Zehir gibi rapor! Tarihi rapora Millî Gazete ulaştı...

Mısır şurubundan yapılan ve kamuoyunda nişasta bazlı şeker olarak bilinen NBŞ’nin zararları Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu tarafından belgelendi. Tarihi rapora Milli Gazete ulaştı. Hükümet, ülkenin ihtiyacı olmadığı halde ve bütün uyarılara rağmen NBŞ kotalarını 2017 yılı hariç her yıl artırmıştı.

Sadettin İnan
Sadettin İnan Tüm Haberleri
Haber albümü için resme tıklayın

Millî Gazete, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun açıklanmayan tarihi NBŞ raporuna ulaştı…

Kamuoyuna henüz açıklanmayan nişasta bazlı şekerlerle ilgili Bilim Kurulu’nun tarihi raporuna Milli Gazete ulaştı. Tarihi raporda, nişasta bazlı şekerlerin zararları saymakla bitirilemezken, hükümetten kotaların biran önce düşürülmesi talep edildi. Hükümet son 16 yılda 2017 yılı hariç her yıl NBŞ kotalarını ülkenin ihtiyacı olmadığı halde artırmıştı. Sağlık Bakanlığı, kamuoyunda ciddi tartışma konusu olan nişasta bazlı şekerlerle ilgili Bilim Kurulu’nu 8 yıl sonra yeniden topladı. Her biri alanında uzman 12 bilim adamından oluşan Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin insan vücuduna olan etkilerini bilimsel araştırmalar ışığında yeniden değerlendirdi. Dünyadaki gelişmeleri de inceleyen Bilim Kurulu, nişasta bazlı şekerlerin zararları ile ilgili çarpıcı sonuçlara ulaştı.

BÜTÜN POLİTİKALARI ETKİLEYECEK

Tarihi rapor, nişasta bazlı şekerlere yönelik bütün politikaların yeniden gözden geçirilmesine neden olacak. Özellikle Sağlık Bakanlığı ile Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu rapor doğrultusunda acilen gerekli adımları atması bekleniyor. Kotaların düşürülmesi ve gıda maddesinde kullanımına da sınırlama getirilmesi gerekiyor.

KARARLAR 12 BİLİM ADAMININ OY BİRLİĞİ İLE ALINDI

Nişasta bazlı şekerlerin insan vücuduna olumsuz etkilerine yönelik kararlar, Bilim Kurulu’ndaki 12 bilim adamının oy birliği ile alındı. Nişasta bazlı şekerin zararları saymakla bitirilemezken, Bilim Kurulu neslin korunması için gerekli önlemlerin alınmasını istedi.

NBŞ KOTASI ABD’Lİ ŞİRKETLERİN TEKELİNDE

Türkiye’de nişasta bazlı şekerlere tanınan yüzde 10 kotanın yüzde 82’si ABD’nin küresel şirketi Cargill ve Amylum tarafından kullanılıyor. Tarihi rapor, bu şirketlerin üretimini ciddi anlamda sorgulattıracak.

YEME DAVRANIŞINI BOZUYOR

Beyindeki tokluk duygusunu algılayacak glukoz sensörleri bulunmaktadır. Früktoz için söz konusu olmayan bu durum yeme davranışını bozabilmektedir.

SİGARADAN FARKI YOK!

Tarihi raporda nişasta bazlı şekerlerin zararları saymakla bitirilemedi. Nişasta bazlı şekerlerin içinde bulunan fruktozun insan metabolizmasında anarşiye neden olduğu, sindirilmeden kana karıştığı için karaciğerde yağlanmaya neden olduğu, insülin salgılatmadığı için tokluk hissi hormonunu uyarmadığı ve aşırı yemeye neden olduğuna dikkat çekilen raporda, NBŞ ürünlerinde tüketilen yüksek fruktozun obeziteye kapı araladığına vurgu yapıldı.

BİLİMSEL KANITLAR ARTIYOR

Kolan ve meme kanserleri başta olmak üzere çeşitli kanser türlerinin de obeziteyle bağlantılı olduğu ve fruktozun gut hastalığı riskini de artırdığına dikkat çekilen tarihi raporda, fruktoz metabolizmasının farklı olması nedeni ile insülin direnci, obezite ve şeker hastalığına yol açacağı yönündeki bilimsel kanıtlar arttığı özellikle vurgulandı.

NBŞ’DE CIVA TEHLİKESİ!

Nişasta bazlı şekerlerdeki en büyük tehlikelerden birisinin de cıva konusu olduğunu belirten Bilim Kurulu, bu konudaki yayınlara dikkat çekerek, NBŞ ürünlerinin üretim aşamasında olası cıva ve karbonil bileşiklerinin izlenimi ve denetiminin artırılmasını istedi.

