Gizle

İnek üçüz doğurdu

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü veteriner hekim Kürşad Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığırlarda üçüz doğumun çok nadir görüldüğünü söyledi.

Haber albümü için resme tıklayın

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü veteriner hekim Kürşad Yıldız, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sığırlarda üçüz doğumun çok nadir görüldüğünü söyledi. Bu tür doğumların sığırlarda yüz binde bir görülebilen bir durum olduğunu belirten Yıldız, “Bu inek ise bunu daha ilk doğumunda gerçekleştirdi. İneğimiz, doğal döllenme yöntemiyle döllenmesi neticesinde üç simental buzağı dünyaya getirdi. Bütün bunlarla birlikte buzağıların üçü de dişi ki bu da sığır doğumlarında çok nadir görülebilen, güzel bir olay.” diye konuştu. Yıldız, sığırlarda çoğul doğumun hayvanların sağlığı için çok istenmeyen bir durum olduğunu ancak sağlık taramalarını yaptıkları buzağı ve annelerinin hiçbir sağlık probleminin olmadığını anlattı. Annenin sağlık ve süt veriminin sorunsuz olmasının da sevindirici olduğuna dikkati çeken Yıldız, “Annelerinin sağlık durumu gayet iyi, süt verimi de yeterli derecede olduğundan şu an için biberonla besleme tavsiye ettik. Kontrollerimizi devam ettireceğiz.” dedi.

“2018 yılının bereketi”

İneğin sahibi Ayhan Kılıç ise Bayburt’ta 30 yıldır hayvancılık yaptığını, böyle bir olayla ilk defa karşılaştığını, çok mutlu olduklarını dile getirdi. İneğinin üçüz dişi buzağı doğurmasının ilk başta kendilerinde şaşkınlık oluşturduğunu belirten Kılıç, “Bugüne kadar böyle bir olayla karşılaşmadım. Yine büyüklerimizden de böyle bir olay duymadık. İkiz doğum az da olsa oluyordu ama üçüz, ilk defa tanık oluyorum. Bu durumu 2018 yılının bereketi olarak düşünüyorum.” ifadesini kullandı.

10 Şubat 2018 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?