E-müfredat sistemine erişim sağlanamıyor

Ders programlarının ve yapılarının, ilişkisel veri tabanı modeline çevrilmiş ve etkileşimli hale getirilmiş bir yazılım projesi olan E-Müfredat şu anda açılmıyor. 2017-2018 eğitim öğretim yılı ikinci dönemi için e-müfredat modülü aktif hale getirildi. Ancak birkaç gündür sisteme girmeye çalışanlar sayfanın açılmadığını görüyorlar. Peki e-müfredat modülü neden açılmıyor?

Büyütmek için resme tıklayın

MEB e-müfredat modülü üzerinden zümre başkanı, zümre öğretmenleri için yapılması gerekenler açıklandı.

Okulların açılmasına az bir süre kala il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri okulları uyararak zümre işlemlerinin e-müfredat üzerinden yapılmasını istemeye başladı. E-müfredat modülü üzerinden yapılması gereken işlemler ilk defa uygulanacak. Ancak şu anda asıl sorun e-müfredat giriş sayfasının açılmaması.

E-MÜFREDAT MODÜLÜ AÇILMIYOR

Milli Eğitim'in E-Müfredat modüle giriş yapmak mümkün değil, çünkü sayfa açılmıyor. Sistemden kaynaklı sıkıntılar bulunduğuna dair bilgiler olsa da resmi kaynaklardan henüz bir açıklama yapılmadı. Bu işlemlerin okullar açılıncaya kadar yetişmesi ise çok zor. Şu anda e-müfredat üzerinden öğretmenlerin yapması gereken işlemler yapılamadığından, öğretmen ve yöneticiler de büyük bir stres altında bulunuyor.

ZÜMRE TOPLANTILARI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ortaöğretim Genel Müdürlüğü tarafından Millî Eğitim Bakanlığı Eğitim Kurulları ve Zümreleri Yönergesi 25.08.2017 tarihinde yayınlanmıştı. Bu yönerge kapsamında Zümreler ve Zümre Kurulları ile yapılması gereken toplantılar ayrıntılı olarak yer alırken zümre toplantıları için;

Eğitim kurumunda aynı sınıfı okutan veya alanı aynı olan öğretmenlerden oluşur.

Alanında bir öğretmen olması durumunda zümre toplantısı, müdür veya müdürün görevlendireceği bir müdür yardımcısı ile yapılır.

2 yıl geçerli olacak şekilde başkan ve yedek başkan seçilir.

Zümre toplantıları; ders yılı başlamadan önce, ikinci dönem başında ve ders yılı sonunda yapılır.

Ders yılı sonunda yapılan toplantıda eğitim ve öğretim yılı boyunca alınan kararların sonuçları değerlendirilir.

Zümre toplantıları ders saatleri dışında yapılır.

Toplantı tarihi, yeri ve gündem maddeleri 5 gün önceden duyurulmalıdır.

Kararlar oy çokluğuyla alınır. Eşitlik halinde zümre başkanının katıldığı görüş kabul edilir.
bilgileri yer almaktadır. Her zaman yapılan bu zümre işlemleri artık e-müfredat modülü üzerinden yapılacak.

E-MÜFREDAT VE ZÜMRE BAŞKANI İŞLEMLERİ

Zümre başkanının e-müfredat modülü üzerinden yapması gerekenler:

e-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel bilgiler ile MEBBİS girişi yapılmalıdır. Giriş yapıldıktan sonra aşağıdaki işlem sırası takip edilecek.

Yıllık Plan,

Eğitim Kurumu işlemleri

Kurul Tanımlama

Kurul/Zümre Adı bölümünde Zümre Öğretmenler Kurulu seçilecektir.

Kurul/Zümre Tarihi bölümünden tarih ve saat seçimi yapılmalıdır.

Kurul/Zümre Açıklaması kısmının uygun açıklama ile doldurulması gerekmektedir. (İlköğretim

Matematik Zümre Toplantısı belirtilen saatte öğretmenler odasında yapılacaktır gibi.)Kaydet butonuna basılacaktır.

Oluşan zümre toplantısı kaydımızın sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak ayrıntılar tamamlanır.

Toplantıya katılacak olan öğretmenler seçilerek katılımcı ekle denir. Listede adı olmayan öğretmenleri eklemek için TC kimlik numaraları manuel olarak eklenir.

Seçilen kişilerden zümre başkanının adı tıklanarak “Başkanı Kaydet” butonuna basılır. Aynı işlem yedek başkan içinde geçekleştirilir.

Yönetmelik ve Yönergede olan gündem maddelerinden toplantıda görüşülecek olanlar işaretlenerek “Gündem Ekle+” butonuna tıklanır.

Yönetmelik ve Yönergede olmayan gündem maddeleri eklemek için ilgili kısma yazıp “Yönetmelik ve Yönergede Olmayan Gündem Ekle+” butonuna tıklanır.

Gündem maddelerinin sıralamasını yapmak için ilgili madde mouse’un sol tuşu basılı tutularak istenilen yere taşınabilir.

Gündem maddelerinin sayı sıralamasını sağlamak için “Sıralamayı Tekrar Oluştur.” butonu tıklanır.

Toplantının katılımcılara duyurulması için “Kurul/Zümre bilgilerini katılımcıların görebilmesi için onaylıyorum.” Seçeneği işaretlenerek kaydet butonuna basılır.

Bütün öğretmenler gündem maddelerine onay verdikten sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kurul Toplantı Bilgilendirme” kısmında ilgili toplantını sol başındaki kalem simgesi tıklanarak açılan sayfa “Kurul/Zümre toplantısı sona ermiştir.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basmalıdır.

Yönetici tarafından toplantı uygun bulunduktan sonra kişisel şifresi ile “Yıllık Plan/Eğitim Kurumu İşlemleri” bölümünden “Kararlar ve Sonuçları” kısmında ilgili zümre toplantısının her bir maddesi için “Karar olumlu sonuçlandı.” Seçeneği işaretlenip “Karar Sonucu” kısmına karar sonucu işlenip kaydet butonuna basılmalıdır.

E-MÜFREDAT VE ZÜMRE ÖĞRETMEN İŞLEMLERİ

Zümre öğretmenlerinin yapması gereken işlemler:

E-mufredat.meb.gov.tr sistemine kişisel MEBBİS şifresi ile giriş yapılmalıdır. Sonrasında aşağıdaki sıralamaya göre iş ve işlemler takip edilmelidir.

Yıllı Plan

Eğitim Kurumu İşlemleri

Kurul Toplantı Bilgilendirme

İlgili toplantının sol başında bulunan kalem simgesi tıklanır.

Katılım durumunun herhangi bir mazeret yoksa “Toplantıya katılacağım.” Şeklinde işaretli olması gerekmektedir.

Her bir gündem maddesi için alınan karar varsa ilgili maddenin sol başında bulunan kalem simgesi tıklanarak açılan sayfada ilgili kısma alınan kararların işlenmesi gerekmektedir. Kaydet butonu her madde için tıklanmalıdır. Zümre öğretmenlerinden bir kişinin işlemesi yeterlidir.
Zümreye katılan her öğretmenin “Kurul/Zümre kararlarını okudum ve kabul ediyorum.” Seçeneğini işaretleyip kaydet butonuna basması gerekmektedir.

02 Şubat 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

01

Aaa - E Müfredat çok güzel bir uygulama ancak sorun şu ki hiç açılmıyor

Yanıtla . 0Beğen 04 Şubat 21:09

Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?