KOTALAR BİRAN ÖNCE DÜŞÜRÜLSÜN

NBŞ kotalarının Avrupa’da düşürüldüğüne dikkat çeken Bilim Kurulu, Türkiye’de de kotaların biran önce düşürülmesini istedi.

VATANDAŞIN HANGİ ŞEKERİ TÜKETTİĞİNİ BİLMESİ GEREKİYOR

Nişasta bazlı şekerlerdeki en önemli uyarı da etiket konusunda geldi. Halkın tükettiği gıdalarda hangi şekerin kullanıldığının bilinmesi için ‘NBŞ Şekerinin’ etiketlere açıkça yazılmasını öneren Bilim Kurulu, bu konuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nı göreve davet etti. Toplumda şeker konusundaki bilinçlendirmenin önemine işaret eden Bilim Kurulu, sağlıklı beslenme kültürünün tesisi için Sağlık Bakanlığı’nın kontrolünde ilgili tüm sektörlerle ve kamu kuruluşlarıyla işbirliği yapılmasını istedi.

CARGİLL LOBİSİNİN İDDİALARI ÇÜRÜTÜLDÜ

Bilindiği üzere kamuoyunda nişasta bazlı şekerlerin zararlarına yönelik uzmanların uyarıları artmasına rağmen, Cargill lobisi, NBŞ’nin pancar şekeri ile eşdeğer olduğu hatta bal kadar doğal olduğunu iddia ediyordu. Bilim Kurulu’nun bu raporu tarihi bir belge niteliği taşırken, Cargill lobisinin de bütün iddialarını çürüttü.

TARİHİ RAPORDA ŞOK UYARILAR

“Fruktoz glikozdan daha tatlıdır; bu nedenle başta çocuklar tarafından tüketilmesi ve damak tadının şekerli ürünlere doğrultusunda gelişmesi daha kolay olmaktadır.

NBŞ SİNDİRİLMEDEN KANA KARIŞIYOR

NBŞ de yer alan früktoz ve glukoz monomer halindedir (glikoz ve fruktoz bağları serbesttir) bu nedenle çok hızlı bir şekilde kana geçer. Halbuki sukrozdaki (çay şekerinde) glukoz ve früktoz disakkarit yani bağlıdır. Emilmek üzere monomer haline geçebilmesi için sindirime uğraması gerekir.

METOBOLİZMADA ANARŞİYE NEDEN OLUYOR

NBŞ kullanılan ürünlerinde yüksek fruktoz vardır. Halbuki sağlıklı beslenme önerilerinde günlük enerjinin yüzde 45-60 oranında karbonhidrat içeriği ve bunun da yüzde 15-20’sinin früktozdan gelmesi yer almaktadır. NBŞ ürünlerle aşırı miktarda früktoz alınmakta bu durumda metabolizmada anarşiye yol açmaktadır.

YAĞLANMAYA NEDEN OLUYOR

Fruktozun glikozdan karaciğer içindeki metabolizması farklıdır. Fruktoz katabolizması glikozdan hızlıdır. Hızla glikolize olur, yağ asitine çevrilir.

NBŞ AŞIRI YEMEYE NEDEN OLUYOR

İnsülin salgılanması ve tokluk duygusu veren hormonlar üzerindeki etkileri yönünden bir farklılık vardır. Fruktoz insülin salgılatmaz. Oysa glikoz metabolizmasında insülin salgılanır. İnsülin tokluk hormonu leptini uyarır, açlık hormonu grelin ise azalır. Aşırı yeme olmaz.

GUT HASTALIĞI RİSKİNİ ARTIRIYOR

Fruktoz glikozdan farklı olarak ürik asit artışına neden olur ve gut nefriti riski artar.Çeşitli kanser türleri (kolon kanserleri, kadınlarda meme kanserleri gibi) obezite artışı nedeni ile artmaktadır.

TÜRKİYE’DE OBEZİTE ARTIYOR

Ülkemizde 15 yaş üzeri yetişkinlerde obezite yüzde 32, fazla kilolu yüzde 34.8, diyabet prevalansı yüzde 12,1’i bulmuş olup çocuklarda obezite 7-8 yaşta yüzde 9.9, fazla kilo yüzde 14.6, orta okul çocuklarında yüzde 12.4 şişmanlık ve fazla kilo yüzde 21 bulunmuştur.

BİLİMSEL KANITLAR ARTIYOR

NBŞ fruktoz metabolizmasının farklı olması nedeni ile insülin direnci, obezite ve şeker hastalığına yol açacağı yönündeki bilimsel kanıtlar artmaktadır.

Kaynak: Millî Gazete / Sadettin İnan

02 Şub 2018 - 02:04 - Ekonomi

Muhabir Sadettin İnan


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Milli Gazete editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Milli Gazete değil haberi geçen ajanstır.

