E-Devlet'in yeni alt-üst soy ağacı uygulaması başladı (E devlet soy ağacı sorgulama ekranı)

E-Devlet’te yeni başlayan alt-üst soy bilgisi sorgulama (soyağacı sorgulama) hizmeti büyük ilgi çekti. Yoğun giriş nedeniyle sistem kilitlendi. 1800'lü yıllara kadar aile geçmişi görüntülenebiliyor. Uygulama, sosyal medyada hızla yayıldı. Herkes soyunu öğrenmek için 'e-devlet' e giriyor.

Haber albümü için resme tıklayın

E-devlet uygulamasına yeni eklenmen hizmet sayfayı kilitledi. Alt-üst soy bilgisi sorgulama' sistemine girenler "Şu anda kullandığınız hizmette yaşanan talep yoğunluğu nedeni ile işleminiz sıraya alınmıştır. İşlem sonucunuz birazdan otomatik olarak görüntülenecektir" uyarısıyla karşılaşıyor. Yeterince sabırlı olanların karşısına dakikalar sonra ailesinin soy kütüğüne ait bilgiler dökülüyor.

Soy ağacınızı öğrenmek için buraya tıklayınız

Soyağacı Nedir?

Nüfus Hizmetlerinin yürütülmesi ile nüfus kayıtlarının tutulmasına ve nüfus kayıtlarına ilişkin bilgi ve belge verilmesine ilişkin hususlar 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu ve bu Kanunun Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik ile düzenlenmiştir.
5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi "Nüfus kayıt örneklerini; kaydın sahipleri veya bunların eşleri ile veli, vasi, alt ve üst soyları ya da bu kişilere ait vekillik belgesini ibraz edenler, nüfus müdürlüklerinden doğrudan almaya yetkilidirler." hükmündedir.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununda soyağacı veya soy kütüğü ya da şecere verilmesine yönelik bir düzenleme bulunmadığından, bu yöndeki talepler yukarıda belirtilen mevzuat hükmü doğrultusunda ilgililerin alt ve üst soylarına ait düzenlenen nüfus kayıt örnekleri ile sağlanmaktadır.

Bu nedenle, kişiler ancak alt ve üst soylarını kapsayan nüfus kayıt örneklerini bulundukları yer nüfus müdürlüğünden almaları mümkündür. Bunun dışındaki talepler 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 44'üncü maddesinin birinci fıkrasının (g) bendi ve 4982 sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanununun 7, 9 ve 21'inci maddeleri ve 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun 4, 5, 6 ve 8'inci maddeleri uyarınca, ilgililerin soyağacı ya da soy kütüğü olarak tanımlanan taleplerin yerine getirilmesi mümkün değildir.

08 Şubat 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

03

İsmail Cavga - Soy ağacını öğrenmek için kime sorulmuş. Soy ağacımızın devlet tarafından bilinmesi neden önemli. Devletin ne gibi işine yarayabilir. Bu gibi çalışmalar 1930 lu yıllarında yapılmıştı. Demek ki AKP de CHP den öğrendi. Aslında AKP ile CHP zıt kardeşler.. AKP geçmişten doğru bir iş yaptığında chp Kı, doğu zaman, AKP den yetkili ağız.. CHP de veçmişte böyle yapardı der. CHP liler in ağzını kapatırlar.

Yanıtla . 1Beğen 08 Şubat 19:01
02

Müchayide - Erdoğan toplumu soyuna göre kutuplaştırmak için böyle yaptı hepimiz insanız soyumuzu bilsek ne olacak ve ohal kalkmalı

Yanıtla . 2Beğen 08 Şubat 16:25
04

Ahmet Bey - @Müchayide 02 nolu yoruma cevabı: Hepimiz insan olursak, soyumuzu araştırmalıyız. Ama hepimiz Müslüman olursak, soyu araştırmaya gerek yok Müchayide efendi mi hanım mı?

Yanıtla . 0Beğen 08 Şubat 23:37
01

İrfan - Güzel olan her şey için teşekkürler.

Bu da güzel bence

Yanıtla . 8Beğen 08 Şubat 15:30

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?