İhvan’dan “rejimle anlaşma yok” vurgusu

Mısır’da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan), darbeci General Abdulfettah es-Sisi rejimiyle herhangi bir ilişki içinde olmadığını, Cumhurbaşkanı olarak da askeri darbeyle görevinden alınan Muhammed Mursi’nin meşruiyetini tanıdığını belirtti.

Büyütmek için resme tıklayın

İhvan, basında yer alan ve “İhvan ile Sisi rejimi arasında, teşkilatın siyasetten çekilmesine karşılık hapishanelerdeki üyelerinin serbest bırakılmasını” öngören müzakere ve anlaşmaların olduğu yönündeki iftiralarla ilgili yazılı açıklama yaptı. Söz konusu haberlerin asılsız birer iftira olduğunun belirtildiği açıklamada, bunların, “halkı oyalama çabası ve hayali anlaşmalar olduğu” vurgulandı.

Açıklamada, “Ülke içindeki ve dışındaki teşkilat üyeleri, en başta da hapishanedekiler, tek bir insan gibi hareket etmektedir. Bunu suistimal girişimleri de başarısızlığa mahkumdur ve hiçbir fayda getirmez” ifadesi kullanıldı.

İhvan’ın, “samimi” kişilerle, Mısır’ı darbeci rejimin sebebiyet verdiği tökezleme halinden kurtarma konusunda çalışmakta bir beis görmediğine vurgu yapılan açıklamada, “Ancak müzakere ya da anlaşma yapacak olan teşkilat yöneticileri değil Mursi’dir ve teşkilat, onun meşruiyetini tanımaktadır” ifadesine yer verildi.

09 Şubat 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?