06

Burak Atabey - 3. SODYUM SÜLFİT

Etiketlerde e220 kodu ile yer alan raf ömrü uzatıcı bu koruyucu madde işlenmiş et ürünlerinin vazgeçilmezi özellikle çocukların bolca tükettiği sosis salam patsıma gibi işlenmiş etlerde bulunur pankreas kanserini %67 lösemi riskini %700 oranında arttırıyor başta kolon kanseri olmak üzere bütün kanserleri tetikliyor ve çocuklarda beyin tümörü oluşturuyor

4.SUNİ ENZİM

Gıda maddelerinin parçalayarak onları sindirilebilir hale getiren insan bünyesine şekerin karbonhidratın vs parçalanmasına yardımcı olan kimyasal tepkimelerin hızını arttıran çoğunlukla protein yapılı moleküllerdir ancak nişastanın parçalanması için üretimi hızlandırmak maliyetleri düşürebilmek amacı ile dışarıdan suni olarakda çoğu gıdaya ekleniyor nüfus arttıkça beslenme ve suni enzimlerin kullanım alanlarıda çoğalıyor batı ülkelerinde her yıl nüfusun yaklaşık %30u gıda kaynaklı hastalıklara yakalanmakta mesela örnek olarak TÜRKİYE’de yılda 900 milyon tüketilen birayı örnek alalım içtiğiniz biranın ne koşullarda üretildiğini biliyormusunuz ? sonuçta ortaya çıkan ürün vaad edildiği kadar doğal olmayabiliyor sebebi ise üretimi hızlandırmak ucuzlatmak ve kolaylaştırmak hammadde hatalarını örtmek eğer ki hammadde iyi değil kullanılan arpa yeterli değil ise mesela arpanın amilazı eksik ise nişastayı parçalayamaz dolayısı ile kalitesinde bir kayıp oluşacak firmalar enzimlere dikkat etmez maliyeti düşürür

Çikolataların üzerinde bulunan içindekiler kısmındaki yazılar okunmayacak kadar küçüktür ve hatta eksik bilgi verildiğini görebilirsiniz yada GDOlu yem ile beslenen hayvanlardan elde edilen et ürünlerininde yapım aşamalarını belirtilmesi gerekiyor

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 07:30
05

Burak Atabey -

Yapay gıdalara 3.000 den fazla katkı maddesi ilave ediliyor

Mutlak olarak kaçınmamız gereken gıdalar şunlardır

1.MSG : Lezzet arttırıcı eksidoksin hücreleri aşırı uyarır buda hücrelerin zarar görmesi hatta ölmesine yol açar merkezi sinir sistemi hasarı ve buna bağlı unutkanlık göz retina tabakası hasarı doyma mekanizmasında bozukluk büyüme hormonu baskılanması gibi hastalıkların yanı sıra böbrek ve karaciğer de hasar görür

MSG BULUNAN YİYECEKLER BAZILARI: CİPS, TATLI VE TUZLU BÜTÜN YİYECEKLERDE lezzet arttırdığı için gıda üreticileri tarafından bolca üretiliyor halk tarafından öğrenilince etiketler üzerinde B621 yazarak gerçekliği saklama yoluna gidiliyor

Örneğin hiçbir koruyucu içermez dedikleri hazır çorba MSG adı verilen katkı maddesi bolca bulunuyor

2. GIDA BOYALARI

Yapay gıda renklendiricileri çocuklarda davranış bozukluğu önemli açıdan IQ seviyesinin düşmesine neden oluyor E120 adında salam sosis ve sucuklarda kırmızı renk vermekte kullanılıyor ev yapımı sucuklar kahverengindeyken hazır sucukların o iştah açıcı görünümü sağlıyor bu boyalar BİT tarafından elde edilir.

Yanıtla . 1Beğen . 0Beğenme 26 Şubat 07:29
04

Nihat - Millet mecburen nelere katlanıyor bu zehiremi katlanmayacak.

Yanıtla . 3Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 12:21
03

Misafir - Yurt dışına döviz çıkarmaktansa pancar ın desteklenmesi gerekir. zaten ülkemizin dış ticaret açığı sorunu var. ( açığı kapatmak için yurtdışından borçlanıp krediye faiz ödeneceğine, fark çiftçiye verilsin.)

Yanıtla . 9Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 11:24
02

Selim - Sağlık bakanlığı fetöcü mü? :)))) kotayı kaldırıp Pancarı yok eden hükümete bu zehirli açıklamayı yapıyor. HAİN :))))

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 10:12
01

Yasin - Bakan, millet vekili olmak icin siyasetçi olmak. Bütün mesele bu.

Yanıtla . 4Beğen . 0Beğenme 02 Şubat 09:02


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Tarım Kredi Kooperatifi marketi fiyatları pahalı mı?