Gizle

YKS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Üniversite adayları tarafından heyecanla beklenen YKS ile ilgili ÖSYM YKS kılavuzu yayımladı. Kılavuz, YKS 2018 sınav ücreti ne kadar, YKS soru sayısı ve dağılımı nedir, YKS sınav süresine kadar, YKS ne zaman vb. sorulara ilişkin oldukça detaylı açıklamalar içeriyor.

Büyütmek için resme tıklayın

ÖSYM, YKS 2018 kılavuzu yayınladı. Kılavuzda adaylar sınava ilişkin tüm sorularına bir cevap niteliğinde detaylar içeriyor. YKS 2018'e başvurmak isteyen adaylar için hazırlanan kılavuzda adaylara başvuru yapabilmeleri için yönlendirmeler sağlanıyor.

YKS'ye Kimler Başvurabilir?

YKS, üç ayrı oturumdan oluşuyor. YKS başvurusunda bulunan tüm adayların sınav puanı elde edebilmeleri içinTemel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunlu olarak belirlenmiştir. Diğer iki oturuma katılıp katılmamak adayların tercihine bırakılmıştır.

YKS 2018 Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir ortaöğretim kurumunda son sınıf öğrencisi olarak öğrenim gören adayların sınav başvurularını okullarından, ÖSYM Sınav Koordinatörlüklerinden ya da ÖSYM tarafından belirlenen başvuru merkezlerinden yapmakları gerekmektedir. Buna ek olarak ÖSYM Aday İşleri Sisteminde geçerli bir fotoğrafı ve eğitim bilgisi bulunan adaylar, YKS'ye ÖSYM'nin resmi adresi üzerinden bireysel başvuru yapabilirler. Bireysel olarak başvuru yapmayı tercih etmeyen ya da sistemde geçerli bir fotoğrafı, eğitim bilgisi bulunmayan adayların sınav başvurularını ÖSYM SInav Koordinatörlükleri ya da ÖSYM tarafından belirlenen sınav merkezlerinde yapmaları gerekmektedir. ÖSYM tarafından açıklanan geçerli fotoğraf tanımı ''son 50 ay içerisinde herhangi bir başvuru merkezinden çekilmiş ve ÖSYM tarafından reddedilmemiş fotoğraflar olarak'' açıklanmıştır. Geçerli eğitim bilgisi için de ''eğitim bilgileri, MEB e-okul veya ÖSYM arşivi kaynaklı olup bu bilgilerinde herhangi bir düzeltme bulunmayanlar'' şeklinde belirlenmiştir.

YKS Ücreti Ne Kadar?

YKS başvuru tarihleri 1 Mart-21 Mart olarak belirlenmiştir. Bu tarih aralıklarında yapılacak başvurularda her oturum için 50 TL talep edilmektedir. Ayrıca geç başvuru tarihi 4 Nisan olarak belirlenmiş olup bu tarihte yapılacak başvurular için her oturum ücreti 75 TL olarak kılavuzda yer almaktadır.

YKS Sınav Süresi, Soru Sayısı ve Dağılımı

İlk oturum olan TYT sınavı toplam 120 soru 135 dakika, ikinci oturum 160 soru 180 dakika ve son oturum olan yabancı dil sınavı 80 soru 120 dakika olarak belirlenmiştir.

01 Mart 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?