Etiyopya'nın Rabia'sına Türkiye'den destek

Etiyopyalı Halime Gobu Sora’nın, İslamiyet’i tercih etmesinin akıl dolu ve ciddi tecrübelerle oluşmuş bir serüveni var. Etiyopya'nın hikayesini yazan Hacı İbrahim Mutlu, TYB tarafından ödüle layık görüldü.

Haber albümü için resme tıklayın

Etiyopya’nın Yabello kentine bağlı Simo köyü ile birlikte birçok köy misyonerlerin etkinlikleri neticesinde Hıristiyan oldu. Eski dinleri olan Animizim’i bırakarak yeni bir dine geçen köylüler ile birlikte beş çocuk annesi Halime Gobu Sora’nın aklında bazı soru işaretleri oluşmaya başladı. Kabul ettikleri Hıristiyanlık’tan sonra köylülerin ahlaklarının bozulduğunu fark etmeye başlayan Halime Gobu Sora bu durumdan fazlasıyla rahatsızlık duymaya başladı.

MÜSLÜMAN OLMA HİKÂYESİ

Halime Gobu Sora, kültürlerinde her çocuğun babasının, dedesini ve atasını olmak üzere sayabildiği kadar büyüğünün ismini bir silsile hâlinde saymanın gelenek olduğunu belirtiyor. Yeni dinleriyle birlikte babasız çocukların ortaya çıkması hem bu geleneğin hem de ahlâkın bozulmasına sebep olduğundan aynı rahatsızlığı duyanlar ile bir arayış içine giriyorlar. Büyüklerinin, güzel bir iş yaptıklarında “Müslümanlar gibi yaptınız” sözünden ilham alarak kilometrelerce uzakta yaşayan Müslüman köylerine gidiyorlar. Burada İslamiyet’i öğrenerek hür iradeleriyle şehadet getirerek Müslüman oluyorlar.

Halime Gobu Sora, o vakitten sonra Rabia adıyla çağrılmaya başlanıyor. Örnek yaşantı ve güzel ahlakıyla herkesin takdirini topluyor. Rabia, çevresindekilere İslam dinini anlatarak İslam’ın yayılmasına vesile oluyor.

whatsapp-image-2018-02-07-at-101838.jpeg?r=72b01e59f1911af4cbd454c223a45145

KİTAP YAZDI GELİRİNİ ETİYOPYA’YA BAĞIŞLADI

Binlerce kilometre uzaktan, vaktiyle o bölgeleri karış karış gezmiş olan İyilik Yolcusu Hacı İbrahim Mutlu bu sese kulak veriyor. Yıllar önce, birkaç yürekli dostu ile Bilal-i Habeşi’nin memleketine giden Hacı İbrahim Mutlu, oradaki insanları ziyaret ederek iyilik ve sevgi tohumlarını ekiyor. Buralarda edindiği izlenimler ile “İyilik Yolunda Uzaklar Yakın” adıyla bir kitap kaleme alan Hacı İbrahim Mutlu, kitaptan elde ettiği gelirleri de yine buradaki insanların hayrına kullanıyor.

TYB TARAFINDAN ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ

Hacı İbrahim Mutlu’nun “İyilik Yolunda Uzaklar Yakın” adlı kitabı Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) tarafından gezi dalında ödüle layık görüldü.

08 Şubat 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?