Her nefeste 50 bin hücreyi öldürüyor

Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Veli Gökçe, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde sigara kullanımının zararları hakkında bilgi verdi.

Büyütmek için resme tıklayın

Medicana Konya Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Doktor Veli Gökçe, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde sigara kullanımının zararları hakkında bilgi verdi. Sigaranın ciddi bir halk sağlığı sorunu olduğunu vurgulayan Kardiyoloji Uzmanı Doktor Veli Gökçe, her nefesin bir çok hücrenin ölümüne sebep olduğunu kaydetti. Doktor Gökçe, “Sigara içenlerde ağız ve yutakta tat alma eksikliği başlar ve kanser riski artar. Gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesinden başka kansere yakalanma ihtimali fazlalaşır. Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncalar ortaya çıkar. Beyinde felç, ileri yaşta bunama (Alzheimer) görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. Cildiniz bozulacağından cilt karalığı ve yaşlı gösterme belirtileri başlar, dişleriniz kirli ve pis görünümlü olmakla beraber, diş eti hastalıkları baş gösterecektir. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. Burunda koku alma duygusu azalır. Akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır. Pankreas kanseri riski artar. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelir. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir. Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine (Burger hastalığı) kadar varan hastalıklar oluşur. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur” dedi.

“Sigara içenlerde kalp damar riski içmeyenlere kıyasla 2-5 kat fazladır”

Hamileliğinde sigara içen kadınların bebeklerinin yüzde 10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülebildiğini söyleyen Doktor Veli Gökçe, sigara kullananlarda kalp damar riskinin içmeyenlere göre 2-5 kat fazla olduğunu dile getirdi. Doktor Gökçe şöyle konuştu; “Sigara içilmesi, solunum yollarını örten koruyucu yapı ve hücreleri bozarak akciğerlerin her türlü zarara açık hale gelmesine yol açıyor.

10 Şubat 2018 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?