“Altın Hilal Film Festivali” Avrupa’yı buluşturuyor

İsviçre İslam Toplumu tarafından düzenlenen Altın Hilal Film Festivali, sessiz sedasız çıktığı yolculuğunu kararlı adımlarla sürdürüyor.

Haber albümü için resme tıklayın

Son olarak 9.’su düzenlenen festival ile yeni sinemacıların desteklenmesi ve özellikle gençlerin sinema sektörüyle bütünleşmeleri amaçlanıyor. Amatör sinemacıları bir araya getiren festival kapsamında, dram ve belgesel türündeki kısa filmler yarışıyor ve farklı dallarda ödüller veriliyor. İsviçre İslam Toplumu Başkanı Abdullah Kasapoğlu, dünya dengelerini bozmak için karada, havada ve denizde fesat çıkaran bir gücün olduğunu söyledi. Bu gücün insanları kontrol etmek, yönlendirmek ve köle yapmak istediğine işaret eden Kasapoğlu, “Bunun için de insanın inançlarını, değerlerini, ahlak ve kültürünü bozmak ve yıkmak istiyorlar. İnsanı bozmak, değiştirmek ve dönüştürmek için de en etkili silah olarak sinema ve diğer sanat dallarını kullanıyorlar. Bu yıkıma karşı, inanç ve değer taşıyan her kişi ve kurumun bir şeyler yapma borcu ve görevi vardır.” diye konuştu. Kasapoğlu, Altın Hilal Film Festivali’nin inanç ve değerleri koruma yönünde yapılan bir çalışma olduğunu belirterek, “Filmlerimizin yanı sıra hem katılımcılarımız hem Türkiye’den gelen misafirlerimizle, bu yılki festivalimizde coşku doruk noktadaydı. Bazen bir kitapla veya uzun seminerlerle verilemeyen mesajı, bir kısa filmle verebiliyorsunuz. Bu sanatın gücü olsa gerek.” ifadelerini kullandı.

9 yılda 30 seyirciden 2 bin seyirciye

Festivale katılım ve desteğin arttığına değinen Abdullah Kasapoğlu, şunları kaydetti: “Gençlerimizin, kısa filmlerine yansıttıklarından görüyoruz ki inanç ve değerlerini koruyorlar. İnsanımız, tabanımız bu tür etkinliklerin önemini görüyor, katılım ve desteğini sürdürüyor. Festivalde umut gibi bizi diri tutan motivasyonlar yoğun yaşanıyor. Altın Hilal Film Festivalimiz ayrıca, Türkiye ile aramızda kurulan önemli köprülerden biri oluyor. Tüm festivallere davet ettiğimiz ve davetimize severek coşkuyla katılan misafirlerimize özel bir teşekkürümüz vardır.”

Sinema sektörüne başarılı gençler kazandırmayı umuyoruz

Festivalin bir diğer jüri üyesi, oyuncu ve yazar Bahadır Yenişehirlioğlu ise “9. Altın Hilal Film Festivali’nde hem konuşmacı hem jüri üyesi olarak bulunmaktan dolayı yaşadığı mutluluğu ifade etti. Yenişehirlioğlu, festivalin ilerleyen zamanlarda daha iyi çalışmalara imza atacağına inandığını belirterek, “Sinemaya gönül veren ve amatör bir ruhla mücadele eden gençleri bir arada görmek, onların kadim değerlerimize, kültürümüze vakıf olduklarına Avrupa’nın göbeğinde şahit olmak son derece değerli. Çeşitli filmlerin derdini ortak olarak ortaya koyuyor olmaları sinemamız adına müthiş bir zenginlik. Kısıtlı imkanlarla ortaya koydukları bu kısa filmlerin, her bir karesi insanın ibret alacağı türdendi.” değerlendirmesinde bulundu. Festivallerdeki ruh ve heyecanın önemine vurgu yapan Yenişehirlioğlu, “Bu ruh ve heyecanı taşırken kendi değerlerine, kendi kültürlerine yabancılaşmamış olduklarının altını çiziyor olmaları son derece ehemmiyetli. Ben buna bizatihi kendileriyle sohbet ederken de vakıf oldum. Sanata gönül veren insanların böyle bir gayret içinde çalışıyor olmaları umut verici Türkiyemiz adına. Gençlerin kültür hafızalarına yerleştirilmesi açısından inanılmaz değerli. Hepsini ayrı ayrı kutluyorum.” şeklinde konuştu.

08 Şubat 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?