3 sektörde 5 meslek grubuna standart getirilecek

Sağlık ve sosyal hizmetler, toplumsal ve kişisel hizmetler, ulaştırma, lojistik ve haberleşme sektörlerindeki 5 meslek grubunun meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerinin hazırlanmasına yönelik protokol Hak-İş Konfederasyonu ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında imzalandı.

Büyütmek için resme tıklayın

Hak-İş Konfederasyonu ile Mesleki Yeterlilik Kurumu arasında, sağlık ve sosyal hizmetler, toplumsal ve kişisel hizmetler, ulaştırma, lojistik ve haberleşme sektörlerindeki 5 meslek grubunun meslek standartlarının ve ulusal yeterliliklerinin hazırlanmasına yönelik oluşturulan protokol Hak-İş Genel Merkezi’nde düzenlenen program ile imzalandı.

İLK ADIM ATILDI

İmzalanan protokolün Hak-İş ile MYK arasında bir ilk olduğuna değinerek konuşmasına başlayan Hak-İş Genel Başkanı Mahmut Arslan, işkollarındaki sendikaların meslek standartlarının belirlenmesi ve yeterliliklerin oluşturulmasında ilk adımı atmış olduklarını belirterek, MYK Başkanı Adem Ceylan’a teşekkür etti.

PROTOKOL 3 SEKTÖRDE 5 MESLEK GRUBUNU KAPSIYOR

Protokol kapsamında, sağlık ve sosyal hizmetler, toplumsal ve kişisel hizmetler, ulaştırma, lojistik ve haberleşme sektörlerindeki, “hasta yönlendirme personeli”, “bina görevlisi”, “numaraj elemanı”, “trafik işaretleri sinyalizasyon operatörü” ve “kar küreme ve tuzlama aracı operatörü” mesleklerinin ulusal yeterliliklerinin hazırlanması konusunda iki kurum arasında işbirliği yapılacak.

40 MESLEK STANDARDINI VE 13 YETERLİLİĞİ YÜRÜRLÜĞE KOYDUK

MYK Başkanı Adem Ceylan ise yaptığı konuşmasında Hak-İş’in MYK’nın kuruluşuna ve çalışmalarına önemli katkılar sağladığını dile getirerek şunları kaydetti: “Hak-İş Konfederasyonu’na bağlı sendikalarla yapmış olduğumuz işbirliği çerçevesinde yaklaşık 40 meslek standardını ve 13 yeterliliği yürürlüğe koyduk. Bu mesleklerde sınav ve belgelendirme hizmetleri yürütülüyor. Bugün protokolle, 5 meslek grubunda standart çalışmalarına başlayacağız.”

20 Ocak 2018 - Gündem

Muhabir Ankara Bürosu


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Milli Gazete Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Milli Gazete hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz


Anket Seçim barajı ile ilgili ne düşünüyorsunuz?