Gizle

Haber Okumak ve Kpss İlişkisi

Kamu Personeli Seçme Sınavı; lise ve ön lisans mezunu adaylar için (B grubu kadrolar) 2 yılda bir kez, lisans mezunu adaylar için (A grubu kadrolar) yılda bir kez düzenleniyor. Alan sınavları dışında genel kültür ve genel yetenek olarak iki bölümün yer aldığı sınavda; güncel konuların sınav içeriğine dâhil edilmesi, gündemin yakından takip edilmesi zorunluluğunu da beraberinde getiriyor.

Büyütmek için resme tıklayın

Tarih, coğrafya, vatandaşlık ve güncel konulardan oluşan genel kültür testinin içine dâhil edilen güncel konular; sınava giren memur adaylarının, rakiplerinin önünde yer almasını sağlayabiliyor. Güncel konular başlığında çıkan soruların çözülebilmesi için ise; haber okumak, gündemi yakından takip etmek, düzenlenen önemli spor organizasyonları hakkında bilgi sahibi olmak, memur adaylarının başarı grafiğinin yükselmesine neden olabiliyor.

KPSS Güncel Konular İçin Haber Okumak

Her sınavda en az 3 soru olarak memur adaylarının karşısına çıkan güncel konular; ekonomi, sinema ve önemli gelişmeler alt başlıklarında incelenebiliyor. Çalışma programlarına, güncel konuları da dâhilen eden memur adayları ise; bu konular hakkında çıkan haberleri takip ederek, gelecek sorular için hazırlıklı olabiliyor.

Dünya gündemi ve ülke gündemi hakkında çıkan haberler öncelikli olarak takip edilmeli ki gereken KPSS güncel konularında; devlet başkanları, önemli kurum ya da kuruluş başkanları, stratejik gelişmeler, ithalat ve ihracat rakamları gibi bilgiler, notlar halinde çalışma programına dahil edilebiliyor.

KPSS Güncel Konular için Spor Organizasyonları

Kamu Personeli Seçme Sınavı’na hazırlanan memur adayları; sınav öncesi çalışmaları için geçmiş yıllarda çıkan güncel soruları inceleyerek ve eğitim haberleri takip ederek olası sorular hakkında fikir sahibi olabiliyor. Bu inceleme esnasında, güncel soruların genel başlıklarını belirleyen adaylar; spor dünyası ile alakalı sorulara, geçmiş yıllarda çıkan genel kültür soru kitapçıklarında rastlayabiliyor. Bunun için spor haberlerinin okunması ya da izlenmesi; sınavda gelebilecek sorular hakkında, adayların hazırlıklı olmasını sağlıyor.

Spor branşı ayrımı yapılmadan takip edilmesi gereken bu sorulara; adayların çoğunun yanlış cevap vermesi ise, standart sapmadan dolayı soru puanlarının yükselmesine neden oluyor.

KPSS Hazırlık Aşamasında Hangi Haberlere Dikkat Edilmesi Gerekir

Mezun oldukları bölüm için az kadro açılan ya da yaşadıkları il sınırlarında atanma şansını artırmak için puan hedefi yüksek olan memur adayları; 120 sorudan oluşan Kamu Personeli Seçme Sınavı öncesinde, tüm sorular için farklı çalışma stratejileri oluşturabiliyor.

Genel müfredatın dışında kalan tek soru başlığı olan güncel konular ise; Kamu Personeli Seçme Sınavının, sıralama belirleyici unsurlarından biri olarak dikkat çekiyor. Güncel konuların tamamını kapsayan sorulardan oluşan bu alt başlıkta; herhangi bir alandan soru gelebilmesi ihtimali, birçok adayın endişe yaşamasına neden olabiliyor. En pratik yöntemin, haberler hakkında küçük notlar alınması olarak uygulandığı KPSS güncel konular hazırlık aşamasında; adayların önemli gördükleri konulara daha fazla yoğunlaşmaları, sorulara doğru cevap vermelerini sağlayabiliyor.

31 Ocak 2018 - Eğitim


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?