Somali Ulusal Partisi: Milli Görüş kökeninden geliyoruz

Somali Ulusal Partisi Genel Başkanı Abdulrezzak Webri Türkiye'ye gelerek Saadet Partisi teşkilatlanma çalışmalarını takip etti. Webri, "Şahsiyetli siyaset Erbakan Hoca'nın görüşüyle yapılır" dedi.

Ali Çağlar Tınbek
Ali Çağlar Tınbek Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Somali Ulusal Partisi Genel Başkanı Abdulrezzak Webri Türkiye'ye gelerek Saadet Partisi teşkilatlanma çalışmalarını takip etti. Webri, çalışmaların ilk adımını önce Ankara'da yaparak, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu'nu ziyaret etti. Ardından pilot bölge seçilen Saadet Partisi Bağcılar İlçe Başkanlığı nezdinde çalışmalara katıldı. Ardından ise Abdulrezzak Webri, Milli Görüş'ü, Erbakan Hoca'yı, D-8 İslam Birliği'ni ve Somali'de Millî Görüş'ün nasıl hâkim olabileceğini Millî Gazete muhabiri Ali Çağlar Tınbek'e anlattı.

* Sayın Abdulrezzak Webri, öncelikle kendinizden bahseder misiniz?

Selamünaleyküm, benim adım Abdulrezzak Webri, Somaliliyim. Ancak İsveç’te yaşıyorum. Evliyim, beş çocuğum ve bir tane torunum var. İsveç’te yaşadığım süreç içerisinde Avrupa’daki bazı İslami okulların müdürlüğünü yaptım. Eğitimci olarak görev yaptığım süreçten sonra bir dönem İsveç Parlamentosu’nda milletvekili olarak görev yaptım. Ancak milletvekili olduğum dönemde sürekli, İsveç’te değil, Somali’de kendi vatanımda siyaset yürütmemin daha doğru olacağını düşünüyordum. Bu süre zarfında Avrupa’da bulunan İslam Organizasyonu Teşkilatı’nın da başkan yardımcısı olarak görev yapıyordum. Lakin üniversite yıllarında tanıdığım Erbakan Hoca da sürekli aklımın bir kenarında duruyordu. Onun açtığı hizmet ve siyaset yolundan gitmeliydim. Siyaset yapacaksam, Millî Görüş’ün sunmuş olduğu şahsiyetli hayatı ve siyaseti yapmam gerekiyordu. Cenab-ı Allah, Erbakan Hocamızdan razı olsun.

GENÇLİĞİM ERBAKAN HOCA İLE AYDINLANDI

* Erbakan Hoca’yı nasıl ve nerede tanıdınız?

Benim Necmettin Erbakan Hoca’yı tanıma dönemim üniversite yıllarımda oldu. Daha yirmili yaşlarımda Hindistan’da üniversite eğitimi gördüğüm sırada Kuveyt’te basımı yapılan “El-Müctema” dergisinde Erbakan Hoca’yı görmüştüm. O zamanlar İslam âlemi gerçekten kötüye gidiyor ve her şey neredeyse çığırından çıkacak duruma gelmişti. Dergiyi okumaya başladığımda ilk gözüme Erbakan Hoca takılmıştı. Tabii bu arada dergide İhvan-ı Müslim olmak üzere birçok İslami yapı da yer alıyordu. Ancak gözüm ve kalbim Erbakan’ı o anda kendine çekmişti. Çok etkilenmiştim, Hocamız hakkında makale yayınlanmıştı. O satırları daha ilk okumaya başladığımda etkilendiğimi anlıyordum. Makalenin ana başlıklarından birisi de Erbakan’ın İslam coğrafyasında ve dünyada bozulan İslam düzeni tekrardan nasıl düzeltilebilir bunun cevapları yer alıyordu. 1983 yılına ait olan bu makale, benim bu yolda olma nedenimin en büyük sebebidir.

“ERBAKAN HOCA, DÜNYA VE İSLAM ÂLEMİNİN MANEVİ LİDERİDİR”

* Milli Görüş’ü tercih etmenizdeki en büyük etken nedir?

