Reklamı Kapat

Mısır şurubu mu bal mı?

Allah (CC) Kuran-ı Kerim’de mealen helal ve temiz olan gıdalardan yememizi emrediyor. Kur’an-ı Kerim’de övülmüş helal ve temiz olan bal da bu nimetlerden birisi. Fakat gözünü para hırsı bürümüş sahtekârlar insanımıza bal yerine bala benzeyen mısır şurubu yediriyor.

Onur Şehmus Şahin
Onur Şehmus Şahin Tüm Haberleri
Büyütmek için resme tıklayın

Nesli korumak helal ve sağlıklı gıda tüketmekle mümkün. Artan taklit ve tağşiş insanımızın hem sağlığını etkiliyor hem de helal dairesinden çıkartıyor. Gıda hilebazları hemen her gıdada olduğu gibi Kur’an ve hadislerde övülen balda da hile yapıyor. Balda tağşiş ve taklit konusunda Millî Gazete’ye önemli açıklamalarda bulunan Gıda Yüksek Mühendisi Nurten Sırma, “Hileli bir şekilde üretilen ve piyasaya sürülen sahte ballar nedeniyle, hem gerçek bal üreticisi mağdur, hem de vatandaş mağdur. Ülkemizde ucuz fiyatıyla cazibesini koruyan mısır şurubu bal olarak satılıyor” dedi.

Allah (CC) Kuran-ı Kerim’de mealen helal ve temiz olan gıdalardan yememizi emrediyor. Kur’an-ı Kerim’de ve hadislerde övülmüş helal ve temiz olan bal da bu nimetlerden birisi. Bal, sahip olduğu besleyici değer ve tedavi edici özellikleri nedeniyle insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri biliniyor Bal, iyi üretim teknikleri uygulayarak kaliteli bal üretiminin sağlanması ve insanlar tarafından tüketiminin arttırılması gereken helal bir nimet. Fakat Endüstrileşen gıda sektörü, gözünü para hırsı bürümüş kişiler ve son yıllarda artan taklit ve tağşiş boğazımızdan giren gıdanın ne kadar helal ve temiz olduğu konusunda insanımızı endişeye sevk ediyor. Hemen her nimette olduğu gibi bala da kolaylıkla hile katılabildiğini görüyoruz. Günümüzde balda, ciddi tağşiş ve taklit yöntemleri uygulanarak sahte bal üretiliyor. Birçok önlem alınmasına rağmen sahte ballar yüzünden gerçek bala ulaşmak bir sorun haline dönüştü. Gıda Yüksek Mühendisi Nurten Sırma gazetemize balda yapılan tağşiş ve taklit konusun önemli açıklamalarda bulundu.

“BALDA SAHTECİLİK YOLLARI İNANILMAZ BOYUTA ULAŞTI”

Türkiye’de balda sahteciliğin inanılmaz boyutlara ulaştığını ifade eden Sırma, “Çeşitli belgeler ve kontrollerden geçmemiş ürünler konusunda dikkat olunması önemli. Aksi takdirde besleyici ve sağlıklı oluşuyla bilinen ve bal diye tüketilen sahte ürünler sebebiyle ciddi sağlık sorunları oluşabilir” dedi.

“MISIR ŞURUBU TAM BAL GÖRÜNÜMÜNDE OLUYOR”

Balda sahtecilik yapılırken en bilinen yöntemin mısır şurubu olduğunu belirten Sırma, “Ülkemizde ucuz fiyatıyla cazibesini koruyan mısır şurubu bal olarak satılıyor. Bal enzimi katılan ve çeşitli işlemler uygulanan mısır şurubu tam bal görünümünde oluyor ve düşük maliyetli bir ürün elde edilebiliyor. Bunun dışında arıya şeker şurubu verilerek bal üretimi ve gerçek bal içine sahte bal karıştırma gibi tağşiş ve taklit yöntemleri uygulanıyor. Bolca sahte bal üretimi yapılıyor“ ifadelerini kullandı.

“PİYASADA ÇOK SAYIDA SAHTE BAL VAR”

Sırma, “Sahte ballar, doğal arı ürünleri dışında maddeler kullanılarak bala benzetilen ve piyasaya sürülen tamamen hileli ürünlerdir ve tüketiciyi aldatmaya yöneliktirler. Bu ballar çiçek özleri içermediğinden tüketiciye hiç bir fayda sağlamaz. Bala hiçbir katkı maddesi katılamayacağı ve balın insan sağlığını tehdit eden düzeyde hiçbir madde içeremeyeceği Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde açıkça belirtilmiştir. Ancak halen piyasa birçok sahte bal var. Tüketicilerimizin dikkatli olması gerek” diyerek uyardı.

“BAL ÜRETİCİSİ MAĞDUR EDİLİYOR HEM DE VATANDAŞ”

Balın kalitesini hileli olup olmadığını, ilaç kalıntısı içerip içermediğini sadece balın tadından, kokusundan ya da görüntüsünden anlamanın pek mümkün olmayacağını belirten Sırma, “Balın kalitesi, ancak yapısının birtakım özel laboratuar yöntemleriyle analiz edilmesi gerekir. Bal Tebliği’nde geçen kriterlere uygun olan analizlerin yapıldığı laboratuarlarda durum anlaşılabilir. Piyasada, şeker şurubu katılarak tağşiş edilmiş ballar mevcut. Hileli bir şekilde üretilen ve piyasaya sürülen sahte ballar nedeniyle, hem gerçek bal üreticisi mağdur ediliyor hem de vatandaş mağdur” diye konuştu.

23 Ocak 2018 - Helal Hayat

Muhabir Onur Şehmus Şahin


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Şehir Markaları

Siz de şehir markaları arasındaki yerinizi mutlaka alın...

+90 (212) 697 10 00
Reklam bilgi


Anket Özel araçlarda sigara yasağı uygulamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?