Torbada atama yok

Binlerce ücretli öğretmen yine hüsranla karşılaştı... Ücretli öğretmenlerin, sözleşmeli öğretmen olabilmek için gireceği mülakatın şartlarını içeren torba tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderildi. Sonuç yine hüsran… Binlerce öğretmeni ilgilendiren tasarıda 2017-2018 eğitim-öğretim yılında görevlendirilmeyen öğretmenlerin mülakat başvurusu yapamayacağı şartı bulunuyor. Bu şart değişmezse devlet tarafından görevlendirilmeyen binlerce öğretmen, hükümet tarafından mağdur edilmiş olacak.

Büyütmek için resme tıklayın

Eğitim sisteminin yapboza döndüğü Türkiye’de, eğitimin sorunları yetmezmiş gibi bir de öğretmenler atama çilesi çekiyor. Ortalama 400 bin öğretmen atama beklerken, ücretli öğretmenlerin sözleşmeli öğretmen olarak atanabilmesi için düzenlenen torba tasarısı Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sevk edildi. Tasarıda bulunan “Başvuru yapacak ücretli öğretmen 2017-2018 eğitim-öğretim döneminde ücretli öğretmen olarak görev yapıyor olacak” şartı değişmezse binlerce öğretmen mağdur olacak. Şarta göre devlet tarafından 2017-2018 eğitim-öğretim yılında görevlendirilmeyen öğretmenler, yine devlet tarafından başvuru yapamayacak. 16 yıldır atama bekleyen öğretmen Yaşar Erkul ve Ücretli Öğretmenler Platformu Başkanı Taner Yıldız, Millî Gazete’ye açıklamalarda bulunarak torba tasarısındaki yanlıştan dönülmesini beklediklerini söyledi.

“16 YILDIR ÖĞRETMEN OLMAYI BEKLİYORUM”

2002 yılında Fırat Üniversitesi Tarih bölümünden mezun olduğunu ve sınıf öğretmenliği sertifikasının olduğunu belirten öğretmen Yaşar Erkul, “Tam 16 yıldır öğretmen olmayı bekliyorum. Bu 16 yılda 8 yıl ücretli öğretmenlik yaptım. Ücretli öğretmenlik yapanların mülakat sınavına alınacağı torba yasayla Meclis’e gönderildi. Tabii hâlâ öğretmen olabiliriz diye heyecanlandık ama maddeyi okuyunca şoka uğradım” ifadelerini kullandı.

‘SENİN 8 YILLIK HİZMETİNİ GÖRMEZDEN GELİYORUM’ DİYORLAR

Erkul, ücretli öğretmenliğe her başvuranın görev almadığını, kimilerinin referans (!) ile göreve geldiğini belirterek, haksızlığın önüne tasarıyla da geçilmediğini söyledi. Erkul, “Bu torba tasarısında mülakata girebilmek için 2017-18 eğitim-öğretim yılında görev yapmış olmaları şartı konulmuş. Tasarı bu şartla geçerse, bu yıl görev verilmedi diye başvuru yapamayacağım. Bu madde ‘Ben senin 8 yıllık hizmetini görmezden geliyorum’ demektir. Torba yasa bu şekilde büyük bir haksızlık barındırıyor. İnşallah bu yanlıştan kısa sürede dönülür” şeklinde konuştu.

“AKTİF ÇALIŞMA DURUMU ÖĞRETMENİN İSTEĞİYLE OLMUYOR”

Ücretli Öğretmenler Platformu Başkanı Taner Yıldız gazetemize konuşarak “Aktif çalışma durumu ücretli öğretmenlerin isteği doğrultusunda olmuyor. Ücretli öğretmenler okullarda açık pozisyon olması durumunda, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvuran kişiler arasından seçiliyor. Boş pozisyonlara başvuru yapan kişilerin yüzde 70i zaten görev alamıyor. Dolayısıyla bu boşta kalan öğretmenler ya halk eğitimlerde usta öğretici olarak ya da başka bir sektörde kendilerine iş aramak zorunda kalıyor” dedi.