Evet, çok doğru bir noktaya değindiniz, teşekkür ederim. Ben ve arkadaşlarım Somali’de bir parti kurma girişimine başladığımızda her zaman aklımda Erbakan ve Millî Görüş vardı. Aslında ben zaman zaman bu fikirlerimi ve hayalimi arkadaşlarıma paylaşıyordum. Somali’de Ulusal Birlik Partisi’ni kurduğumuzda derhal Türkiye’de olmamız gerektiğini, gidilecek yerin de elbette Saadet Partisi olduğunu biliyorduk. Bizler Saadet Partisi’nin çalışmalarını Somali’de yürütmek istiyoruz. Bu sebeple Millî Görüş hareketinin çalışmalarını izlemeye geldik. Çünkü Ulusal Birlik Partisi’nin Millî Görüş’ün kökünden geldiğine inanıyorum. Erbakan Hoca sadece Türkiye’de manevi önder ve şahsiyetli siyasetçi değil, tüm dünya ve İslam âleminin manevi lideridir. Öte yandan geçmiş yıllarda 1950 ve 1960’lı yılları arasında İslam toplumdan iyice uzaklaştırılmış. Din sadece kendi başına yapılan bir eylem haline dönüştürülmüştü. Bu sırada rahmetli Erbakan Hoca, bu yanlış giden din görüşünü o zamanlar yıkmaya çalışanların en başında geliyordu. Erbakan Hoca ve partisinin yanı sıra Pakistan ve Hindistan’da bulunan İslami cemaatler, Müslüman Kardeşler gibi İslam hareketleri de Erbakan Hoca’nın yaptığı gibi İslam’ı dünyamıza yeniden hak ettiği değeri kazandırmaya çalışıyorlardı. Bizler de bu bakımdan Türkiye’ye gelerek, bu konuda en tecrübeli olan Erbakan Hoca’nın talebeleri ve Saadet Partisi’ni tercih ettik. Türkiye’nin İslam coğrafyasındaki rolünü iyi biliyoruz. Türkiye, İslam ümmetine liderlik yapabilecek bir ülke konumundadır. Bu konumun tek sahibinin de Türkiye’de Milli Görüş olduğuna inanıyoruz.

“İSLAM BİRLİĞİ, MİLLÎ GÖRÜŞ’LE MÜMKÜN OLACAKTIR”

* D–8 hakkında bir görüşünüz olduğunu duydum, bundan biraz bize bahseder misiniz?

Öncelikle, D–8 bize ve İslam âlemine kazandırılmış ve Erbakan Hocamızın, ümmetin birliği ve dirliği için kurmuş olduğu muazzam bir birliktir. Eğer Hocamız yaşamış olsaydı inanıyorum ki, Somali’yi de üye olmaya muhakkak davet ederdi. Çünkü Somali hızla gelişerek, büyümeye devam eden bir ülke. İnşaallah biz iktidara geldiğimizde Erbakan Hoca’nın fikri ve çalışmalarını Somali’ye hâkim kılacağız. Ben inanıyorum ki, bir gün İslam Birliği kurulacaktır, bu da Millî Görüş’le mümkün olacaktır. Sizlerin vasıtasıyla AGD’ye, Din-Bir-Der ve ESAM’a şükranlarımı sunmak istiyorum. Ziyaretlerim esnasında bana birçok bilgi ve birikimlerini paylaştıkları için. Millî Görüş kurumları gerçekten fevkalade çalışıyorlar. Ankara’da bizlere bu imkânları sunan herkesten Allah razı olsun. Daha sonra pilot bölge seçilen Saadet Partisi Bağcılar İlçe Teşkilatı’na geldik. Burada ağırlandıktan sonra sandık çalışmaları ve esnaf ziyaretlerine katıldık. Bu çalışmalar sırasında şunu hissettim. Burada çalışanlar gerçekten cihat ediyor ve birer mücahitler. Allah hepsinden razı olsun. İşte bu inancın, azmin ve organize olabilmenin en güzel sonucudur. Teşkilat içerisinde en dikkatimi çeken olaysa başkanlara olan saygı ve itaatlerdi. Milli Görüş’ü özet olarak, Somali’deki Salah hareketine çok benzetiyorum.

DOĞRU HABER MİLLİ MEDYA’DAN ÇIKIYOR

* Millî Gazete ve TV5’e ziyaretlerde bulundunuz. Milli Görüş’ün gazete ve televizyonuna benzer oluşumları siz de ülkenizde kuracak mısınız?

