İsrail’den Lübnan’ı işgal girişimi

Suriye’deki işgal ve savaştan faydalanarak sürekli olarak bu ülkeye düzenlediği hava saldırıları ve Golan ile gündeme gelen terörist İsrail, şimdi de gizli gizli yeni bir işgal girişimi başlattı. Lübnan sınırı kara ve denizden fiili olarak ihlal edildi.

Büyütmek için resme tıklayın

Lübnan ile İsrail arasındaki sınır gerginliği Siyonist işgal güçlerinin bölgeye gelmesiyle başladı. İsrail tüm hukuk dışı işgallerini meşru kılmak için araya koyduğu BM Güçlerini Lübnan sınırına da 2006 yılında yenilgi sonrası çağırdı. “33 Günlük Savaş” olarak nitelendirilen İsrail-Hizbullah Savaşı, 12 Temmuz 2006 günü başladı. Askerinin kaçırılmasını bahane eden İsrail, kara, deniz ve havadan Güney Lübnan’ı ağır bombardımana tuttu. İsrail, zırhlı birlikler ve özel birliklerle Hizbullah bölgesine girmeye kalktı. Beklenmedik direnişle karşılaştı. ABD ve Avrupa desteğine rağmen İsrail yenilgiden kurtulamadı. Ve akabinde Lübnan sınırına BM gücü getirilerek İsrail geri çekildi.

İŞGALİ YENİDEN BAŞLATTILAR

Lübnan deniz açıkları çok zengin petrol yataklarına sahip, İsrail bu bölgeye ulaşabilmek için BM gözetimindeki deniz miline de Deniz kuvvetlerini gönderdi. Geçtiğimiz günlerde de yayınlanan bir harita da Lübnan sınırında bulunan bu alan İsrail sınırlarında gösterildi. Lübnan ise bu bölge kendi sınırlarında olduğundan dolayı doğal olarak petrol arama çalışması başlattı. İsrail’den cevap gecikmedi. İsrail Savunma Bakanı Avigdor Liberman, 31 Ocak’ta yaptığı açıklamada, Lübnan’ın başlatmış olduğu petrol ve doğalgaz arama sürecini “çok kışkırtıcı” olarak niteledi. Lübnan ve İsrail arasında, yaklaşık 860 kilometrekarelik deniz sahası anlaşmazlığı sürüyor.

LÜBNAN ORDUSUNA TAM YETKİ VERİLDİ

Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, İsrail’in ülkeye kara ve deniz sınırlarından muhtemel bir saldırıda bulunmasına karşılık verebilmesi için Lübnan ordusuna tam yetki verdi. Lübnan yönetimi ile üst düzey askeri ve siyasi yetkililerin de yer aldığı Lübnan Yüksek Savunma Konseyi, Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda, “Lübnan güveliği” konulu bir toplantı gerçekleştirdi.

İsrail’in, Lübnan sınırına inşa edeceği duvarın, Lübnan’a yönelik bir saldırı olarak kabul edileceğinin vurgulandığı açıklamada, “Lübnan, İsrail’in inşa edeceği duvarı engellemek için bölgesel ve uluslararası seviyelerde tüm önlemlerini alacak ve gerekli girişimlerde bulunacaktır” ifadelerine yer verildi.

SINIRA DUVAR İNŞASI

İsrail ordusu 2017 yılında, Lübnan’daki “Hizbullah tehdidine” (!) karşı kuzey sınırına birkaç km uzunluğunda yeni bir güvenlik duvarı inşa edeceği bildirdi. İsrail basını da duvarın tıpkı Mısır-İsrail sınırında inşa edilen güvenlik duvarına benzer bir şekilde inşa edileceğini yazmıştı. İşgale meşruiyet kazandırmaya çalışan İsrail’in duvar inşası için çalışmaları ortaya çıktı. Sınır duvarı sınırın İsrail tarafından değil, Lübnan topraklarında inşa edilmeye başlandı, Lübnan alarm düzeyine geçti.

09 Şubat 2018 - Dünya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?