Gizle

“Biz şehitliğe layık mıyız?”

Ölümü hatırlatan kış mevsiminden bahara geçerken, güzel atlara binip giden güzel insanları okuyucuyla buluşturdu, Maaile Dergisi. Bu sayıda bir tohum misali toprağa kavuşan Metin Yüksel, İskilipli Atıf, Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmeddin Erbakan gibi önemli isimler ele alındı.

Büyütmek için resme tıklayın

Fatma Nur Önal

Ölümü hatırlatan kış mevsiminden bahara geçerken, güzel atlara binip giden güzel insanları okuyucuyla buluşturdu, Maaile Dergisi. Bu sayıda bir tohum misali toprağa kavuşan Metin Yüksel, İskilipli Atıf, Milli Görüş lideri Prof. Dr. Necmeddin Erbakan gibi önemli isimler ele alındı. Maaile editörü Elif Örs, bu sayıya ilişkin şöyle diyor; “İslam Birliği’nin sağlanacağına olan inancımızı her daim diri tutarak göz atmaktayız” Buna binaen Müslüman kardeşimizin derdiyle dertlenmek adına ve dahi onlarla bir duvarın tuğlaları olduğunu hissetmek için bu ay Hindistan Cemaat- i İslami Teşkilatının hanım üyesi Sabiha İlyas Hanım’la yapılan röportajın müjdesini veriyor. Röportajda Sabiha Hanıma yönelttikleri sorularla Hindistan’da yaşayan Müslümanların ne gibi zorluklar yaşadıkları, nasıl çözümler buldukları ve ne gibi projeler geliştirdiklerini ele almışlar. “Bu sayımızda hayat gibi” diyen editör, “Şehit olmak için şehit gibi yaşamak gerektiğini bir daha kendimize ve size hatırlatmak istedik…”

Şehadet derken

Meryem Nida, kapak konusunu teşkil eden “Şehadet Uçmayı Bilene Gelir” başlıklı makalesinde şunları ifade ediyor; “Hasan el Benna’nın alnının çatına vurduğu cihadını izliyoruz bu ayda. Metin Yüksel’in Fatih Camii’ni kızıla boyayan şehadetini konuşuyoruz. MalcolmX’in hayat, iman ve cihad mücadelesini inceliyoruz bu ayda. İskilipli Atıf Hoca’nın zalimlere dik duruşunu seyrediyoruz film gibi. Necmeddin Erbakan’ın çağı değiştiren heyecanına şahit oluyoruz. Şubat ayında şehadete kavuşmuş şehitlerimiz nezdinde diğer tüm öncülerimizin hayatlarına ve halen adlarının ve mücadelelerinin yaşıyor oluşuna gıpta ile bakıyoruz. Peki, hali hazırda düzenlenmiş organizasyonlara katılmak ve şehadete kavuşmuş olanları izleyip iç geçirmek dışında ne yapıyoruz bu ayda? Soruyor muyuz hiç kendimize, “Biz şehitliğe layık mıyız?” diye. Çağırıyor muyuz hiç şehadeti, “Bana küsülü müsün?” diye. Binlerce, milyonlarca yıldır pek çok kişiye “Ölmemek, diri olmak” unvanını kazandırmış olan bu mertebenin, bize neden fersah fersah uzak oluşunu düşünüyor muyuz hiç? Sorguluyor muyuz kendimizi, gözden geçiriyor muyuz yaşantımızı? “Ne yaparsak, nasıl davranırsak şehadet bizi de bulur” diye plan, program yapıyor muyuz kendimize?” Yazının tamamını Maaile dergisinden okuyabilirsiniz…

Şubat ayının Şehadet ayı olması hasebiyle bu ay ön plana çıkan başlık baharın müjdecisi olan “şehadet” oldu.

Kapak konusu

İnananlara anlamlı bir mesaj veriyor kapak konusu. Şehadet, yeni bir dünya, insanın yeniden inşası için kendi kelime ve kavramlarımızla yeni kapılar, kitaplar açan önemli bir kavram. Tarihten ders alma bilinciyle, tarihi gösteren ailenizin dergisi yine dopdolu bir sayıyla karşınızda… Maaile Şubat 2018 sayısı okumanız için sizleri bekliyor..

10 Şubat 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?