Elbette kendi televizyon kanalımız ve gazetemizin olmasını dileriz. Ancak şu an daha yeni bir partiyiz ve finansal olarak, toparlanma sürecine girmiş bulunuyoruz. Bu durumlar düzeldiğinde tıpkı sizin gibi kendi görüşümüzü ifade eden önce bir televizyon daha sonra da gazeteyi kurmayı düşünüyoruz. Çünkü en iyi fikir yayma yolu televizyon ve gazetelerdir. Sizin gazetenizi daha önceleri duyuyordum. Avrupa’daki Türk arkadaşlardan Türkiye’deki doğru ve yalansız tek haberler Millî Gazete ve TV5’ten çıkıyormuş diye bahsediyorlardı.

BİLGE BAŞKAN’DAN YARDIM KONUSUNDA SÖZ ALDIK

* Başkanım yeni bir parti kurdunuz ve buraya gelerek Saadet Partisi’nin çalışmalarını gözlemlediniz, izlenimlerde bulundunuz. Bu izlenimleriniz sonucunda ülkenize döndüğünüzde ne gibi uygulamalar yapacaksınız?

Evet, bizim Somali’de teşkilatlarımızla yapacağımız ilk iş Millî Görüş Teşkilatı nasıl örgütleniyorsa bizim de derhal öyle örgütlenmemiz olacak. Bizim partimiz Somali’yi temsil eden tek partidir. Şu anda Somali’de güneyden kuzeye, doğudan batıya her alanda teşkilatlanıyoruz. Bu bağlamda temel amacımız en iyi şekilde organize olmak ve insanlara en iyi şekilde burada gözlemlediğim gibi Milli Görüş şevketiyle kucaklamak olacaktır. Öte yandan Ankara’da Saadet Partisi ve Millî Görüş’ün şu anki lideri Sayın Temel Karamollaoğlu’yla görüştüğümüzde kendisinden bize yardım etme sözü aldık. Bu anlamda kooperatif şekilde çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz. Bu eğitimler, yaz kampları olmak üzere milli şuur ve İslam şuuru olacaktır. Ben burada Saadet Partisi’nden öğrendiğimiz ve gözlemlediğimiz metot ve modelleri ülkemizdeki parti teşkilatımıza harfiyen uygulayacağız.

SAADET PARTİSİ’NDE HERKES DAVASINA İNANARAK ÇALIŞIYOR

* Türkiye’de Millî Görüş teşkilatlarını nasıl buldunuz?

Ben ve partimin genel sekreteri ilk olarak, Ankara’ya Temel Bey’in yanında harika iki gün geçirme fırsatımız oldu. İki gün içerisinde çok güzel anılara şahit oldum. Daha önceleri İsveç’te Millî Görüş’ün çalışmalarını duyuyordum. Ancak hiç şahit olmamıştım. Bugün burada kendi gözlerimizle çalışmalara bizzat şahit oldum. Esasen düşünmek kolaydır. Ancak bizim burada gördüğümüz daha farklı bir durum. Saadet Partisi’nde herkes davasına inanmış şekilde azimle çalışıyor. İnşaallah bu çalışmaları biz de Somali’de gerçekleştirme imkânı bulacağız.

Kaynak: Millî Gazete

09 Şub 2018 - 06:00 - Dünya

Muhabir Ali Çağlar Tınbek


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

06

Umut - Somali'ye gideceğimiz bir mekan olur böylelikle :)

Yanıtla . 0Beğen . 0Beğenme 10 Şubat 19:22
05

Beşir - ALLAH yalunu açık etsin.ihlasını daim etsin.yalnız bizim milli görüşten geçinenler gibi olma.çünkü bunlar samimi olsalardı ve erbakan hocanın arkasında dursalardı defalarca partileri kapanmazdı.adam dünyasını değiştikten sonra nedense kıymetli oldu.bende bu camianın içinde vaktiyle bulunduğum için biliyorum.samimi olanları tenzih ediyorum.ama mürai de çok.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 17:28
02

Mka. - Allah hak yolunuzu açsın engelleri kaldırsın işlerinizi kolaylaştırsın.

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 09:52
01

Bll - Allah yardımcınız olsun.

ah hocam ah ne müthiş bir erkin var ki dünyaya örnek oluyorsun. bu da öncelikli olarak samimiyetten kaynaklanıyor

Yanıtla . 5Beğen . 0Beğenme 09 Şubat 08:19


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Asgari ücret 2 bin 825 TL oldu! Zamdan memnun musunuz?