Gizle

Hakan Albayrak'tan Alparslan Kuytul yazısı: Tahammülsüzlük manzarası

Karar gazetesi yazarı Hakan Albayrak, Furkan Eğitim ve Hizmet Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul'un gözaltına alınması ile ilgili olarak bir yazı kaleme aldı. Albayrak, "Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin göz altına alınmasında olduğu gibi Furkan Vakfı yöneticilerinin göz altına alınmasında da ifade özgürlüğüne tahammülsüzlük manzarası sergileniyor." ifadelerini kullandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Hakan Albayrak'ın Karar gazetesinde yayımlanan "Alparslan Kuytul" başlıklı yazısı:

Furkan Vakfı Başkanı Alparslan Kuytul, AK Parti iktidarına müthiş bir öfke duyuyor.

Altından kalkamıyor bu öfkenin.

Yerli yersiz demeden öyle laflar ‘çakıyor’ ki iktidara, niyetinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu çok belli ediyor.

Bidayette böyle değildi aslında.

Zaman zaman eleştirmekle beraber, hasım gibi görmezdi / göstermezdi iktidarı.

2014 senesinin Kasım ayında Furkan Vakfı’nın birçok konferansı valilikler tarafından engellendiğinde bile iktidara karşı hasmane bir tutum takınmamış, bilakis “AK Parti düşmanları”nın fitnelerinden şikâyet etmişti.

Şöyle demişti, 10 Kasım 2014’teki konuşmasında:

“Kanaatime göre konferanslarımıza yapılan bu engellemeden hükümetin ve siyasilerin haberi yok. Ama bürokratlara karanlık yerlerden talimat geliyor. Bu sadece bize yapılıyor gibi görünse de esasında AK Parti tüm cemaatlerle düşman edilmeye çalışılıyor. Hedeflerinin bu olduğuna inanıyorum. AK Parti uyanık olmalı. AK Parti’ye kimler düşmansa bu iş onların tezgâhı olabilir.”

Furkan Vakfı Yönetim Kurulu’nun 14 Kasım 2014 tarihli açıklaması da aynı minvaldeydi:

“Bazı karanlık güçler bürokrasideki adamları vasıtasıyla bu engellemeyi yaparak AK Parti’yle cemaatimizi ve aşama aşama tüm cemaatleri karşı karşıya getirmek istemektedir. Karanlık güçler bu strateji ile hem cemaatleri, hem de AK Parti’yi bitirmek istemektedir. Furkan Vakfı olarak biz bu engellemenin AK Parti ve cemaatler üzerinde oynanan bir oyun olduğunu söylüyor ve parti yetkililerini bu oyunu bozmaya davet ediyoruz.”

Küçük bir krizdi bu.

Kötü yönetildiği için büyüdü.

Neticede Alparslan Kuytul, iktidara fena halde muarız oldu.

Evet, yerli yersiz demeden öyle laflar ‘çakıyor’ ki iktidara, niyetinin üzüm yemek değil bağcıyı dövmek olduğunu çok belli ediyor.

Yadırgatıcı bir hal.

Peki, kelepçelenmeyi gerektirir mi bu?

Kesinlikle gerektirmez, çünkü ifade özgürlüğünde makullük şartı aranmaz.

Sadece şiddet ve hakaret içermeme şartı aranır.

***

Furkan Vakfı’na baskın düzenlendi.

Alparslan Kuytul ve 24 arkadaşı gözaltına alındı.

Kuytul’un, 2016 ve 2017’de yaptığı bazı konuşmalarda halkı kin ve düşmanlığa tahrik ettiği, ayrıca Cumhurbaşkanı’na hakaret ettiği ileri sürülüyor.

Bunlarla alâkalı -o zamanlardan beri devam eden- soruşturmalar varmış.

Söz konusu suçlamalar ne kadar yerindedir, bu bir yana…

Geçen haftaki operasyon, Kuytul’un Fırat Kalkanı Harekâtı’yle ilgili eleştirel sözler ihtiva eden bir konuşması üzerine gerçekleşti.

Türk Tabipleri Birliği yöneticilerinin göz altına alınmasında olduğu gibi Furkan Vakfı yöneticilerinin göz altına alınmasında da ifade özgürlüğüne tahammülsüzlük manzarası sergileniyor.

AK Parti’nin birçok taraftarı da ‘Kuytul’a oh oldu!’ diyerek aynı manzarayı sergiliyor.

Kuytul’un bu akıbeti nasıl da hak ettiğine (!) dair yorumların haddi hesabı yok sosyal medyada.

Sağduyu nerede?

Yıldıray Oğur’un Alparslan Kuytul meselesi hakkında yazdığı şu satırlarda:

“Fikirlerini, Suriye, darbe, iktidar hakkındaki küçük videolarla zaman zaman önümüze düşen siyasi pozisyonlarını eleştirmek, yerden yere vurmak mümkündü. Zaten bu yapılıyordu. Ama Kuytul’u gözaltına almak, vakfına kilit vurmak, hem de bunu yaparken somut bir delil ortaya koyamayıp, siyasi eleştirilerini gerekçe göstermek, hatta bir muhafazakar gazetenin yazarının yazdığı gibi işi 28 Şubatvari ‘dini siyasete alet ediyordu’ argümanlarına kadar vardırmak, ‘vakıf kasasından 350 bin tl çıktı’ gibi haberlerle linçe kalkmak, ortada konuşacak hiç bir şey bırakmıyor. Artık sorun bir ilahiyat, siyaset tartışması değil, bir polisiye vaka. Ve diğer pek çok örnekte olduğu gibi bağlılarının kendisine daha da bağlanmasından başka hiçbir sonuç üretmeyecek. Ayrıca ortada somut bir suç yokken, devletin siyasi fikirlerini ya da dini yorumunu beğenmediği için dini bir cemaatin kapısına kilit vurabilmesi kapısını da bir kere daha açacak.”

