Gizle

İnsanın zaafları (2)

Rabbimiz insandan yaşamını erdem ve faziletler ekseninde sürdürmesini istiyor. Bunun için ayetlerinde yoksullara yardım etmeyi doğruluktan ayrılmamayı, adalet, şefkat ve merhameti ayakta tutmayı ve iyilik üzere yaşamayı emrediyor ve bu hal üzere yaşayanları Cennetle müjdeliyor.

Haber albümü için resme tıklayın

İnsan Cimridir

Rabbimiz insandan yaşamını erdem ve faziletler ekseninde sürdürmesini istiyor. Bunun için ayetlerinde yoksullara yardım etmeyi doğruluktan ayrılmamayı, adalet, şefkat ve merhameti ayakta tutmayı ve iyilik üzere yaşamayı emrediyor ve bu hal üzere yaşayanları Cennetle müjdeliyor.

“Hayır! Doğrusu siz, yetime ikram etmiyorsunuz; yoksulu yedirmeye birbiri¬nizi teşvik etmiyorsunuz! Haram helâl ayırmaksızın mirası hırsla yiyorsunuz. Malı aşırı derecede seviyorsunuz!” (el-Fecr, 17-20)

“Gerçekten insan, pek hırslı (ve sabırsız) yaratılmıştır. Kendisine fenalık dokunduğunda, sızlanır, feryâd eder, ona imkân verildiğinde ise cimrileşir, pinti kesilir.” (el-Meâric, 19-21)

“Gerçekten insan dünya malına son derece düşkündür, onu çok sever.”(el-Âdiyât, 8)

İnsanın zaaflarını bilen Rabbimiz onu uyarıyor ve tercihini doğrulardan yana yapması için tavsiyelerde bulunuyor. Fakat insanoğlu nefsinin taleplerine meyledip, hayrı değil şerri iyi olanı değil kötü olanı tercih ediyor.

İnsanoğlu dünya üzerinde sahip olduğu nesneleri kutsayarak onlar üzerinden üstünlük taslamaya kalkıyor. Mal düşkünlüğü onu türlü türlü hatalara sürüklüyor. Bunun için kardeş kardeşe düşman olabiliyor. Oysa mal Rabbimizin bize faydalanmamız için bahşettiği nimetlerdir ki, bu nimetlerin gerçek sahibi O’dur.

Cenâb-ı Hak ayetinde şöyle buyurur :

“İnsanları arkadan devamlı ayıplayıp çekiştiren (hümeze), yüzlerine karşı da onlarla alay etmeyi âdet edinen (lümeze) her kişinin vay hâline! O,malı toplar ve onu sayıp durur. Malının gerçekten kendisini ebedî kılacağını sanır. Hayır, yemin olsun ki o Hutame’ye atılacaktır.” (el-Hümeze, 1-4)

“De ki «Eğer Rabbimin rahmet hazinelerine siz sâhip olsaydınız, o zaman (dahi) harcamak(la tükenir) korkusuyla cimrilik ederdiniz. Zaten insan çok cimridir.»” (el-İsrâ, 100)

Sahip olduğumuz hiçbir şey bize ait değil. Bizler bu dünyanın emanetçileriyiz. Allah’ın bahşettiği nimetleri onun rızasına uygun şekilde kullanıp şükrünü eda etmeliyiz.

İNSAN ZAYIF YARATILMIŞTIR

Rabbimiz ayetinde şöyle buyurur:

“Allah sizi önce zayıf olarak yarattı, zayıflığın ardından size kuvvet verdi, kuvvetin ardından da tekrar bir zayıflık ve ihtiyarlık verdi…” (er-Rûm, 54)

İnsan yaşamının belli dönemleri vardır:

Çocukluk

Gençlik

Orta yaş

Yaşlılık

Yaşlılık döneminde güç yitimine uğrayan kişi geçmişe döner ve pişmanlıklarını düşünür. Fakat artık pişmanlıkların bir şeye faydası yoktur. Zira zaman akıp gitmiştir.

“Ki¬me uzun bir ömür ve¬rir¬sek, biz onun ya¬ra¬tı¬lı¬şı¬nı (güç ve kuv¬ve¬ti¬niala¬rak) ter¬si¬neçe¬vi¬ri-riz. Hiç (bu man¬za¬ra¬yı) dü¬şün¬mü¬yor¬lar mı? (Bu ib¬ret¬liyol¬cu¬lu¬ğuid¬raket¬mi¬yor¬lar mı?)” (Yâ-sîn, 68)

Kişi yaşlılık döneminde pişmanlık duymamak istiyorsa gençlik dönemini verimli şekilde geçirmelidir.

Vakti nakde çevirmeli hayır hasenat işleri ile meşgul olmalıdır

Allah’ın rızasına uygun bir yaşam sürmeli ve hayatını verimli şekilde geçirmelidir

Kuran okumalı, zikirle meşgul olmalı Allah’a şükretmelidir.

KISKANÇLIK MANEVİ BİR HASTALIKTIR

İnsanın zaaflarından biri de kıskançlıktır.

Âyet-i kerîmelerde şöyle buyrulur:

“…Nefsler kıskançlığa meyilli olarak yaratılmışlardır…” (en-Nisâ, 128)

“Yoksa onlar, Allah’ın lütfundan verdiği şeylerden dolayı insanları kıskanıyorlar mı?..” (en-Nisâ, 54)

Hazreti Peygamber hasedin getireceği tehlikeyi şöyle haber verir:

“Haset etmekten sakının. Zira haset, ateşin odunu yiyip bitirdiği gibi iyilikleri yer bitirir.” (EbûDâvûd, Edeb, 44)

Kıskançlık ve hasedin zararları

Kıskanç kişi karşı tarafa karşı olumsuz duygular beslediğinden sağlıklı iletişim kuramaz

Karşı tarafa olan hasedi onun iç huzurunu alıp götürür

Kişi kendi sahip olduğu imkânları göremez

Kişi sürekli şekilde karşı tarafa odaklanır ve iç huzurunu kaybeder

Kıskanç kişi çevresinde sevilmeyen kişidir

Kıskanç kişi yalnızlığa maruz kalır

09 Şubat 2018 - Aile & Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?