduğunu ifade etti.

Sosyolog Erol Erdoğan ise raporun burada sunumuyla bir köşeye atılmaması gerektiğini belirterek içindeki tespitlerin bundan sonra da tartışılmaya devam edilmesi için çalışmalar yapılmasını istedi.

İstanbul Medeniyet Üniversitesi’nden Mehmet Lütfi Arslan STK’lardaki değişimin bağışçıların değişimi ile başladığını savunarak “Parayı bulunca ne hale geldi” denen insanların bağışçı olduğunu söyledi. Arslan, bağışçıların bir kişinin çok iyi eğitim almasını değil, Afrika’da binlerce insanın şehadet getirmesini tercih ettiklerini, bu nedenle STK’larda faaliyetlerin değiştiğini öne sürdü. STK’larda insan niteliğinin de değiştiğini ifade eden Arslan, yurtdışında eğitim gören insanların bugün STK’larda yönetici veya profesyonel olarak görev yaptığını kaydetti ve ayakkabısız girilen mekanlara ayakkabıyla girilmeye bu değişen insanlarla başlamış olabileceğini kaydetti.

Türkiye İmam Hatipliler Vakfı Başkanı Abdullah Ecevit Öksüz ise STK açılımını Sivil Toplum Kuruluşları olarak değil, samimiyet, tevazu ve kardeşlik şeklinde yaptığını belirtti.

Program, İLKE Derneği Mütevelli Heyet Başkanı Davut Şanver’in Lütfi Sunar’a plaket sunmasıyla sona erdi.

İslami STK'ların son 20 yılı mercek altına alındı!

05 Mart 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

harunSP - daha 15 sene öncesine kadar refah partisine hakaret edenler parti puttur diyenler şimdi hepsi akp nin emir eri oldular bu iş demokrasiyle olmaz diyen dünün mücahid .! leri şimdilerde akp ve erdogana biat edip demokrasi nöbetleri tutmaya başladılar

bu stk denilen sözde islamcı özde cukkacılar yüzünden toplumda deistlik ve ateistlik çogaldı

allahın dinini tavizsiz teblig edeceklerine akp nin kuyruguna takılıp ülkenin yozlaşmasına soyulmasına ranta hırsızlıga göz yumdular

Yanıtla . 3Beğen 05 Mart 21:06
01

Yusuf Kenan - vay be akil adam konuştu!!! ha bazende yazıyor değil mi? sen neyi konuştun neyi yazdın da stk'lar dan onu bekliyorsun? yazdıkların ve konuştuklarının dışa vurumu mevcut İslami olduğunu söyelen stk'ların %99.32 si. ha taşgetiren. ah taşgetiren bir günde gül getirsen olmaz mı? ama nasıl olacak taşlaşmış eller, kalpler yüreklerle?

Yanıtla . 1Beğen 05 Mart 13:37

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?