Son Dakika Haberleri

Çok prim az maaş!

Gündeme getirdiğimiz tehlike kapıyı çaldı... Emekli, yapılan her reformla birlikte daha da az emekli maaşı alıyor... Prim ödedikçe alınan maaş da azalıyor!

Haber albümü için resme tıklayın

Emekli maaşlarıyla ilgili her yapılan düzenleme, maaşı daha da aşağı çekiyor. Önce Yaşar Okuyan, sonra da Faruk Çelik dönemindeki değişiklikler, resmen emeklilerin kabusuna dönüştü. Normal şartlarda prim ödedikçe emekli aylığının artması gerekirken, prim ödedikçe maaş da düşüyor. “En düşük SSK aylığı 1570 TL, en düşük Bağ-Kur aylığı 1406 TL” dense de, 2000 ve dahi 2008 sonrası hizmetler için bağlanan aylıklar 621 TL’ye kadar indi. Emekli, alenen sefalete mahkum edildi.

EMEKLİ MAAŞLARI YÜKSELECEĞİNE DÜŞÜYOR

Sosyal Güvenlik Uzmanı Mustafa İşcan, SGK reformlarındaki değişliklere işaret ederek, “Yaş beklemeyip çalışmaya devam eden vatandaşın 2008 yılından toplamda 5 bin gün asgari ücretten prim ödemesi varsa, bugün emekli olduğunda alacağı maaş 800 lira civarında oluyor. Yani yüksek emekli aylığı almak için yıllarca çalışan birinin normale göre alacağı maaş nerdeyse yarı yarıdan da fazla düşüyor. Acilen hükümetin 2008 yılında yapılan reformunu güncellemesi gerekiyor. Yeni bir düzenlemeyle düşen emekli maaşlarının yerine ödedikçe artan bir emekli maaş sistemini kanunlaştırılmalı” şeklinde konuştu.

“ŞAKA GİBİ BİR MAAŞ ALIYORUZ”

İşçi emeklisi olan F.K aldığı emeklilik maaşına tepki göstererek, “Şaka gibi bir maaş alıyoruz. Yetkililerden bizlere bu yapılan haksızlığa karşı bir çözüm bulmalarını istiyorum. Aldığımız emekli maaşı ile ev geçindirmek kesinlikle mümkün değil. 500 lira zaten faturalara gidiyor, geri kalan parayla evin ihtiyaçlarını ve kendi özel harcamalarımı nasıl karşılayacağım? Başka bir işten çalışmadan geçinmek mümkün değil. Bu şartlara bir emeklinin aldığı maaşla, rahat yaşaması diye bir şey yok” ifadelerini kullandı.

HER REFORMDA AYLIK BAĞLAMA ORANI DÜŞTÜ

Sosyal Güvenlik Uzmanı Ali Tezel, “Mesela çalışma hayatınız boyunca reel olarak ayda 2000 lira brüt kazancınız var. Bu kazancınızın Aylık Bağlama Oranı (ABO) ile çarpımı kadar emekli aylığınız olur” dedi.

Tezel, “Yaşar Okuyan’ın Çalışma Bakanlığı döneminde ABO yüzde 65’e düşürülmüştür. Faruk Çelik’in döneminde (2008) ise yüzde 50’ye indirilmiştir. Özellikle ABO, her reform ile düşürülmüştür” diye konuştu. “En düşük SSK aylığı 1570 TL, en düşük Bağ-Kur aylığı 1406 TL oldu diye çarpıtma bir açıklama yapıldı” diyen Tezel, “Açıklanan en düşük aylıklar 2000 sonrası hizmetlerle ve dahi 2008 sonrası hizmetlerle bağlanan 740 TL’lere kadar düşen aylıkları kapsamamaktadır. Şu anda en düşük SSK emekli aylığı 621,95 liradır” şeklinde konuştu.

31 Ocak 2018 - Ekonomi


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

05

Mehmet Büyükçolpan - 9000 gün pirim ödeyen bağkurlu 5000 gün pirim ödeyerek emekli olan ssk lıdan az maaş alıyor neden biz 9000 bin gün pirim ödedik o zaman

Yanıtla . 6Beğen 01 Şubat 10:01
04

Garip - nerde gariban işçi varsa bu hükümet sırtına biniyor yazıklar olsun.

Yanıtla . 3Beğen 31 Ocak 17:30
03

Erdinç - 42-55 yaş arası EYT mağdurları özel sektörde yaşlısınız diye iş bulamıyor.

Durum çok vahim inanın.

Akıl Ruh sağlığını kaybetmiş eş ve babalar

Borçlar

giderleri parasızlıktan ödeyememe

yoksulluk ve açlık

Boşanmalar

psikolojisi bozuk ergen çocuklar

Kendini yakmayı düşünenler ( Oluyor )

İntihar edenler ( Oluyor)

Hırsızlık vakaları

Toplum çok büyük bir bela ile karşılaşıp iç savaş çıkabilir.

AKP ve RTE ülke yönetmeyi beceremedi. Eline yüzüne gözüne bulaştırdı. istifa etmeleri gerekiyor.

Yanıtla . 10Beğen 31 Ocak 14:51
02

Erdinç - Ülkeyi yönetenler fakir yoksul halk için değil,

Kendileri ,sülaleleri,Yabancı şirketler, Yerli Zengin İş adamları ve 156.000 kişi olan 1 milyon TL ve üzeri serveti olan küçük bir azınlık içim çalışıyorlar.

Bu zalimlik ve katmerli zulümdür.

Yanıtla . 6Beğen 31 Ocak 14:47
01

Murtaza - emeklilikte yaşa takılanların sayısı da çıg gibi büyüyor. EYT BÜYÜK SORUN.

Yanıtla . 4Beğen 31 Ocak 08:36

Şehir Markaları

1 yıllık yayın süresi ve makul bütçesi ile markanızı şehrinizde parlatın, bu tanıtım fırsatını kaçırmayın!

0 (212) 697 10 00
Reklam bilgi

Anket 2019 yılı için belirlenen asgari ücret hakkında ne düşünüyorsunuz?