Gizle

Okullarda el yazısı kararı yine değişti

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenin tercihine bıraktığı el yazısı kararında değişikliğe gidiyor. Bu yıl sadece öğretmenlerin yüzde 5’inin el yazısını tercih etmesi ve aynı okulda farklı uygulamaların sorunlara neden olması üzerine yazı konusunda “Okul içinde birlik” zorunluluğu getiriliyor. Bakanlığın illere gönderdiği genelgeye göre, ilkokul birinci sınıfta yazı konusunda kararı artık “okul zümreleri” verecek. Yeni uygulama gelecek öğretim yapılında başlayacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Bakanlık, 12 yıl okullarda zorunlu olan el yazısı ile okuma-yazma modelini kaldırmıştı. Taslak müfredatlar askıya çıktığında Türkçe'ye gelen 5 bin 76 görüşten yüzde 99.3'ünde "bitişik eğik yazının kaldırılması" talebi yer almıştı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, geçen yıl mayıs ayında yapılan "İlk Okuma ve Yazma Öğretimi Bilgilendirme" toplantısında, eğik yazı dayatmasını kaldırdıklarını ilan etmişti.

TERCİH ÖĞRETMENE BIRAKILMIŞTI

Haziran ayında ise el yazısı kararı öğretmenin tercihine bırakılmıştı. Öğretim programında, "Ses esaslı ilk okuma yazma öğretimi" benimsenmiş ve ilk okuma yazma öğretiminin dik temel harf ya da birleşik eğik harflerle yapılmasına karar verilmişti. Bu yıl öğretmenlerden dik temel harfler ile mi yoksa el yazısıyla mı eğitim vermek istedikleri sorulmuş ve tercihler doğrultusunda eğitim materyalleri öğretmenlere gönderilmişti.

SADECE YÜZDE 5'İ EL YAZISINI SEÇTİ

Edinilen bilgiye göre, tercihin öğretmene bırakılması, sahada sorun yaşanmasına neden oldu. Aynı okulda farklı yazı türlerinin seçilmesi, hem öğretmenler için hem de öğrenciler için zorlukları da beraberinde getirdi. Yan yana iki ayrı birinci sınıfta farklı yazı stilleri uygulandı, bakanlık sınıflara farklı öğretim programları ve kitaplar gönderdi. İlk uygulamada öğretmenlerin yüzde 95'i dik temel harfleri seçerken sadece yüzde 5'i el yazısını tercih etti.

ZÜMRE ÖĞRETMENLER KURULU KARAR VERECEK

Gelişmeleri değerlendiren bakanlık, el yazısı kararında değişikliğe gitti. Artık el yazısıyla mı yoksa dik temel harflerle mi eğitime başlanacağına Okul Zümre Öğretmenler Kurulu karar verecek. Birinci sınıfları okutan tüm öğretmenlerin kararı ve okul yöneticilerinin koordinesi doğrultusunda tek bir yazı stili belirlenecek. Zümre kararıyla tüm okulda tek bir yazı karakterinin kullanılması sağlanacak.

'TEK YAZI STİLİNDE KİTAP İSTEYİN'

Bakanlık, yazı konusuyla ilgili illere genelge gönderdi. Hürriyet'in ulaştığı genelgeye göre, yeni uygulama 2018-2019 eğitim öğretim yılında başlayacak. Genelge ile okullardan, "2018-2019 eğitim öğretim yılında okutulacak 1. sınıf Türkçe ders kitap ihtiyacının belirlenmesinde okul müdürlüklerimizce dik temel yazı veya birleşik eğik yazı stillerinden hangisiyle öğrencilere eğitim verileceği kararının okul zümre öğretmenler kurulunca alınması ve alınan karar doğrultusunda tek yazı stilinde kitap ihtiyacı girişinin yapılması" istendi.

16 Şubat 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

09

Devlet - Milli Gaflet Bakanlığı... sürekli revizyona gidilen veya şu çözülemeyen mevzulara bakın hele... yahu bu olanlar çocuklarımız için zulümdür...

Yanıtla . 7Beğen 17 Şubat 11:04
08

Ihsan - asıl 5. sınıf Osmanlıca hazırlık ve din dersleri sınıfı olsun defalarca yazdım çocuklarımız kuranı okuyabilsin milli eğitim bakanı sana sesleniyorum

Yanıtla . 6Beğen 17 Şubat 10:25
07

Enstante - yıl olmuş 2018 bizim hala kalıcı ve köklü bir eğitim sistemimiz yok.Bu gidişle de çok zor gözüküyor,her gelen bir sistem getiriyor.Bu sadece bu günkü hükümetlen de alakalı değil geçmiş hükümetlerin de katkısı var.ALLAH sonumuzu hayır etsin.

Yanıtla . 1Beğen 17 Şubat 01:14
06

Toros33 - YİNE MİLLİ EĞİTİMDEN AKILLARA ZARAR BİR KARAR OKUL ZÜMRELERİ BELİRLESİN BAKANLIK SEN NE İŞ YAPARSIN DİK VE TEMEL YAZI ESASTIR BU KADAR NET.....

Yanıtla . 2Beğen 16 Şubat 23:49
03

İsmail Cavga - Doğrusu bitişik el yazı stilini haftada bir saat olarak belirlenen saatte yapalım. Normal saatlerde düz el yazısı ile eğitim yapalım. Yani eski sisteme dönelim. Hem öğrencilerimiz severek kendine öz güven gelecektir diye düşünüyorum.

Yanıtla . 3Beğen 16 Şubat 19:18
02

Serdar - çocuklarımızı sizin yönettiğiniz bir sisteme teslim ettiğim için çok üzülüyorum.

Yanıtla . 18Beğen 16 Şubat 16:46
05

Nuriye - @Serdar 02 nolu yoruma cevabı: Aynen öyle

Yanıtla . 1Beğen 16 Şubat 21:30
01

Difteri - Hani ağız açılınca diyoruz ya biz kendi sistemimizi kuralım bakmayalım doğusuna batısına, bizim aklımız bize yeter..

Yok kardeşim, yetmiyor işte, en net ve bariz örneklerini 15 yıldır milli eğitimde görüyoruz.

Liyakate göre değilde itaate göre bakanlık ve görev dağıtınca hiç bir zaman da olmaz.

Yanıtla . 11Beğen 16 Şubat 15:54
04

Nuriye - @Difteri 01 nolu yoruma cevabı: Yüzde yüz bunda haklısın.

Yanıtla . 1Beğen 16 Şubat 21:29

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?