“BİNLERCE ÖĞRETMEN MAĞDUR EDİLECEK”

Torba yasadaki aktif çalışma şartından ötürü binlerce öğretmenin mağdur olacağını söyleyen Yıldız, “15 yıl görev yapmış fakat bu sezon kendisine görev verilmediği için çalışamayan ve sigorta primi 1500 günü aşmasına rağmen yasadan faydalanamayan binlerce öğretmenimiz mağdur ediliyor. Diğer taraftan ise sadece 3-4 yıl görev yapmış, 540 sigorta primi olan ve şu anda aktif çalışan bir öğretmenin mülakata hak kazanacağını göstermektedir. Bundan dolayı adaletsizlikler yaşanıyor. Bu durumun MEB Komisyonu tarafından dikkate alınarak haksızlığın giderilmesi gerekmektedir” şeklinde konuştu.

Kaynak: Milli Gazete

09 Şubat 2018 - Eğitim

Muhabir Furkan Erten


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

07

Yergen62 - Derse aktif giren branşlar ücretli öğretmen olabiliyor. Aktif ders görevi olmadığı için Ücretli öğretmen olma ihtimali olmayan PDR mezunlarının atama ihtimali hiç mi olmayacak!! ben mi yanlış anlıyorum????

Yanıtla . 0Beğen 09 Şubat 20:32
06

Oğuzhan T. - Olmasın zaten. Milli Gazete, Sayın Mustafa Kurdaş.

Ücretli Öğretmenlik yüzünden, eğitim fakültesinden mezun olan biz gerçek öğretmen adayları atanamıyoruz. Devlet, öğretmen açığını ücretli öğretmen(maaşı ve hakları az) alarak, ekonomik olarak kâr peşinde. Torpil ile sınavsız, mülakatsız kendi adamlarını alıyor sonra kadro veriyor. Bu mudur hak anlayışı. Hak geldi batıl zail oldu ayetine ters. Bir de manşet yapmışınız. Ön lisans myo mezunu, öğretmen yeterliliği taşımayan insanlar yüzünden bizler çok yüksek kpss puanları alabilmek durumunda kalıyoruz.

Atamalar tamamen eğitim fakültesi mezunlarından, KPSS puan üstünlüğüne göre, kadrolu olarak ve eşit şartlarda yapılmalıdır.

Yanıtla . 6Beğen 09 Şubat 19:16
08

Yaşar Erkul - @Oğuzhan T. 06 nolu yoruma cevabı: ücretli öğretmenlik yapanlar gerçek öğretmen değil mi Oğuzhan hocam

Yanıtla . 0Beğen 27 Nisan 18:32
05

Yiğit - Zalimler için yaşasın cehennem.. Milli Eğitim kapanmalı. Medreseler açılmalı

Yanıtla . 0Beğen 09 Şubat 19:12
03

Erhan - Ülkemizde tek öğretmenler var sanki,öğretmenler sadece çığırtkan o kadar atanamayan mühendisler var mesela ülkede sesleri yok en ayıp yanı atanan öğretmenler yılda toplam 2,5 ay talili var kısacası oturdukları yerden para alıyor atandılarmı da ek ders parası hesabı yapıyorlar bu öğretmenleri adam edecek bir hükümet lazım

Yanıtla . 0Beğen 09 Şubat 16:21
02

Adaletinnerdeülkem - Neden hüsran olsun, aslında bunun tamamı hüsrandır, hakkıyla puan alıp atama olurken mülaka torpil uygulaması geldi, şimdi de senelerdir müdür yakını öğretmen yakını olup ücretli öğretmen olanları kadroya geçiriyorlar bir nevi kendi adamlarını kadrolaştırıyorlar. Bunun FETÖ zihniyetinden farkını size soruyorum?.

Yanıtla . 2Beğen 09 Şubat 14:35
01

Ücretli Ücretliyiz - Kriter dershane öğretmenleri şeklinde atama;

şartlar:

1- AKTİF ÇALIŞMA ŞARTININ İPTALİ

2- KPSS ŞARTININ İPTALİ

Yanıtla . 0Beğen 09 Şubat 11:18
04

Adaletnerede - @Ücretli Ücretliyiz 01 nolu yoruma cevabı: Tanıdıklar sayesinde girilen işi nasıl kadro hakkıyla görüyorsunuz hayret yani.

Yanıtla . 2Beğen 09 Şubat 17:39

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?