Karamollaoğlu: Kıbrıs'da ‘tatile çıktığından’ Ayşe’nin haberi bile yoktu şimdi tankın yanında sarma sarılıyor harekatın ciddiyeti zedeleniyor

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Zeytin Dalı Harekatı'na ilişkin dikkat çekici çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Zeytin Dalı Harekâtı'na ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Karamollaoğlu, iktidarın milli meseleleri parti meselesi haline getirdiğini belirtti.

Video için play'e tıklayın

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Afrin’de yürütülen Zeytin Dalı Harekâtı’nda şehit düşen askerlerimize rahmet diledi.Harekatın giderek siyasi malzemeye dönüştüğü vurgulayan Karamollaoğlu,harekât ile ilgili gelişmelerin AK Parti’nin ilçe kongrelerinde ilan edildiğini vurguladı.

LAF KALABALIĞI YAPMAYIN

Hükümetin dış politikada şahsiyetli bir politika yürütmesi gerektiğinin altını çizenKaramollaoğlu,“1974 Kıbrıs Barış Harekâtı’ndan sonra ABD, Türkiye’ye ambargo koymuştu. Buna karşı biz ne yaptık? 25 Temmuz 1975’te ABD’ye nota verdik. ABD savunma işbirliği anlaşmasını yürürlükten kaldırdık. Türkiye’deki bütün Amerikan üs ve tesislere Türk Silahlı Kuvvetleri aracılığıyla el koyduk. İşte şahsiyetli dış politika dediğimiz bu. Bunu yapmadığınız sürece sadece laf kalabalığı yaparsınız.” dedi.

MAGAZİN HABERİ VERİR GİBİ OPERASYON HABERİ VERİLİYOR HAREKATIN CİDDİYETİ ZEDELENİYOR

İktidarın milli meseleleri parti meselesi haline getirdiğini söyleyen Karamollaoğlu, “Zeytin Dalı Harekâtı giderek siyasi bir malzeme haline getirilmektedir. Harekât ile ilgili gelişmeler AK Parti’nin ilçe kongrelerinde ilan ediliyor. MGK toplantılarında konuşulması gereken konular, parti programlarında konuşuluyor. TV haberlerinde adeta magazin haberi verir gibi operasyon haberleri verilerek harekâtın ciddiyeti zedeleniyor. Oysa Kıbrıs Barış Harekâtı’nda ‘tatile çıktığından’ Ayşe’nin haberi bile yoktu. Şimdi aynı Ayşe abla, tankın yanında sarma sarıyor. İktidarıyla, muhalefetiyle, gazetesiyle, televizyonuyla herkesi ciddiyete davet ediyoruz. Futbol maçı değil, vatan savunması yapıyoruz. Afrin milli bir meseledir. Parti programlarında, ilçe kongrelerinde siyasi malzeme yapılamaz, yapılmamalıdır” diye uyardı.

'AFRİN BAHANE EDİLEREK ÜLKE PROBLEMLERİ SÜMENALTI EDİLİYOR'

Karamollaoğlu, Zeytin Dalı Harekâtı’na ilişkin hükümete uyarılarda bulunarak, “Ne yazık ki hükümet bu tavrıyla Zeytin Dalı operasyonunu, zeytinyağı operasyonuna çevirme çabasında. Afrin’i bahane ederek her türlü ülke problemini sümenaltı etmenin yolunu arıyor. Benzin 6 lira olmuş. Zamları konuşamıyoruz. Çünkü Afrin var. Hukukun üstünlüğü endeksine göre Türkiye, 113 ülke içinde 101’inci sıraya gerilemiş. Ama adaleti konuşamıyoruz çünkü Afrin var. Hiçbir suçu, dosyası olmadığı halde işine iade edilmeyen binlerce KHK mağduru var ama konuşamıyoruz çünkü Afrin var. 1 milyon taşeron kadroya alınacaktı. Ne oldu diye soramıyoruz, çünkü Afrin var. İktidar neyi konuşmaya kalksak Zeytin Dalı’nı bahane edip ‘zeytinyağı’ gibi üste çıkmaya kalkıyor” diye eleştirdi.

'AYŞE TATİLE ÇIKSIN' NEYDİ?

Kıbrıs Barış Harekatı,20 Temmuz 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Garanti Anlaşması’nın III. maddesine dayanarak gerçekleştirildi.

20 Temmuz 1974‘te Türk Silahlı Kuvvetleri‘nin Kıbrıs‘ta başlattığı askerî harekât. Dönemin CHP-MSP koalisyon hükümeti adada yaşanan acı olayların artık dayanılmaz noktaya gelmesi üzerine buraya asrek çıkarma kararı alır. CHP‘nin başında Bülent Ecevit, MSP‘nin başında ise Necmettin Erbakan bulunuyordu.

Dönemin CHP Genel Başkanı ve Başbakan Bülent Ecevit‘in Batılı güçlerden çekinmesine rağmen koalisyon ortağı MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan‘ın kararlı ve inatçı tavrı sonrası akan kan durduruldu.

Garantör ülke olan İngiltere‘ye Kıbrıs konusunu görüşmek için Ecevit‘in uçağı daha Etimesgut Askeri Havaalanı‘ndan yeni kalkmışken Başbakan Vekili Erbakan Milli Güvenlik Kurulu‘nu acil gündem koduyla topladı. MGK devam ederken yapılan bütün itirazlara rağmen Erbakan, dönemin Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Semih Sancar‘a gemilerin yola çıkması için o tarihi emri verdi.

Yapılan ilk harekat sonrası EOKA mahkumları serbest bırakmadığı için ve verdiği sözleri yerine getirmediği için 8 Ağustos 1974 günü ikinci harekatın parolası verildi. Dönemin Dışişleri Bakanı olan Turan Güneş Cenevre‘de verilen sözlerin yerine getirilmediğini görünce Ecevit‘e ‘Kendi kızı olan Ayşe‘nin adını anarak, Kıbrıs Barış Harekatı‘nın başlaması için ‘Ayşe Tatile Çıksın‘ şifresiyle bilgi verdi.Bu parolada adı geçen Ayşe, dönemin Dışişleri Bakanı Turan Güneş’in kızının adı.

09 Şubat 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Milli - "çünkü Afrin var. İktidar neyi konuşmaya kalksak Zeytin Dalı’nı bahane edip ‘zeytinyağı’ gibi üste çıkmaya kalkıyor” Sayın Temel bey harika bir kaliteli eleştiri yapmışsınız adeta yüreğimizin sesi olmuşsunuz .ayne öyle her türlü haltlarında zeytin yağı gibi üste çıkıyorlar.

Yanıtla . 1Beğen 09 Şubat 16:24

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?