Gizle

Müslüman topraklarında Siyonist duvarları

İşgalci İsrail inşa ettiği duvarlar ve tel örgülerle Filistin halkını parçalara bölerek birbirleriyle fiziksel iletişimini kesmiş durumda. Filistin’i açık hava hapishanesine çeviren teröristler bununla da yetinmeyip Mısır, Ürdün, Suriye ve Lübnan topraklarına da duvar örerek Müslümanları birbirinden koparmayı hedefliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Üç milyona yakın Filistinli, Batı Şeria’nın çevresine örülen “Ayrım Duvarı” nedeniyle Kudüs dâhil diğer bölgelere geçemiyor. İki milyona yakın Gazzeli ise abluka nedeniyle bırakın Filistin’in diğer bölgelerini, dünyanın hiçbir yerine seyahat edemiyor. Filistinliler İsrail’in ördüğü duvarlar yüzünden adeta bir açık hava hapishanesinde yaşıyor. Bölgenin kalbi niteliğindeki Kudüs şehri de tarihi hinterlandından koparılarak büyük ölçüde Filistinlilerden izole edilmiş durumda. Duvar ve tel örgüler şeklinde yerleştirilen yapılar, Ürdün, Mısır, Suriye ve Lübnan sınırlarında da kurulu.

TERÖRİSTİN BAHANESİ “GÜVENLİK”!

İsrail, kendisini çevresinden ve Filistinlileri de birbirlerinden ayıran bu duvarların inşa gerekçesini “güvenlik” sözcüğüyle açıklıyor. İsrail hükümeti Batı Şeria’nın çevresine Ayrım Duvarı’nı inşa ederken uluslararası toplum tarafından sert eleştirilere maruz kalmıştı, ancak geri adım atmadı. İsrail bugüne dek işgal ettiklerinin dışında söz konusu duvar güzergâhında Filistin topraklarının yüzde 10’una daha el koyuyor ve işgal altında tuttuğu Kudüs’ü Filistin’den koparıyor. Eski İsrail Başbakanı Ariel Şaron hükümeti döneminde 2002’de alınan bir kararla üç milyona yakın Filistinlinin yaşadığı işgal altındaki Batı Şeria’nın etrafına duvar örülmeye başlandı. BinyaminNetanyahu liderliğindeki İsrail hükümetinin Gazze Şeridi çevresinde planladığı devasa duvar ise, 2016 sonlarında İsrail ordusu tarafından inşa edilmeye başlandı. Gazze ile İsrail arasına örülecek duvarın diğerlerinden farklı olacağını, bu duvarın büyük bölümünün yerin altına doğru uzanacağı açıklanmıştı.

MISIR, ÜRDÜN, SURİYE VE LÜBNAN SINIRINA DA DUVAR

İsrail, Ocak 2010’da Netanyahu hükümeti kararıyla Mısır sınırına da tel örgü çekme kararı aldı. İsrail ile Mısır sınırına çekilen tel örgü, 2013 yılında tamamlandı. İsrail, Ürdün sınırına Eylül 2015’te 30 kilometrelik tel örgü çekmeye başladı. Siyonistler Mayıs 2017’de Lübnan’da Re’s en-Nakura ile İsba el-Celil bölgeleri arasına 6 metre yüksekliğinde tel örgü inşa etmeye başladı. İsrail basınında çıkan haberlerde söz konusu adımla eski tel örgülerin geliştirilmesinin planlandığı, 29 milyon dolara mal olacak tel örgülerin Lübnan’dan sızmalara karşı güvenlik gerekçesiyle kurulduğu ifade edildi. İsrail işgal altında tuttuğu Suriye’nin GolanTepeleri’ne de 2013 yılında 5 metre yüksekliğinde tel örgü kurma kararı aldı. Netanyahu, 2015’te hükümetin tel örgü inşasına başladığını duyurdu.

10 Şubat 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?