Bu satırların altına ben de imzamı atıyorum.

Hele şu satırların altına:

“En kötüsü ise sevmediğimiz fikirler, insanlar, işlerle mücadelede tek ve kestirme yol olarak devletin kolluk güçlerini devreye sokmanın ve ihbarcılığın bir gün hepimizi vurabilecek kötü bir alışkanlık haline geliyor olması.” (İhbar et, kapat, yakala kurtul! / Yıldıray Oğur, KARAR, 3 Şubat 2018)

05 Şubat 2018 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

06

Omer@hotmail.com - H er dönem kimin dönemi gelirse gelsin hep ezilen müslüman hep içeri atılan müslüman bunun adı nedir bilen varmı? kominist Allah tanımayan devlet aşkı olmayan hatta devlet düşmanı terörist olan insanların içeri atıldığına daha şahit olmadım..ben alparslanı sevmiyor zerre miskal tasvipte etmiyorum..ama ne oluyor yehova şahitlerinden tutunda islama hakaret eden şarlatan adnanına kadar herkes özgür bu ülkede sadece müslümanlar tutsak sorgulanıyor...muhafazakar dediğimiz hükümetimiz ihale hayali kuran adamlarla doldu..tayyip bey artık uyanmalı biz onu seviyoruz ama artık çok zor oy veririz ona

Yanıtla . 6Beğen 07 Şubat 05:07
09

Cem - @Omer@hotmail.com 06 nolu yoruma cevabı: Milli görüş gömleğini çıkarıp papaz elbisesi giydiğinizden beri siz abd israil yandaşı oldunuz mazlumlar garip kaldı. Siz abd askerine dua edip papadan dua aldınız ümmeti üzerine bombalar yağdı, siz ab ye girmek için haramlari helal ettiniz, müslümanlar parça parça bölündü. Yazıklar olsun erbakan hocamin yüzüp gidenlere... daha bunlar iyi günleriniz...

Yanıtla . 0Beğen 10 Şubat 22:20
08

Yavuz - @Omer@hotmail.com 06 nolu yoruma cevabı: şimdiye kadar çok verdinizde şimdi vermiceniz, hah

Yanıtla . 0Beğen 09 Şubat 09:08
07

Keko - @Omer@hotmail.com 06 nolu yoruma cevabı: siz sevmeye ve uyumaya devam edın,türkıye devleti kandırlarak yönetenlerın devletı olamayacak kadar kıymetlıdır,ihaleyı yazmışssın ama asker kaçağı olanların hukumetı demeyı unutmuşsun,liderlerın çocukları da dahıl,nerede vatan sevgisi,kılıçdaroglunun bilr çocuğu askere gitti........diyecek çok şey var emmiiiiii

Yanıtla . 1Beğen 08 Şubat 12:34
05

Hasan - Bu durumlar iyiye alamet değildir. Ve böyle devam ederse Ak partiyi desteklemekten vazgeçeceğiz. Çünkü menfaat, rant, koltuk kapma partisi oldu. Ankara belediyesini görüyoruz. Belediye başkanı değişti ve aynı tas, aynı hamam devam ediyor. Ak partililer görevden alınıyor. Hem de ilçe başkanlığı ve milletvekili adaylığı yapmış Avni Erdoğan amcayı görevden alıyorlar. Yerine karadenizli diye eski genel müdürün adamını y erine getiriyorlar.Bu adalet mi?

Yanıtla . 12Beğen 06 Şubat 15:32
04

Selim - Ergenekon tüm cemaatlerin kökünü kazıyacak, sonra yalnız kalan Akp’nin..

Yanıtla . 8Beğen 06 Şubat 13:44
03

Erdem - halkımızın asıl görüşü, asil görüşü olan milligörüşten '' kimsesizlerin kimsesi, sessiz çoğunluğun sesi olarak kolektif akılla hareket edeceğiz '' diyerek ayrılan bu insanlar malesef o denli savruldular ki ''çıkan en ufak gürültüyü aleyhlerine sanırlar''a kadar geldiler. bununla yetinmeyip artık kendi gibi düşünmeyenleri terörist dahi ilan ederek baskı ve tahakkuma başvurdular. Allah haktan batıla dönenleri iflah etmez. yanlıştan döneceklerini sanmıyorum.

Yanıtla . 20Beğen 06 Şubat 08:54
02

Abdullah Hoca - MİLLİ GAZAETE YAZARLARI NE DER BU İŞE.

Yanıtla . 3Beğen 06 Şubat 01:37
01

Samil Cecen - ALLAH RAZI OLSUN ALBAYRAK DUYARLI BIRI

Yanıtla . 18Beğen 05 Şubat 22:19

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?