Karamollaoğlu, Uygur Türkü Habibe Hoca'yı kabul etti! Tutarlı politika şart

Müslüman Uygur Türk’ü Habibe Hoca, yaşadıklarını Temel Karamollaoğlu’na anlattı…

Haber albümü için resme tıklayın

Doğu Türkistanlı olan Uygur Türk’ü 29 yaşındaki Habibe Hoca, haber alamadığı ailesi için yaptığı yürüyüşten sonra Saadet Partisi’ne geldi. Genel Başkan Temel Karamollaoğlu tarafından kabul edilen Habibe Hoca, Doğu Türkistan’da yaşanan zulmü kendi ailesi üzerinden anlattı. Ailesinden bir türlü haber alamadığını aktaran Habibe Hoca, Karamallaoğlu’ndan da destek istedi.

BİNLERCE İNSAN KENDİ TOPRAKLARINDAN AYRILMAK ZORUNDA KALDI

Kabulde konuşan Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Çin ile yürütülen ilişkilere değinerek, tutarlı bir politika izlenmesinin şart olduğunu söyledi. Karamollaoğlu, Doğu Türkistan’daki zulmün bitmesi için Çin ile olan münasebetlerin belli bir noktaya ulaşması gerektiğine işaret etti. “Tutarlı ve etki edebilecek bir politikanın oluşturulması ve izlenmesi lazım” diyen Karamollaoğlu, bu mücadelenin yeni bir mücadele olmadığını, yıllardır sürdüğünü de ifade etti. Yaşananlar üzerinden binlerce insanın kendi topraklarından ayrılmak zorunda kaldığına da dikkatleri çeken Karamollaoğlu, önemli bir bölümünün de Türkiye’ye geldiğini kaydetti. Karamollaoğlu, bölgede huzurun tesis edilmesi için ciddi politikalara ihtiyaç duyulduğunu da aktararak, “Orada huzur nasıl gerçekleşir, bunun için mutlaka tutarlı bir politikanın oluşturulması lazım. En büyük eksiklik bu yönde. Sadece Doğu Türkistan için değil, maalesef dünyadaki birçok yerde Müslüman topluluklar bulunuyor. Bunların hepsi sıkıntı yaşıyor. Doğu Türkistan’da yaşananlar bunun en somut örneği. Ancak bölgede yaşananlar son zamanlarda dünya kamuoyunun gündemine de pek gelmiyor” ifadelerini kullandı.

ERKUT: SAADET, DOĞU TÜRKİSTAN’A DUYARLI

Dünya Uygur Türkleri Kongresi Genel Sekreteri Doç. Dr. Erkin Erkut ise son dönemde zulmün daha da arttığını ifade ederek, yurt dışındaki Uygurların kendi ailelerini dahi aramaya çekindiklerini dile getirdi. Erkut, “Temel dini hak ve hukukları tamamen ellerinden alındı. İbadet, başörtüsü ve daha pek çok konuda ciddi bir asimilasyon yapılıyor. Özellikle din ve dil konusunda baskılar daha da artmış durumda” diyerek, yaşananları anlattı. Rahmetli Erbakan Hoca’nın Doğu Türkistanlıların durumunu ilk kez TBMM’de gündeme taşıyan lider olduğunu da ifade eden Erkut, Saadet Partisi’nin bu konudaki hassasiyetini ve duyarlılığını bildiklerini sözlerine ekledi.

HABİBE HOCA: HAYATLARINDAN ENDİŞE EDİYORUM

Doğu Türkistan’daki zulme dikkat çekmek için yüzlerce kilometre yol yürüyen Habibe Hoca ise ailesinden bir yıldır haber alamadığını ve kendilerine destek olunmasını istedi. Habibe Hoca, “Ben akrabalarımdan biri vefat ettiği için ailemi aradım. Yurt dışından yapılan aramaları gördükleri için hemen ailemdekileri gözaltına aldılar. Şimdi kamplarda tutulduğu söyleniyor. Hayatlarından endişe ediyorum” sözleriyle yaşananları aktardı.

KARAMOLLAOĞLU’NA UYGUR TÜRKÇELİ KUR’AN MEALİ HEDİYESİ

Ziyarette, Dünya Uygur Türkleri Kongresi Genel Sekreteri Doç. Dr. Erkin Erkut, Genel Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Erkin Ekrem de hazır bulundu. Ailesinden haber alamayan Habibe Hoca, ayrıca Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’na Uygur Türkçesi ile yazılmış Kur’an-ı Kerim meali hediye etti.

07 Şubat 2018 - Siyaset


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

04

Bitigçi - Çünkü onlar Türk, Türkü hatırlayan yok,Türk garip,Türk sahipsiz,Türk başsız,Türk başbuğ unutmayın bekler.Mevlam beylerden güzel eyler.Türkün Mevla'sından başka sığınağı kalmamıştır vesselam.

Yanıtla . 0Beğen 07 Şubat 23:07
03

Hayati Otyakmaz - DOĞU TÜRKİSTAN’A AĞIT

Altın ovalarda gümüş dağlarda

Gezen yiğitlerden nişan kalmamış

Zümrüt misali şirin bağlarda

Öten bülbüllerden nağme kalmamış

Kalmamış evlerde hayattan eser

Gelin odaları hep mezar olmuş

Bu harap illerde akan dereler

Nice masumların kanıyla dolmuş

Bu yerler eskiden şendi, gülşendi

Ne kadar güzeldi ovası dağı

Her taraf gülşen her gönül şendi

Geçti üzerinden zulüm kuşağı

Sırma saçlı kızlar masum yavrular

Esaret altında ezilmiş bitmiş

Yuvası dağılmış garip kumrular

Toprağa gark olup mahvolup gitmiş

Yıkılan hanenin, sönen ocağın

Mahzun gönüllerde ateşi yanar

Issız yuvaların viran yurtların

Açtığı yaralar derinden kanar

Çökmüş minareler göçmüş kubbeler

Cemaatsiz kalmış nice camiler

Acıya bürünmüş yorgun gönüller

Gözyaşı sel olmuş sineler inler

Bitsin artık bu zulüm bu felâket

Kalana zafer ver ölene rahmet

Tükensin bu acı dayanmaz yürek

Allah’ım ne olur bize yardım et!

Hayati OTYAKMAZ

Yanıtla . 7Beğen 07 Şubat 16:30
02

Muhammet Han Gazzelil - akp bilinci sekilde oy veren akli basinda hic bir kisi(ler)kesinlikle islami inancin geregini yapmis olamaz(lar).akp islam dusmani siyonist-acem-ingiliz=vatikan odakli isbrlikci yikim partisidir.

Musluman Uygur Turklerini terorist ilan eden akp''nin patronu acem devsirmesi recep tayyip erdogan ve akp''nin onde gelenleridi.

Yanıtla . 6Beğen 07 Şubat 13:16
01

Ado - bende buradan uygur kardeşlerime sabır dliyorum inşallah çin zulmü birgün bitecektir müslüman alemi uyanmalıdır türkiyenin devreye girmesiyle inşallah ailesine kavuşur cumhur başaknımızlada görüş kardeşim

Yanıtla . 2Beğen 07 Şubat 11:43

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?