Sanat Sokağı’nın sembolü oldu

Giresun’da Sanat Sokağı’nın adeta sembolü olan çini sanatçısı Derviş Dede lakaplı H. İbrahim Bacaklar: “Ben burada sevgi alıp, sevgi satıyorum, benim için sattıklarım değil, sanata bakış açısı önemlidir.”

Haber albümü için resme tıklayın

Aslen İzmirli olan, ancak 10 yılı aşkın süredir Giresun’da yaşayan Derviş Dede olarak tanınan H. İbrahim Bacaklar, sanatıyla Sanat Sokağı’nın adeta sembolü oldu. Giresun’da Sanat Sokağını mesken tutarak buranın tek sanatçısı olan Derviş Dede, her sabah tezgahına kendi el emeği olan çini, vazo tasarımlarını ve takılarını koysa da aslında sevgi alıp, sevgi sattığını ifade ediyor. Çinicilik sanatını büyük şehirler, meydanlar, dükkanlar yerine sokakta yaptığını ve sanatı sokakta insanlarla buluşturduğunu anlatan Derviş Dede “Bizim hocalarımız ‘sanat insanla beslenir’ derdi. Bana göre de sanatın ana malzemesi insandır ve ben de insandan besleniyorum. Ben kendimi sokak sanatçısı olarak görüyorum. Bu sanatı sokakta yapmasam başarılı olamam. Bu sokaklar benim çocuğum. Bir şehrin sokakları şehrin atardamarıdır. Ben sokak sanatçısıyım, sokak satıcısıyım. Sokaklarda olmayı seviyorum. Çünkü sokaklarda ilham alıyorum ve bu sokaklarda sanatı insanlarla buluşturabiliyorum. Bu sokakta da bir süre öncesine kadar ebru sanatçısı gibi bir çok sanatçı vardı bugün ise bir ben kaldım” dedi.

“Benim için sanat sattıklarım değil, sanata bakış açısıdır”

Çini ve vazo tasarımlarıyla ilgili de bilgi veren Derviş Dede “Eserlerimin kalıcı olması için oksit ve toprak boyalar kullanıyorum. Tasarımlarımı ise ters simetri, geometrik şekillerden yola çıkarak yapıyorum. Doğu Karadeniz’in yaşanabilir tek adasında yaşadığına inanılan Anka kuşlarını kullanıyorum. Sanat bir ifade tarzıdır ben de anlatmak istediklerimi çizerek anlatıyorum. Benim için sanata ilgi sattıklarım değil, sanata bakış açısıdır. Ayrıca geçerken görmeleri değil, görmek için gelenlere yapıyorum” diye konuştu.

07 Şubat 2018 - Kültür-Sanat


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?